Перська новорічна інсталяція та творчі зустрічі: у столичному Музеї Ханенків занурять в традиції Новруза

З 20 до 30 березня в музеї можна подивитися мініекспозицію та відвідати серію тематичних подій, що дадуть змогу глибше відчути Новруз, чи не найдавнішу культурну традицію проживання початку весни.
Новруз— свято Нового року та зустрічі весни, що зародилося в Давній Персії у 1 тисячолітті до нової ери. Релігійне вчення зороастризму, засноване на ідеї боротьби двох начал — Світла і Мороку, Добра і Зла — кристалізувало зміст Новруза.
З 11 століття нової ери Новруз прив’язали до весняного рівнодення, коли день починає переважати ніч. За астрономічними показниками Новруз відзначають в певну годину 20 або 21 березня. У 2025 році Новруз настав 20 березня об 11:01 за київським часом.
Це свято і сьогодні лишається живою культурною традицією. У багатьох країнах, де більшість населення сповідує іслам, Новруз органічно увійшов до мусульманського календаря як родинне свято і сьогодні об’єднує понад 300 мільйонів людей від Західної Індії до Балкан: узбеків, азербайджанців, афганців, албанців, туркменів, таджиків, казахів, киргизів, татар, башкирів, курдів.
В Україні Новруз-Наврез споконвіку святкували кримські татари. Проте, у 20 столітті, внаслідок сталінського геноциду та примусової депортації, ця традиція кримських татар майже зникла.
Спільними для різних варіацій Новруза є головні елементи підготовки до свята: прибирання оселі, двору й саду, купівля нового одягу і подарунків.
Окрім ритуалів очищення вогнем та водою, примирення, відвідування могил рідних та приготування символічних страв і подарунків, різні регіональні варіації Новруза включають костюмовані містерії з головними чоловічими персонажами, колядування дітей, ворожіння дівчат, розпис та «битки» яєць.

Основою підготовки до Новруза в перській традиції є оформлення софре-є гафт-сін — святкового столу, який ґаздиня дому сервірує особливими предметами та продуктами. Слово «софре-є» на мові фарсі означає «скатертина», гафт — число «7», а сін — це літера перської абетки, з якої починаються назви головних предметів святкової інсталяції.
Незадовго до настання Нового року родина збирається довкола гафт-сін. Священну хвилину дорослі і діти зустрічають бурхливими радощами, обіймами, взаємними привітаннями та дарунками.
У Музеї Ханенків до проєкту, присвяченого Новрузу, підготували:
— Традиційний перський софре-є гафт-сін — святковий стіл із головними предметами символічної інсталяції;
– Ворожіння на віршах Гафеза Шіразі — улюблена традиція бібліомантії (передбачення за книгою) в перськомовному світі. Щоб поворожити собі на Гафезі, треба придумати важливе запитання чи проблему, що потребує розв’язку, та дістати зі спеціальної коробки аркуш, що першим впадає у вічі. Філософська лірика великого перського поета-містика 14 століття послужить за джерело інсайтів і керівних настанов;
— Розмови з кураторкою та творчі зустрічі, що дадуть змогу відчути глибше культуру Новруза, відкрити її близькість до та відмінність від українських традицій весняного циклу.

Подій в межах проєкту:
20 березня о 18:00 та 23 березня о 15:00 — Розмова про Новруз в Музеї Ханенків.
Ганна Рудик, кураторка колекції ісламського мистецтва, заступниця генеральної директорки Музею Ханенків розповість про Новруз як грандіозний синтез культур і живу культуру сьогодення, ключові змісти, цілі та ритуали свята, варіації Новруза у персомовних і тюркомовних народів, а також Наврез у кримських татар.
30 березня, 15:00 — Зустріч із Західою Адиловою.
Провідна активістка, носійка та адвокатка кримськотатарської культури і спадщини розповість про кримськотатарський Наврез, його драматичну історію та особливі риси. У цей день також частуватимуть домашнім кобете — м’ясним пирогом, що є традиційною стравою кримських татар на Наврез.
Оглянути мініекспозицію — традиційну перську новорічну інсталяцію гафт-сін — можна до 30 березня за графіком роботи Музею Ханенків: середа, п’ятниця, субота, неділя — з 10:30 до 17:30, четвер — з 12:00 до 19:30.
Адреса музею: вул. Терещенківська, 15-17
Вартість квитків: 100 грн, пільговий (учнівський, студентський, пенсійний) 50 грн. На зустрічі у межах проєкту — 150 грн.
Нагадаємо, на Лук’янівці відкрили першу персональну виставку творів киянина Саші Кузнєцова, що мешкає в Америці. 20 живописних робіт знайомлять з творчістю митця, який полишив рідне місто наприкінці 1980-х років.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»