У столиці показують найкращі артфільми року: перелік
До добірки ввійшли стрічки-події, лауреати міжнародних кінофестивалів та кінопремій.
До зимових свят кінотеатр «Жовтень» підготував глядачам можливість побачити краще арткіно 2024 року на великих екранах.
Ексклюзивні покази проходять до 15 січня.
У програмі:
- «Прісцилла», реж. Софія Коппола. Неочікуване знайомство з Елвісом Преслі перевертає життя юної Прісцилли. Король рок-н-ролу оточує її увагою, вишуканими подарунками… і стінами свого палацу. Дівчина навіть не мріяла про весілля з кумиром мільйонів, та невдовзі вони стають головною парою Америки. Але чим обернеться це солодке й безтурботне життя?
- «Полум’яне небо», реж. Крістіан Петцольд. Молодий письменник Леон вирішує пожити в будинку свого друга на березі моря, де прагне знайти натхнення та завершити книгу. Але через нове знайомство з чарівною дівчиною Леону все не вдається зосередитися на роботі. Коли в будинку з’являються ще кілька несподіваних гостей, неподалік спалахує лісова пожежа. Опинившись у пастці полум’я, герої починають зближуватися.
Стрічка отримала нагороду «Срібний ведмідь» (Ґран-прі журі) на Берлінському міжнародному кінофестивалі 2023.
- «Ідеальні дні», реж. Вім Вендерс. Нова робота триразового номінанта на «Оскар» Віма Вендерса розповідає про Хіраяму — прибиральника туалетів у Токіо. Він повністю задоволений своїм простим життям: дотримується структурованого розпорядку дня, а вільний час присвячує своїй пристрасті — слуханню рок-музики, читанню книг та вирощуванню дерев. Однак усе більше деталей про життя Хіраями та його особисті якості розкривається через низку несподіваних зустрічей.
Нагороди: Найкращий актор, Приз Екуменічного журі, Каннський кінофестиваль, 2023 - «Учительська», реж. Ількер Чатак. Коли одного з її учнів підозрюють у крадіжці, Карла Новак — молода вчителька-ідеалістка — вирішує докопатися до суті справи. Однак її, на перший погляд, невинні дії згодом призводять до серії крадіжок у школі. Події розгортаються у бік найгірших сценаріїв, викриваючи усі негативні риси системи освіти, впливу вчителів, батьків та учнів одне на одного. Одна драматична подія перетворюється на психологічну війну, а сама Карла опиняється між своїми ідеалами та шкільною системою, де наслідки її дій загрожують зламати її саму.
Нагороди: Приз Label Europa Cinemas, Нагорода C.I.C.A.E., Берлінський міжнародний кінофестиваль, 2023, Найкращі фільм, режисерська робота, жіноча роль, сценарій, монтаж, Німецька кінопремія, 2023. - «Любов, брехня та кровопролиття», реж. Роуз Ґласс. Відлюдькувата менеджерка тренажерного залу закохується в амбітну бодибілдерку, яка в гонитві за своєю мрією прямує у Вегас. Їхня пристрасть виливається в небезпечну пригоду, що затягне їх обох у сіті злочинних зв’язків.
- «Зона інтересу», реж. Джонатан Ґлейзер. Це історія про чоловіка із дружиною, які будують оселю мрії — з затишним садом, дорогими пожитками, родинними вечорами за читанням із дітьми. І тільки високий паркан нагадує, що поруч з їхнім райським куточком стоїть концтабір, де чоловік працює комендантом.
Нагороди: Оскар у категоріях: Найкращий міжнародний фільм та найкращий звук, 2024, Ґран-прі, приз FIPRESCI, Премія за саундтрек і Нагорода CST Artist-Technician, Каннський кінофестиваль, 2023, Премія Європейської кіноакадемії за роботу звукорежисера, номінації за Найкращі фільм, режисерську роботу, жіночу роль, чоловічу роль і сценарій, 2023. - «Марс-Експрес», реж. Жеремі Перін (анімація). Марс, 23 століття. Два приватних детективи розслідують зникнення молодої жінки. Вони виявляють, що не одні розшукують Джун Чоу, 18-річну студентку кібернетики — її переслідують поліція та вбивці. Алін Рубі та її партнер Карлос, якому повернули життя Андроїди, борються з часом, щоб першими знайти найрозшукуванішу дівчину планети.
- «Дивотріп», реж. Шон Прайс Вільямс. Ліліан потрапила у Вашингтон зі шкільною екскурсією. Відокремившись від однокласників, дівчина рушає у власну мандрівку містами й лісами східного узбережжя США. У своїй подорожі сучасною Америкою дівчина зустрічає різних людей, що називають цю країну своєю домівкою: від прихильників вищості білої раси та ісламських радикалів до неопанків.
- «Химера», реж. Аліче Рорвахер. Повернувшись у рідне містечко на узбережжі моря, Артур стикається з місцевою бандою розкрадачів гробниць. Чоловік має дар, який дуже цікавить чорних археологів — уміння відчувати порожнечу у землі. Його сила допомагає збагатитися, відкриваючи в землі сховки давнього світу, але також призводить до неочікуваних наслідків.
