Стан унікального озера Синє на Виноградарі у перший день року. ФОТО
На озері Синьому у перший день нового року — пожвавлення.
Мешканці Виноградаря дивляться, як відновлюють їх улюблену водойму. «Вечірній Київ» дослідив нинішній стан робіт на озері.
Саме озеро складається з двох частин, які поєднані протокою. Наразі розчищені дві чаші Синього, техніка зупинилася на ділянці з’єднання двох водних поверхонь. На вужчій ділянці озера розпочали берегоукріплюючі роботи — встановили біля 100 метрів габіонів.
На інших берегах поки видніються великі кучугури викопаної під час поглиблення дна сірої, голубої та жовтої глини, перемішаної з піском. Ці ділянки підлягають подальшій рекультивації. На даний момент озеро наповнене водою з легким голубим відтінком. Є також діляночка з залишками синьо-зелених водоростей.
По берегах озера не займаними технікою, що працює на озері, залишилися прогулянкові грунтові доріжки з лавами для відпочинку, працює дитячий майданчик.
Нагадаємо, дно водойми розчищають задля відкриття природних джерел для наповнення його водою. Нині вже практично відновили оригінальну площу озера та покращили його стан, забезпечили стале наповнення водойми.
Чим унікальне Синє озеро. Озеро безстічне, знаходиться на південній околиці Пуща-Водицького лісу і є найбільшим з вододільних озер Києва. Озеро розташоване у межах верхньої частини басейну річки Горенка, правої притоки річки Ірпінь. Походження його льодовикове.
Ділянка озера Синє розташована на північно-східному схилі Українського кристалічного щита, глибокий фундамент якого перекривається нашаруваннями пісків, супісків та глин.
У гідрогеологічному відношенні територія розташована в межах Дніпровсько-Донецького артезіанського басейну, що приурочений до однойменної тектонічної западини, заповненої потужною товщею осадових порід.
Як наповнюється водою Синє озеро. В період інтенсивного танення снігу та великих дощів можливе коливання рівнів ґрунтових вод озера з амплітудою від 1 м до 2,5 м. Основний підйом води спостерігається у весняний період, спад — у літню межень та взимку.
Згідно з гідрогеологічними вишукуваннями ТОВ «Водбуд-Україна» у червні 2020 р. грунтові води на прибережній ділянці оз. Синє встановилися на глибині 1,2–2,5 м, а рівень озера у вересні 2019 р. становив 151,49 БС, що понад 1 м менше середніх багаторічних значень для цього періоду року. Живлення озера відбувається за рахунок поверхневого, ґрунтового і напірного підземного живлення.
Чому озеро практично зникло. Зростання випарування з водної поверхні, зменшення опадів та притоку з водозбору обумовили не лише зменшення рівнів води в озері, але і зменшення його площі. Раніше озеро мало площу 15 га, довжину 700 м і ширину — біля 200 м.
Окрім чинників техногенного характеру — забудови навколишньої території — на екологічний стан озера також негативно вплинуло замулення і заростання чаші водойми водною рослинністю, а також зміна технології очищення резервуарів питної води водопровідної станції «Виноградар-1». Згідно з вишукуваннями ТОВ «Водбуд-Україна», замулення озера у 2019 р. становило 1–1,5 м, що призвело до блокування джерел напірного живлення і зменшення притоку підземних вод.
Підтримували задовільний екологічний стан озера в попередні роки частково за рахунок технологічних скидів води з водопровідної станції «Виноградар-1», де згідно з регламентом двічі на рік виконували роботи з очищення резервуарів питної води загальним об’ємом 14 тис. м 3.
Після впровадження новітніх технологій очищення води (без застосування рідкого хлору) технологічні скиди води припинилися, що також негативним чином позначилось на режимі рівнів озера.
У 2024 році технологічний скид води здійснили восени. Розчищено дно водойми задля відкриття природних джерел для поповнення водного ресурсу. В результаті відновили оригінальну площу озера та покращили його стан, забезпечили стале наповнення водойми.
У 2001 — 2002 роках дослідники відмічали в озері Синє існування 12 видів риби (щука, окунь, карась, плітка, краснопір, верховодка, щипавка та інших).
«Вечірній Київ» повідомляв, що проєкт ревіталізації озера Синє передбачає не тільки розчищення підземних джерел і наповнення його водою, а й комплексний благоустрій навколо озера. Але на вимогу громади його поки що не будуть проводити.
Громада вважає, що під час війни благоустрій — це додаткові витрати, які зараз не є пріоритетними. Місто підтримує їх у цьому. Наразі основне завдання для виконавця та КП «Плесо» — це розчистка озера і повернення води. Проте це не відбудеться одномоментно. За словами науковців, повноцінне відновлення гідрологічного режиму, тобто наповнення озера водою, займе до двох років.
Катерина НОВОСВІТНЯ, всі фото автора «Вечірній Київ»