Київ і Львів шукають спільні шляхи захисту спадщини ЮНЕСКО

Київ і Львів шукають спільні шляхи захисту спадщини ЮНЕСКО

Ми звикли до того, що історичний Київ поступово зникає. До цього можна ставитися по-філософськи (мовляв, все змінюється), нейтрально або агресивно відстоювати справедливість, беручи активну участь у боротьбі за збереження спадщини. Втім, є позадискусійні теми, на кшталт національних культурних святинь, занесених у реєстр Світової спадщини ЮНЕСКО. Їх збереження є запорукою існування автентичної української культури.

Між Києвом і Львовом відбувся відеоміст, в якому взяли участь громадські діячі, занепокоєні майбутнім провідних пам’яток культури України. Київську делегацію представляли гендиректор Національного заповідника «Софія Київська» Неля Куковальська, народний депутат України Ігор Луценко та голова ГО «Андріївсько-Пейзажна ініціатива» Марина Соловйова. Від Львова виступили громадські активісти на чолі з Романом Куровцем, Василем Петриком та Мейлахом Шейхетом.

Учасники круглого столу наголосили на небезпеці двом головним історико-культурним пам’яткам столиці – Софії Київській та Києво-Печерській лаврі. Джерелом загрози традиційно є недобросовісність забудовників.

– Наразі історичній спадщині загрожують два скандальних будівництва, які проводяться в небезпечній близькості до пам’яток. Йдеться перш за все про зведення багатоповерхівки за адресою Гончара 17/23, дах якої закриватиме бані Софії. Схожа ситуація відбувається й біля Лаври: на вулиці Різницькій наразі будують хмарочос, який у разі завершення конкуруватиме за висотою із великою Лаврською дзвіницею, – розповів народний депутат Ігор Луценко.

Йдеться не лише про естетику – хоча і так зрозуміло, що нові будівлі спотворять вигляд київських пагорбів. Багатоповерхівки в історичному центрі завдають значний тиск на ґрунт, що в свою чергу пошкоджує історичні пам’ятки. Але основною проблемою є відсутність адекватного і дієвого законодавства, здатного на державному рівні захистити історичні пам’ятки від руйнування. На думку присутніх, саме Верховна рада України повинна прийняти закон, згідно з яким будь-яке будівництво на території буферних зон Софії та Лаври буде заборонене.

Власним досвідом поділилися й львів’яни, які розповіли про боротьбу проти забудови  ландшафтного парку «Знесіння», який потерпає від апетитів місцевих олігархів – братів Дубневичів. За словами пана Куровця, саме суспільний розголос навколо незаконності робіт та погроз позовів до міжнародних судів допомогли зупинити забудову. До такої ж практики апелював й пан Мейлах Шейхет, який погоджував українській державі судом, якщо не буде створена нормативно-правова база захисту Світової спадщини ЮНЕСКО.

– У разі подальшого знищення духовних цінностей всіх релігій та народів, що живуть у нашій державі, американські юристи будуть судитися із Україною. Треба об’єднати спільні зусилля для боротьби із пострадянською недбалістю по відношенню до нашої спільної духовної та матеріальної спадщини, – зауважив пан Шейхет.

Сподіваємося, що словами справа не обмежиться. Допоки триває суспільна дискусія, невпинний час грає не на користь пам’ятників історії.

Нагадаємо про Київ, який ми втрачаємо.

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця підписуйтесь на канал «Вечірнього Києва» у Telegram!