Конституція як фундамент свободи: у столиці відзначили 30-річчя Основного Закону. ФОТО

Цей урочистий день — це не лише історичний спогад про ухвалення Основного Закону, а й нагадування про безперервну боротьбу за право українців жити у вільній та демократичній країні.
Сьогодні, 28 червня, з нагоди 30-ї річниці прийняття Конституції України, у столиці відбулося урочисте покладання квітів до пам’ятника гетьману Пилипу Орлику. Представники міської влади, ветеранської спільноти та молоді вшанували пам’ять державотворця, чия спадщина стала ідейним підґрунтям сучасної української правової системи.
Вшанувати ці цінності біля монумента автору першої української Конституції 1710 року прийшли: заступник голови Київської міськдержадміністрації з питань здійснення самоврядних повноважень Олег Куявський, директорка Департаменту суспільних комунікацій КМДА та депутатка Київради (фракція «УДАР») Олеся Зубрицька, уповноважений Київради з прав ветеранів Станіслав Риженков, голова Київської міської молодіжної ради при Київській міській раді Єгор Міненко та представники міських структур.

У своєму виступі Олеся Зубрицька наголосила, що 30-та річниця — це час відповідальності кожного:
«У Конституції чітко закріплені основоположні права і свободи громадян, їхні обов’язки, а також засади функціонування нашої держави. Водночас те, наскільки ефективно працюватимуть ці норми, залежить від влади, активності громадянського суспільства та кожного громадянина України. Важливо знати свої права й обов’язки, відстоювати їх і поважати права та свободи інших. У цей день я хочу не лише привітати всіх українців зі святом, а й висловити щиру вдячність нашим Захисникам і Захисницям. Саме вони сьогодні виконують один із найголовніших обов’язків громадянина, визначених Конституцією, — захист незалежності та територіальної цілісності України. Щодня вони ризикують своїм життям і здоров’ям заради нашої держави, її суверенітету та майбутнього».
Також депутатка зауважила, що вшановуючи пам’ять Пилипа Орлика, ми віддаємо шану всім поколінням українців, які творили історію нашої держави та закладали підвалини її правової системи. Його спадщина і сьогодні залишається символом прагнення українського народу до свободи, справедливості та самоврядування.

Важливість тяглості поколінь у розбудові правової країни підкреслив Олег Куявський, зазначивши, що нинішні події лише доводять незламність українського духу:
«Сьогодні Конституція України проходить свій найвипробувальніший етап: її норми та принципи ми захищаємо ціною життя наших захисників. Ми зараз вкотре доводимо: незалежна, соборна країна була, є і буде. Принципи, які ми несемо крізь віки — від Пилипа Орлика до сьогодення — залишаються незмінними».

Продовжуючи думку про майбутнє, Єгор Міненко від імені молоді столиці додав, що сьогоднішні можливості для самореалізації — це результат боротьби за право жити у відкритому демократичному суспільстві:
«Сьогодні молодь разом з усією країною відзначає 30-річчя нашої Конституції. Ми працюємо над тим, щоб робити наше місто і державу кращими, ніж вони були вчора. Ми віримо в успішне майбутнє України, де кожна молода людина може реалізувати свій потенціал у правовій державі».








Церемонія покладання квітів завершилася хвилиною мовчання та вшануванням пам’яті тих, завдяки кому Україна залишається вільною та незалежною.
Нагадаємо, що сучасна Конституція України була прийнята 28 червня 1996 року після виснажливого 24-годинного парламентського марафону. Саме тоді, о 9:20 ранку, країна отримала документ, що закріпив її суверенітет, територіальну цілісність, а також фундаментальні права та свободи громадян.
Високу оцінку українському Основному Закону дала Венеціанська комісія, визнавши його одним із найдемократичніших у Європі, особливо в частині відповідності прав і обов’язків громадян міжнародним стандартам.
Сьогодні Україна — це правова держава, де повага до особи, верховенство права та дотримання закону є непохитними принципами.
До теми: День Конституції: найцікавіші факти про Основний Закон Держави.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»