У Києві відкриють пам’ятник Олені Телізі

Цієї суботи на території заповідника Бабин Яр відкриють пам’ятник громадсько-політичному діячу, учасниці українського визвольного руху, поетесі Олені Телізі. Про це повідомив мер Києва Віталій Кличко. У церемонії також візьмуть участь Віце-прем'єр-міністр України Павло Розенко, та Міністр культури України Євген Нищук та інші.
- Київ, Україна на гідному рівні провели заходи зі вшанування пам’яті жертв Бабиного Яру до 75-ої річниці трагедії. І ми обіцяли також вирішити питання щодо вшанування пам’яті громадсько-політичного діяча, учасниці українського визвольного руху, поетеси Олени Теліги. І в її особі – усіх українських патріотів, які боролися за незалежну Україну, – зазначив Віталій Кличко. – Хочу повідомити, що цієї суботи відбудеться відкриття пам’ятника Олені Телізі, який встановлений – коштом міської громади – на території заповідника Бабин Яр», – повідомив мер Києва.
Мер зазначив, що вартість пам’ятника – близько 8 млн грн.
Організатори запрошують всіх небайдужих громадян взяти участь у відкритті пам'ятника визначній діячці ОУН, поетесі Олені Телізі та її соратникам, що загинули за незалежність України.
Просять брати з собою національну символіку.
Українська поетеса, публіцистка, діячка ОУН Олена Теліга присвятила своє коротке життя боротьбі за Україну. Вона народилася під Москвою, зростала й формувалася у російському середовищі, хоча батьки не цуралися свого українського походження. До Києва уперше переїхала з родиною, коли тут вирувала Українська революція. Батько Олени Іван Шовгенів очолив департамент водних, шосейних і ґрунтових доріг міністерства шляхів Української Народної Республіки, старший брат пішов добровольцем до Армії УНР.
Після поразки національно-визвольної боротьби була еміграція й активна участь у громадському, культурному й політичному житті українських емігрантів у Подєбрадах, Празі, Варшаві, Кракові. Саме в еміграції остаточно викристалізувалося українське “я” Олени Теліги, а також відбулося її становлення як літератора.
А далі почалася Друга світова війна й новий – найбільш відомий – етап у житті поетеси. У жовтні 1941 року в складі похідної групи ОУН Олена Теліга прибула до окупованого гітлерівцями Києва. Вона одразу ж береться за організацію літературного життя: очолює Спілку українських письменників і редагує літературно-мистецький альманах “Літаври”. Активна націєтворча робота оунівців йшла врозріз із політикою окупаційної німецької адміністрації. У грудні 1941-го відбулися перші арешти серед націоналістів. Олену Телігу разом із чоловіком Михайлом арештували 9 лютого 1942 року й розстріляли того ж місяця у Бабиному Яру.
Поетесу попереджали про можливий арешт, але вона навідріз відмовилася тікати з міста: «Коли поети пишуть про відвагу, твердість, шляхетність посвяти й цими творами запалюють та шлють на небезпеку інших, то як можуть самі цього не робити?… Коли я загину, то знатиму й іншим покажу, що жила так, як хотіла й як повинна була жити».
Пам’ятник Олені Телізі встановлено на виконання Указу Президента України “Про відзначення 100-річчя від дня народження Олени Теліги” та розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) від 20.02.2015 №144. А також за рішенням Оргкомітету із підготовки та проведення заходів у зв’язку з 75-ми роковинами трагедії Бабиного Яру.
Нагадаємо, у Бабиному Яру ОУНівці відслужили панахиду за героями України.