Як обрати тваринку для дитини-алергіка

Як обрати тваринку для дитини-алергіка

Починається весна – час «х» для алергіків. Якщо для «звичайних» людей дерева, що квітнуть, зелена травичка та пахучі квіти в насолоду, то людям, які страждають на алергію, вони можуть паплюжити життя. Прояви алергії та її збудники для кожного є індивідуальними. Хтось чхає, когось мучать нежить і алергічний коньюктивит, у когось навіть починається бронхіальна астма. Когось обсипає від цитрусових, хтось не може перебувати в одній кімнаті з певними квітами, хтось чхає від котів чи навіть кроликів. У цьому матеріалі розглянемо алергію на тварин та з’ясуємо, чи існують так звані гіпоалергенні тварини.

«Голі» тваринки потребують більшої уваги

Щороку кількість як дорослих, так і дітей, котрі страждають на алергію, збільшується. Зоотехнологи вивели породи «безхутрових» тварин, а заводчики стверджують, що ці чотирилапі повністю безпечні для людей, в яких алергія на тварин. Так, в Інтернеті безліч об’яв, які пропонують придбати лису морську свинку, яка називається скінні чи болдуїн. Зовнішній вигляд цієї істоти трохи дивний, на любителя, проте деякі з них дуже милі та схожі на маленьких бегемотиків.

Чи відповідає їхня безпечність дійсності, журналіст «Вечірки» запитала у ветеринара «Фауна-сервіс» Вікторії Гайворонської.

Лікар зазначає, що «голі» тваринки, будь-то морські свинки, коти-сфінкси чи лисі пацюки, більш тендітні, оскільки виведені за допомогою генетичної мутації. Через відсутність хутрового покрову потребують ретельного догляду за шкірою та постійного купання за допомогою гіпоалергенних засобів, адже їхні потові та жирові залози виділяють секрет, який відкладається на шкірі тварини.

- Такі тварини чутливіші до змін температурного режиму. Кондиціонери для таких тварин небезпечні, так, як і перегрів, – пояснює Вікторія Вікторівна.

Лисі тваринки, які гуляють на вулиці, наприклад коти-сфінкси, можуть «обгоріти» під прямими сонячними променями. Якщо ж холодно, вони потребують одягу. Також ці тварини чутливіші як до вірусних інфекцій, так і до алергій.

- Будь-яка тварина потребує догляду, а якщо вона безхутрова, то максимального догляду. Це цілком декоративна тварина, – пояснює ветеринар.

Однак те, що такі тварини є гіпоалергенними, – це міф, адже алергічна реакція, як правило, йде на білок, який міститься у слині тварин.

- Тому сказати, що ці тварини на 100% гіпоалергенні, неможливо, – додає пані Вікторія.

«Сфінкси» та алергіки

Найбільша трагедія стається, коли родина заводить чотирилапого друга і тут виявляється, що в когось із членів родини алергія на продукти його життєдіяльності. Що тоді робити: віддавати свого улюбленця, майже члена родини, комусь або ризикувати здоров’ям родича?

Наскільки залежить алергенність тварини від довжини її хутра та чи існують аналізи, які можуть заздалегідь виявити схильність людини до алергії, наприклад, на кота чи собаку, «Вечірка» запитала у алерголога, імунолога клініки «Медіком» Алли Юркіної.

- Якщо дитина є алергіком на продукти харчування, пил, але не має алергії на тварину, то краще взагалі тварину не заводити. Адже при постійному контакті з твариною алергія може виникнути у будь-який момент.

За словами Алли Валеріївни, взагалі гіпоалергенних тварин не існує. Коти найчастіше провокують алергію, навіть сфінкси. Справа в тому, що коти через їхню охайність увесь час вилизують себе, а в слині міститься білок, який випаровується, міститься у повітрі й провокує розвиток хвороби.

Лікар попереджає, що якщо алергія виникла, то в жодному разі ця тварина не має жити в домі. У протилежному випадку стан хворого погіршуватиметься.

- Часто люди кажуть, що будемо купати тварину чи давати протиалергенні засоби, або не буде контакту дитини з цією твариною, але все одно алергізація йтиме. І навіть протягом півроку після того, як прибрали тварину, ці алергени залишаються у приміщенні, – пояснює Алла Юркіна.

Лікар наголошує, що навіть якщо дотримуватися всіх вищенаведених заходів, алергія наростатиме.

Фадіатоп – аналіз, який показує, чи вже існує в дитини алергія. Якщо він позитивний, то з 5 років можна зробити шкірні проби (їх роблять, коли дитина не приймає антигістамінні засоби). Також існує метод молекулярної діагностики, метод імуноферментного аналізу та інші.

- Ці методи визначають підвищену чутливість до певних алергенів у пробірці, за кров’ю пацієнта, вони безпечні й мають високу чутливість, – додає лікар.

Чи можна визначити до спілкування з твариною, чи є ризик дебюту алергії саме на певну тварину? За словами алерголога, ні.

- Ці методи визначають специфічні антитіла, які з’являються в організмі вже під час спілкування з алергеном. Можна перевірити загальну схильність до алергії. Наприклад, аналіз загальний  IgЕ. Він достатньо показовий, особливо у дітей. Норма у дорослих – до 100, у дітей – до 200. Якщо показник вищий, то це свідчить про схильність до алергії. Також варто врахувати, чи є в сім’ї родичі з алергією, чи був у дитини діатез, – пояснює алерголог.

То що, взагалі алергіки приречені на існування без тварин?

Ні, не зовсім так. Людям, схильним до алергій, можна заводити черепах чи ящірок, а також рибок (тільки потрібно пам'ятати, що сухий акваріумний корм, дафнії, може теж викликати алергію, в такому випадку рибок потрібно годувати живим кормом).

А от від довжини шерсті тварини ризик виникнення алергії може й не залежити. Так, у людини може бути алергія на певну короткошерсту породу собаки, а може не виникнути на породу собаки з більш довгим хутром. А от від жорсткості шерстки залежить. Так, жорсткошерсті собаки (наприклад, жорсткошерсті такси, доги, добермани та ротвейлери) виділяють більше лупи, яка й несе небезпеку для людей, схильних до алергії.

Як бачимо, безшерстість тварини ще не гарантує повної безпеки для людини, хворої на алергію. А звертаючи увагу на те, що лисі тварини в декілька разів дорожчі, ніж їхні традиційні сородичі (наприклад, скінні чи болдуїн коштує від 650 грн у заводчика, а за його гладкошерстих сородичів просять від 150 грн), це непоганий бізнес.

Нагадаємо, одяг для собак: примха чи необхідність.