Виставку «Війна: зворотна перспектива» продовжили до весни: чим вона цікава
Враховуючи значний інтерес відвідувачів та актуальність теми, куратори вирішили продовжити її термін. Це надасть змогу більшій кількості людей ознайомитися з експозицією та взяти участь у заходах, організованих у межах проєкту.
У головному корпусі Національного музею історії України у Другій світовій війні триває новаторський мистецький проєкт «Війна: зворотна перспектива». Виставка була представлена торік та розпочала свою роботу в переддень Незалежності України.
Експозиція пропонує відвідувачам музею поглянути на воєнні події минулого та сучасності крізь призму мистецтва. До неї увійшли твори періоду Другої світової війни та сучасні роботи, які створюють своєрідний міст між поколіннями, підкреслюючи спільні для них теми травми та надії.
Проєкт об’єднує роботи понад 40 сучасних митців з усієї України, а також твори 40 художників, які зберігаються у фондовій колекції Музею. Серед них — Олександр Ройтбурд, Матвій Вайсберг, Георгій Сенченко, Арсен Савадов, Антон Логов, Роман Мінін, Назар Білик, Альбіна Ялоза, Рустем Скибін та інші.
У музеї війни розповідають, що це перший мистецький проєкт, створений колективом музею у співпраці з відомими сучасними митцями.
«Унікальність артпроєкту „Війна: зворотна перспектива“ полягає в тому, що він дає можливість сучасним людям подивитися на реалії воєнного минулого крізь значну відстань часу, спробувавши зрозуміти, що зумовило події, у яких ми перебуваємо тепер», — розповідають куратори виставки.
Над втіленням виставки працювали троє талановитих митців та кураторів: Юрій Горпинич, Антон Логов і Марина Богуш, які наважилися на переосмислення експозиції та діалог про війну мовою мистецтва.
«Відгомін радянської епохи все ще відчувається серед виставкових залів, адже ми не можемо повністю відмовитися від нашої історії, якою б викривленою вона не здавалася сьогодні. Проте, ми прагнемо переосмислити цю історію, особливо ті її частини, де глибоко вкорінена тоталітарна ідеологія. Це прагнення визначило принцип добору робіт для виставки», — розповідають у музеї.
На думку кураторів проєкту, твори часів Другої світової походять з фондової колекції музею, яка почала формуватися ще радянський період.
«Візуальний канон диктатури був окреслений єдиним методом мистецтва — соціалістичним реалізмом. Під час воєнного протистояння комуністична партія й далі вимагала від художників зображати лише пафосну, а героїчну соціалістичну реальність та світле комуністичне майбутнє, наче це і є реальна дійсність…Проте зараз, під прошарком цих соцреалістичних міфів, ми відкриваємо справжнє українське мистецтво часів II світової війни: документальне, персональне, темпоральне. Це здебільшого ескізи й замальовки, створені митцями в епіцентрі війни, на згарищах, або сюжети, які вони пронесли через роки та втілили згодом…"-зауважують куратори.
Поряд з роботами радянського періоду, значну частину експозиції складають твори сучасних українських митців.
«Після здобуття Незалежності Україна звільнилася від радянської окупації. Навіть попри сучасні претензії росії на наші землі, їй не вдалося підкорити дух українського народу. Мистецтво нашої Незалежності представляє плюралізм ідей, методів та форм. У цьому проєкті зібрані найбільш виразні твори періоду сучасного російсько-українського протистояння, які одного дня стануть значущими для нашої історії у зворотній перспективі», — розповідають куратори артпроєкту.
За словами кураторів, хоча твори митців відрізняються образами та концепціями, разом вони відображають найтрагічніші моменти української історії. Завдяки їхньому проникливому підходу виставка дає глядачам можливість спокійно й об’єктивно сприймати інформацію про знакові сторінки нашої історії та реалії нашого сьогодення.
Виставка «Війна: зворотна перспектива»
Коли: до березня 2025 року, будні — від 10:00 до 19:00, вихідні — від 10:00 до 20:00.
Де: Головний корпус музею війни, вулиця Лаврська, 27
Виставка доступна для огляду за єдиним квитком до Головного корпусу згідно з розкладом роботи Музею.
Вартість: дорослі — 100 грн, для учнів — 50 грн, для студентів — 70 грн.
Вартість екскурсії (загальний квиток): для дорослих — 300 грн, для студентів, учнів закладів освіти України та військовослужбовців ЗСУ і Нацгвардії України — 150 грн, іноземною мовою — 700 грн.
До теми: Півстоліття пам’яті та боротьби: Музей війни відсвяткував ювілей.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»