До київського музею передали посмертну відзнаку Сергію Параджанову та відкрили виставку «Автентика свободи». ФОТО
Урочисті події відбулися до дня народження видатного режисера.
9 січня у Музеї театрального, музичного та кіномистецтва України відбулася урочиста подія, присвячена передачі на зберігання відзнаки Президента України «Національна легенда України», яка була присуджена видатному режисеру Сергію Параджанову.
Про це повідомили у Міністерстві культури та стратегічних комунікацій України.
«У 2024 році Президент України посмертно нагородив Сергія Параджанова відзнакою „Національна легенда України“. Ми повертаємо борг людині, яка так багато зробила для нашої країни, для нашої культури і для нашого народу, — зазначила заступниця Керівника Офісу Президента України Олена Ковальська. — У день народження режисера хочу передати його нагороду для експонування до Музею театрального, музичного та кіномистецтва. Нехай у межах виставки якомога більше відвідувачів дізнаються про життя великого митця та його безмежну любов до українського народу».
Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький вручив державні нагороди діячам кіно, які були відзначені Указом Президентом України за значний внесок у розвиток кіномистецтва та вагомі творчі здобутки.
«Те, що робив Сергій Параджанов, сьогодні робить і переважна більшість наших митців у надскладних умовах. Переконаний, що мистецтво кіно — це один із найпотужніших комунікаційних засобів, завдяки якому можна достукатись до різних аудиторій як в Україні, так і за кордоном, — зауважив міністр. — Я б хотів, щоб ту прекрасну автентику, яку передав Сергій Параджанов, кожен з вас доносив до глядачів. Щоб наші партнери зрозуміли, за що ми боремось та які цінності відстоюємо».
Державні нагороди отримали:
- Сергій Михальчук, кінооператор — орден «За заслуги» II ступеня;
- Ярослав Пілунський, оператор-постановник — орден «За заслуги» ІІІ ступеня;
- Святослав Ризоль, продюсер — орден «За заслуги» ІІІ ступеня;
Почесне звання «НАРОДНИЙ АРТИСТ УКРАЇНИ» присвоєно:
- Інні Капінос, акторці театру і кіно;
- Олександру Саніну, кінорежисеру, актору, оператору та продюсеру.
Почесне звання «ЗАСЛУЖЕНИЙ ДІЯЧ МИСТЕЦТВ УКРАЇНИ» присвоєно Ахтему Сеітаблаєву, актору театру і кіно, режисеру.
«Ми відкриваємо виставку „Сергій Параджанов. Автентика свободи“, присвячену видатному українсько-вірменському кінорежисеру. Сподіваюсь, вона стане місцем зустрічей, спогадів і вдячності нашому метру, який казав: „Я щасливий, бо вільний“. Бажаю нам усім незалежності, свободи на рідній землі під мирним небом. Дякую Збройним Силам України за те, що вони дають нам змогу жити й працювати», — підкреслила директорка Музею театрального, музичного та кіномистецтва у місті Києві Ірина Дробот.
В експозиції представлені: оригінальні костюми з фільму «Тіні забутих предків» (к/с О.Довженка, 1964), плакати та ескізи художника фільму Георгія Якутовича, рідкісні кадри робочих моментів фільмів Параджанова з негативів з колекції Театрального музею, предмети з реквізиту до фільмів «Тіні забутих предків», надані партнерами проєкту, оригінальний колаж Сергія Параджанова.
Виставка висвітлює: ранній творчий період режисера, пов’язаний із Київською кіностудією та його співпрацею з видатними діячами українського кіно, внесок Параджанова у формування українського поетичного кіно, зокрема через «Тіні забутих предків» — кінострічку, яка здобула світове визнання, його боротьбу за право бути вільним митцем і залишатися частиною української культурної спадщини, попри політичні переслідування.
Експозиція триває до 28 лютого 2025 року
Місце проведення: Музей театрального, музичного та кіномистецтва України, вул. Лаврська, 9, корпус 26.
Сергій Параджанов — видатний український режисер, чий талант і сміливість залишили глибокий слід в історії кінематографа та національної культури. Його легендарний фільм «Тіні забутих предків», створений за мотивами твору Михайла Коцюбинського, отримав світове визнання: стрічка була представлена у 21 країні, здобула 39 міжнародних нагород, зокрема 24 гран-прі. Це був перший за багато років фільм, знятий українською мовою, що стало викликом радянській системі.
Параджанов безкомпромісно виступав за Україну та її культуру, відкрито засуджував русифікацію та репресії проти інтелігенції. На прем’єрі його фільму дисиденти підняли голос проти арештів «шістдесятників», що символізувало спротив радянській тоталітарній машині. Попри переслідування, тюремний строк і спроби приниження, Параджанов залишився символом свободи і творчості. У грудні 2023 року, після десятиліть забуття і несправедливості, режисера офіційно реабілітували в Україні.
Читайте також:
- У столиці нагородили лауреатів Премії імені Сергія Параджанова для дебютів у кіно. Відзнаки вручили у шести номінаціях.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»