Захист релігійних свобод Україні: що відповіли в МЗС на критику ООН
![Міністерство закордонних справ України. Фото: Борис Корпусенко](/uploads/2025/01/03/_mg_67092.jpg)
У Відомстві спростували звинувачення в обмеженні релігійних свобод, зазначивши, що законодавство не забороняє жодну церковну конфесію в Україні. При цьому держава зобов’язана захищати громадян від впливу агресора та релігійні організації, підтримують російську політику знищення української державності, культури та ідентичності.
Наприкінці минулого року, Управління Верховного комісара ООН з прав людини розкритикувало український закон, який стосується розпуску релігійних організацій, пов’язаних з росією, через нібито недостатнє обґрунтування. В установі вважають, що цей закон запроваджує непропорційні обмеження на свободу віросповідання та суперечить міжнародним стандартам.
Днями Міністерство закордонних справ України дало офіційний коментар щодо 41-ї періодичної доповіді Управління Верховного комісара ООН з прав людини, яка була оприлюднена 31 грудня 2024 року. У відомстві спростували висновки ООН, щодо оправок до Закону України «Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій» як такі, що спотворюють дійсність.
![](/uploads/2025/01/03/472106632_1029345759235889_1459955327848286305_n.jpg)
Про це повідомляється на офіційній сторінці МЗС:
«Ми вкотре наголошуємо, що згаданий у доповіді закон не передбачає заборони жодної з наявних в Україні церков. Він лише не допускає підпорядкування релігійних організацій в Україні керівним центрам, які розміщуються в державі, що здійснила або здійснює збройну агресію проти України та/або тимчасово окупувала частину її території, а також релігійних організацій, що підтримують збройну агресію проти України», — зазначили у відомстві.
МЗС також наголошує, що російська федерація системно використовує релігію як зброю у загарбницькій війні проти України.
«Російська держава через підконтрольну їй Російську православну церкву (РПЦ) освячує звірства проти українців і вихваляє злочинців, які їх скоюють. Тож, Українська держава має обов’язок захищати своїх громадян від деструктивного впливу агресора, зокрема з використанням релігійних організацій, які в Росії зрощені з державою і проголосили своєю метою знищення української державності, культури та ідентичності», — йдеться у дописі.
Також у відомстві зазначили, що згаданий у доповіді закон має легітимну мету та є необхідним у демократичному суспільстві, передбачаючи правову процедуру, де останнє слово належить правосуддю.
![](/uploads/2025/01/03/459466282_1059388055761575_2295687147782385932_n.jpg)
«Він є найменш обтяжливим, оскільки не накладає тягаря на совість вірян, а лише виводить їх з-під тиску російської православної церкви, яка, як підкреслено в Резолюції ПАРЄ, „є ідеологічним продовженням злочинного режиму“», — зазначають в Міністерстві.
Також в МЗС розраховують, що у своїх доповідях Моніторингова місія ООН з прав людини надалі надаватиме об’єктивні оцінки реальної ситуації зі свободою релігії в Україні та продовжить фіксувати російські злочини проти українських вірян, релігійних громад і лідерів, церковного майна.
Нагадаємо, що у серпні 2024 року Всеукраїнська Рада Церков підтримала заборону діяльності російських релігійних організацій. У заяві, яка опублікована на офіційному сайті Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій (ВРЦіРО), йдеться про те, що Московський патріархат виправдовує катування і вбивства, погроми та обмеження свобод і цинічно попирає Господні установлення та елементарні норми загальнолюдської моралі.
До теми: Верховна Рада прийняла закон про заборону УПЦ МП в Україні: як він працюватиме.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»