Енергетичний Рамштайн для України у Гданську: результати для підготовки до зими

Денис Шмигаль разом з Міністром енергетики Польщі Мілошем Мотикою на полях конференції URC у Ґданську. Фото: Міненерго
Денис Шмигаль разом з Міністром енергетики Польщі Мілошем Мотикою на полях конференції URC у Ґданську. Фото: Міненерго

Пройшло четверте засіданні Координаційної групи з питань енергетики України G7+, де обговорили ключові потреби української енергетики та подальшу підтримку міжнародних партнерів.

До так званого «енергетичного Рамштайну» долучилися 20 країн, представники ЄС та 6 міжнародних організацій.

Як нагадав Перший віцепрем’єр-міністр — міністр енергетики України Денис Шмигаль, вже четвертий рік поспіль українська енергетика перебуває під постійними атаками ворога. Від початку повномасштабного вторгнення ворог здійснив понад 6 тисяч атак на енергетичну систему України.

«Наші пріоритети на 2026–2027 роки спрямовані на одночасне забезпечення стійкості енергосистеми в умовах війни та її повну інтеграцію до європейського енергетичного простору: захист енергетичної інфраструктури, відновлення пошкоджених потужностей, розвиток розподіленої генерації, закачування газу до підземних сховищ та розвиток міждержавних інтерконекторів», — наголосив Денис Шмигаль.

Він поінформував, що за 2026 рік партнери внесли до Фонду підтримки енергетики України понад 317 млн євро. Проте вже зараз загальний обсяг незабезпечених потреб становить понад 650 млн євро.

За інформацією Дениса Шмигаля, найбільший обсяг припадає на відновлення та ремонт пошкоджених енергетичних об’єктів — 295 млн євро. На розвиток розподіленої генерації необхідно близько 192 млн євро. Ще майже 148 млн євро необхідно для формування аварійного резерву та закупівлі критично важливого обладнання.

Шмигаль також наголосив, що для проходження наступної зими необхідно додатково відремонтувати та відновити понад 3 ГВт теплової генерації.

«Розраховуємо на підтримку й допомогу партнерів. Дякую країнам, які готові передати і вже передають обладнання з виведених з експлуатації теплових електростанцій. Литва, Німеччина, Латвія, Словаччина, Австрія, Хорватія, Нідерланди», — сказав Перший віце-прем’єр.

Денис Шмигаль подякував за організацію енергетичної частини конференції в Ґданську Мілошу Мотиці

* * *

Щонайменше 375 млн євро на відновлення енергетичної інфраструктури та нові внески до Фонду підтримки енергетики — такі підсумки енергетичного Рамштайну» у Ґданську.

За результатами зустрічі партнери оголосили про додаткову допомогу українському енергетичному сектору:

Сполучені Штати Америки — 175 млн доларів США

Швеція — 137 млн євро

Норвегія — 77 млн євро

Естонія — 2,125 млн євро

Ісландія — 550 тис. євро

Литва — 4 млн євро

Напередодні Енергетичної платформи в межах URC 2026 Європейська Комісія, Міністерство енергетики України та Секретаріат Енергетичного Співтовариства виступили зі спільною заявою із закликом до міжнародних партнерів збільшити внески до Фонду підтримки енергетики України для підготовки до наступного опалювального сезону.

У заяві наголошується, що Фонд залишається ключовим інструментом відновлення енергетичної інфраструктури та забезпечення енергостійкості. Водночас незабезпечені потреби українського енергосектору перевищують 650 млн євро, тому сторони закликали донорів мобілізувати додаткові ресурси для підтримки України напередодні зими.

Читайте також:

Верховна Рада підтримала зміни до держбюджету: є додаткові кошти на Чорнобильську АЕС

«Тариф на електроенергію для населення України не зміниться до кінця жовтня».

Катерина НОВОСВІТНЯ, «Вечірній Київ»