В столиці руйнується храм – пам’ятник героям Першої світової

В столиці руйнується храм – пам’ятник героям Першої світової

В центрі Києва руйнується старовинна церква, присвячена воїнам, загиблим у Першій світовій війні. Здавалося б, в той час як у суспільстві йде пожвавлена дискусія щодо декомунізації, на одному із столичних пагорбів височіє сумна згадка про радянську добу. До цієї проблеми привернув увагу краєзнавець Сергій Шумило на своїй сторінці у Facebook.

- Храм-пам'ятник святого Миколая Чудотворця на Звіринці був закладений в 1916 р на місці військового некрополя, де масово ховали наших солдатів, загиблих на полях Першої світової війни. Військовий некрополь займав один з відрогів Звіринецького плато і прилеглий до нього схил. Схил був спланований уступами-терасами, щоб помістилося більше поховань, - свідчить пан Шумило.

Проект церкви розроблявся відомим художником Петром Фетисовим у співпраці із іншими відомими діячами мистецтв тієї доби. Споруда повинна була мати два поверхи та втілювати у собі найкращі традиції художнього стилю модерн. Центральний престол храму мали присвятити святому Миколі Чудотворцю.

Церкву будували рекордними темпами: на початок 1917 року будівля була майже завершена, залишалося звести тільки баню. Але не так сталося, як гадалося. В лютому монархія занепала, а події, що йшли за зреченням царя, жодним чином не сприяли будівництву нових церков – навіть присвячених такій благородній меті, як увічнення пам’яті загиблих воїнів.

Після встановлення радянської влади в Києві, більшовики планували влаштувати в Миколаївській церкві крематорії. Цим блюзнірським планам завадила Друга світова війна. Після її завершення споруду деякий час займала низка наукових інституцій, аж поки на початку 1950-х недобудовану церкву не передали Інституту міцності АН УРСР. Воїнській некрополь було знищено.

З того часу в храмі розміщується лабораторія Інституту міцності. Звісно, наука в нашій країні потребує значного фінансування: нестача коштів позначається на стані будівель, що перебувають у власності наукових закладів. Навіть неозброєним оком видно, що будівля руйнується.

- Цей занедбаний храм - меморіал тисячам наших воїнів, загиблих у Першій світовій війні. Цим воїнам була обіцяна вічна пам'ять. Але ми забули їх імена. Ми втратили їх могили. Ми не присвятили їм жодного пам'ятного знака. І мало хто з киян нині знає про те, що масивна найвища споруда над Звіринцем – православний храм, побудований нашими предками в пам'ять про загиблих наших предків, - висловлює свою думку краєзнавець Сергій Шумило.

Яким буде майбутнє цієї спаплюженої святині? Чи вдасться сучасній українській державі її відродити та вшанувати полеглих на полях Першої світової? Питання залишаються відкритими.

Нагадаємо, Київ, який ми втрачаємо [ФОТО].