Підбір авто в Україні: які фактори визначають вибір нової машини у 2026 році

Ринок нових легковиків у 2026 році майже не росте. У першому півріччі продажі нових кросоверів збільшилися лише на 0,3%. У серпні загальні реєстрації скоротилися майже на третину порівняно з минулим роком.
Дедалі частіше підбір нового авто визначають тип кузова, силова установка, ціновий поріг, а не марка. Розбираємо, як ці фактори впливають на рішення покупця.
Що формує попит на нові авто
У каталозі AUTOCENTER AUTO.RIA підбір авто можливий серед понад 30 марок — від Chery і BYD до Porsche. Така ширина пропозиції вимагає пильної уваги до параметрів транспортних засобів. Рішення визначають п’ять критеріїв:
- Тип кузова. У першому півріччі 2026 року на SUV припало 80% реєстрацій нових авто (26,6 тис. шт.).
- Силова установка. Співвідношення бензину, гібридів, дизеля й електро змінюється щомісяця.
- Ціновий поріг. Від 356 200 грн (Citroen) до 3 187 800 грн (Porsche) за мінімальними пропозиціями марок.
- Вартість пального. Його подорожчання підсилює інтерес до гібридів, частка яких сягнула третини нових авто.
- Податкові умови. Після змін в оподаткуванні електромобілів попит на них різко знизився.
Для орієнтира: у першому кварталі 2026 року автопарк поповнили 15,4 тис. нових легковиків. Найпопулярніші серед них:
- Toyota RAV4 (1159 одиниць);
- Renault Duster (1150);
- Hyundai Tucson (636);
- Land Cruiser Prado (603);
- Skoda Kodiaq (429).
При виборі авто альтернативою новим машинам виступають імпортовані вживані. У 2025 році їх придбали 274,3 тис. (+24%), а в січні 2026 року — 17 тис. (+22%), із них 57% бензинових.
SUV, гібриди та електро у фокусі
У січні-квітні 2026 року на SUV припало 81% із 21,5 тис. проданих нових машин. Зокрема Land Cruiser Prado (665), Kodiaq (573), CX-5 (558) і Touareg (522). Структура сегмента за типом пального та загальні реєстрації за серпень:
| Тип силової установки | Частка серед нових SUV, січень-квітень | Реєстрації всіх нових авто, серпень, шт. |
| Бензин | 37,5% | 1765 |
| Гібрид | 33,2% | 1627 |
| Дизель | 20,1% | 881 |
| Електро | 9% | 504 |
| ГБО | 0,2% | 17 |
У серпні гібридів зареєстровано втричі більше, ніж електромобілів (1 627 проти 504). Електромобілі втрачають позиції. У березні їхня частка на ринку нових легковиків упала з 14% до 4%. Гібриди зміцнюються: майже 32% проти 28% у березні, а за даними AUTO-Consulting, у серпні — 34,8% проти 25% за січень-серпень 2025 року. За вісім місяців куплено понад 14 450 нових гібридів. Лідери за типами силових установок у березні 2026 року:
- бензинові — Hyundai Tucson;
- гібридні — Toyota RAV4;
- дизельні — Renault Duster;
- електричні — BYD Leopard 3;
- з газобалонним обладнанням — Hyundai Tucson.
Як ціна змінює структуру вибору
Реєстрації електромобілів у серпні становили лише 504 одиниці. Скорочення попиту на електро названо головною причиною спаду ринку. Зростання цін на пальне переорієнтовує покупців із дизеля та електро на гібриди. А заплановане на 1 січня підвищення акцизу додає невизначеності. Найбільше уваги виробників і дилерів нових авто в Україні у другому півріччі 2026 року отримують:
- доступні кросовери з ціною 1,1-1,4 млн грн;
- плагін-гібридні SUV потужністю понад 400 к.с., зокрема Volvo XC60 Plug-in Hybrid (455 к.с.);
- преміальні моделі з ДВЗ та гібридними установками від BMW і Audi.
Бюджет також визначає марку. Мінімальна ціна нового Skoda — 749 000 грн, Toyota — 1 008 563 грн, BMW — 1 367 100 грн, Mercedes-Benz — 1 806 420 грн. Тому підбір авто зазвичай починається з цінового діапазону й лише потім переходить до кузова та пального. Різниця між входом у Skoda та BMW — 618 тис. грн, або близько 83%.
Які бренди посилюють конкуренцію
У серпні 2026 року бестселером залишилася Toyota RAV4 (445 авто). Далі йшли Renault Duster (267), Hyundai Tucson (200) та Skoda Kodiaq (180). Toyota зареєструвала 1 068 авто — майже в 2,5 раза більше за Skoda (429), яка посіла друге місце. За марками розподіл такий:
| Марка | Реєстрації у серпні 2026, шт. | Мінімальна ціна, грн |
| Toyota | 1 068 | 1 008 563 |
| Skoda | 429 | 749 000 |
| Renault | 376 | 709 800 |
| BYD | 266 | 685 720 |
| Hyundai | 258 | 686 500 |
| Mazda | 188 | 1 205 000 |
| BMW | 186 | 1 367 100 |
Китайські виробники посилюють тиск. У другому кварталі 2026 року вперше зареєстрували 2 596 машин, або 15,7% імпорту нових легковиків. У серпні BYD (266) випередив Hyundai та Mazda, а Zeekr додав ще 120 авто. Седани представлені насамперед Toyota Camry (174 авто), а Volkswagen Touareg у серпні зареєстрували в кількості 96 авто.
Попит на нові авто в Україні визначають кузов SUV, гібридна силова установка, а бюджет має бути у межах 0,7-1,4 млн грн. Водночас частка електромобілів скорочується. Вибираючи автомобіль, варто порівнювати не лише ціну, а й тип пального та динаміку податкових умов, зокрема підвищення акцизу з 1 січня.
Леонід РУДЕНКО