Призи: Нагорода за Найкращу роботу художниці-постановниці та номінація в категорії «Найкращий актор», Премія Європейської кіноакадемії, 2023 - «Не очікуйте забагато від кінця світу», реж. Раду Жуде. Анджела понаднормово гарує на низькооплачуваній роботі. Розважитися й відволіктися від стресу їй допомагає TikTok, де вона викладає їдкі глузливі відеоролики, приховавши своє обличчя маскою. Дівчина працює асистенткою продюсера і цілий день їздить містом задля безглуздого проєкту — сюжету про безпеку на робочому місці на замовлення транснаціональної компанії. Але раптово під час фільмування вибухає скандал.
Нагороди: Спеціальний приз журі, Міжнародний конкурс, Міжнародний кінофестиваль у Локарно, 2023
- «Сліпа верба, Спляча жінка», реж. П’єр Фольд (анімація). 2011 рік, Токіо. Декілька днів тому місто постраждало від землетрусу та цунамі. Жінка раптово покидає свого чоловіка після того, як п’ять днів поспіль безперестанку дивилася репортажі про землетрус. Її безпорадний чоловік Комура бере тижневу відпустку й відправляється на північ, щоб доставити двом молодим жінкам пакунок, про вміст якого він не здогадується. Його колега, простий агент зі стягнення боргів та дивний самітник, повернувшися додому одного вечора, знаходить там двометрову жабу, яка просить його врятувати Токіо від неминучого землетрусу.
Нагороди: Відзнака журі, Міжнародний фестиваль анімаційних фільмів в Аннесі, 2022 - «До кінця світу», реж. Віґґо Мортенсен. США, Дикий Захід, 1860-ті роки. Квіткарка Вів’єн і тесляр закохуються та вирушають у мандрівку, щоб побудувати спільне життя у глухому містечку. У країні набирає обертів Громадянська війна і їхні мрії руйнуються, коли чоловік доєднується до армії. Тепер його кохана мусить сама себе захищати, а це нелегко у містечку, яке контролюють жорстокі та свавільні чоловіки.
- «Емілія Перес», реж. Жак Одіяр. Рита (Зої Салдана) — адвокатка, яка почувається на роботі не у своїй тарілці. Її компанія любить великі гроші, тому часто допомагає злочинцям уникнути відповідальності. Але одного разу героїня отримує несподівану пропозицію. Вона має допомогти лідеру наркокартелю піти з кримінального світу й реалізувати неймовірний план втечі: ставши жінкою, як він завжди і мріяв бути.
Нагороди: Приз журі, Каннський кінофестиваль, 2024, Приз за найкращу жіночу роль ансамблю Селени Гомес, Зої Салдани, Адріани Пас та Карли Софії Ґаскон, Каннський кінофестиваль, 2024
Українські фільми та про Україну
- «Колір граната», реж. Сергій Параджанов. Життя вірменського поета Саят-Нова, від дитинства до смерті: духовний шлях, мистецькі напрацювання та внутрішні конфлікти зробили його головним ліриком. Він — майстер містифікації, який сам потрапив у свої пастки.
Покази версії, відреставрованої фондом Мартіна Скорсезе The Film Foundaion і Синематекою Болоньї, приурочено до 100-річчя з дня народження режисера Сергія Параджанова. - «Озброєні піснею», реж. Раян Сміт. Пісні, що обʼєднують націю. Автори, що надихають у темні часи. Музиканти, які стають на захист власної країни.
Солдати пісні — зворушливі історії українських виконавців про боротьбу, мужність та голос України у світі від Святослава Вакарчука, Андрія Хливнюка, Світлани Тарабарової до Дахи Брахи, Маріупольської камерної філармонії та Пташки.
- «Редакція», реж. Роман Бондарчук. Фільм розповідає про науковця природничого музею Юру, який стає свідком навмисного підпалу лісу. Прагнучи розповісти правду про лісові пожежі, він починає працювати в редакції місцевої газети. Однак натомість опиняється у вирі фейкових новин і корупційних схем. Адже на носі вибори мера, і головний кандидат роздає передвиборчі обіцянки попри те, що перебуває в комі.
Стрічка отримала визнання на міжнародній арені, зокрема на 74-му Берлінському міжнародному кінофестивалі (програма Forum), Сараєвському кінофестивалі та міжнародному кінофестивалі в Сан-Паулу. В Україні стрічка була відзначена Премією критиків «Кіноколо» за найкращий сценарій. - «Мирні Люди», реж. Оксана Карпович. З початку повномасштабного вторгнення українські спецслужби опублікували сотні перехоплених телефонних дзвінків російських військових. Чи не найбільший інтерес викликають розмови окупантів з їхніми близькими в Росії. Голоси «мирних», цивільних — матерів, дружин і друзів — розкривають світові очі не лише на хід так званої «спецоперації», а й на жахливий внутрішній світ суспільства, яке стоїть за її виконанням. Саме з таких перехоплень складається стрічка, що досліджує природу російського імперіалізму й колоніалізму, роль пропаганди у вторгненні й торкається питання колективної відповідальності росіян і росіянок.
Нагороди: Спеціальна відзнака від екуменічного журі у програмі Forum, Спеціальна відзнака від журі Amnesty International, Берлінський МКФ, 2024, Спеціальна відзнака, Гонконзький міжнародний кінофестиваль, 2024, нагорода «Срібний Ріг» режисерці за фільм на соціальну тематику, приз FIPRESCI, Краківський МКФ, 2024
Розклад показів і квитки на сайті кінотеатру.
Читайте також:
Безкоштовно та онлайн: киянам пропонують подивитися три популярних ізраїльських серіали. Різножанрові телегіти, зняті в Ізраїлі, можна переглянути протягом свят на медіасервісі MEGOGO.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»