З прапорами, запаленими лампадками та молитвами: у Києві вшановують Героїв Небесної Сотні. ФОТОРЕПОРТАЖ

Одинадцять років тому, у центрі столиці європейської України, озброєні силовики розстрілювали мирних протестувальників, за Свободу українці платили й платять найвищу ціну.
Цьогоріч панахида за загиблими Героями Небесної Сотні у Михайлівському Золотоверхому відбулась 18 лютого.
Люди молились і згадували, що у цих стінах під час Революції Гідності медики Майдану надавали допомогу пораненим, а на кариматах, на підлозі відпочивали ті, хто прийшов з варти на Майдані. Кияни несли до монастиря ліки та харчі. Священики надавали людям духовну підтримку.
Нині вже 11 річниця подій, які змінили Україну й українців. Нині пам’ять Героїв Небесної Сотні ми вшановуємо з гаслом: «Герої першої перемоги у битві, що триває».
Небесна Сотня — це 107 загиблих учасників Революції Гідності, а також активісти Майдану, які загинули навесні 2014 року з початком російської агресії на сході України.
Назва «Небесна Сотня» виникла за аналогією з основними структурними одиницями Самооборони Майдану — сотнями. Уперше назва пролунала під час прощання із загиблими на столичному майдані Незалежності 21-22 лютого 2014 року.
Тепер Героями Небесної Сотні вважають у воїнів, що загинули на фронтах російсько-української війни.

Цьогоріч, після панахиди у Михайлівському Золотоверхому люди з прапорами та гаслом: «Небесна сотня — Герої не вмирають!» вирушила туди, де 11 років тому відбувалось найбільше протистояння мирних протестувальників і озброєних силовиків.

Хода йшла маршрутом Михайлівська площа — вулиця Трьохсвятительська — Хрещатик — алея Героїв Небесної Сотні.
Серед учасників ходи — кияни, військові, ветерани, ті, хто був на Майдані у вікопомні дні Революції Гідності, хто пережив дні та ночі, коли кожна хвилина могла виявитись останньою.



Список Небесної Сотні відкрився 22 січня 2014 року. Саме тоді першими загинули активісти Майдану Сергій Нігоян та Михайло Жизневський від вогнепальних поранень у центрі столиці.
Того ж дня в лісі під Києвом було знайдено тіло зі слідами тортур активіста Юрія Вербицького. Під час подій до 18 лютого загинуло вже дев’ять людей.
Попри оголошене перемир’я, сутички у ніч з 19 на 20 лютого між протестувальниками і озброєними спецпризначенцями продовжувались.
Зранку до Києва приїхали численні автобуси з людьми з західних областей України.
Беркутівці намагалися прорватися на Майдан. Учасники Революції Гідності почали підійматися Інститутською, щоб відтіснити силовиків.



Лише в один день, 20 лютого 2014 року, смертельно поранені були 48 мирних учасників Революції Гідності, а також 4 працівників органів внутрішніх справ.
На сьогодні встановили близько 30 осіб — з командного складу спецроти «Беркут», так і виконавців, які брали участь у збройному протистоянні проти мирних людей на Майдані саме в найдраматичніші дні 18, 19 та 20 лютого 2014-го року. У Офісі Генпрокурора нагадують — на сьогодні суди тривають. Є вирок Святошинського суду, де 4 осіб засудили, одну — виправдали, наразі справа в апеляційному суді.


Саме з Майдану на фронт пішли перші добровольці, коли росія вдерлась на Донбас.
Тож Революція Гідності — є нашою сучасністю. У Музеї Майдану та Інституті Національної пам’яті нагадують, що це та війна, яка точиться сьогодні, яка щодня забирає життя українців, розпочалася зі спроби путіна розтоптати нашу свободу, гідність та наш європейський вибір.
Небесна Сотня — це перші герої цієї війни, наші воїни світла.
20 лютого після екуменічної молитви, яку правлять священики біля Меморіалу Героям Небесної Сотні, 107 разів б’ють у Дзвін Гідності, нагадуючи про кожного, хто поклав своє життя за нашу Свободу.



Цьогоріч організаторами меморіальних заходів на честь Революції Гідності стали ГО «Родини Небесної Сотні», Національний музей Революції Гідності, за участі рідних Героїв Небесної Сотні, учасників Революції Гідності.
«Вечірній Київ» писав про заходи, які будуть відбуватись з вшанування пам’яті Героїв Небесної Сотні та всіх, хто загинув за Україну.
Ольга СКОТНІКОВА, Олексій САМСОНОВ, «Вечірній Київ»