Британська газета звернула увагу на участі ромів у лавах ЗСУ
Активісти по всій Європі закликають Київ визнати внесок маргіналізованої спільноти.
The Guardian опублікувала матеріал під назвою «„Мій приклад може змінити думку“: роми борються за місце в післявоєнній Україні».
Ця історія — не лише про військову службу, а й про зміну світогляду, руйнування стереотипів про ромську громаду, а також про підтримку ромської спільноти громадянським суспільством, що є надзвичайно важливим для їхньої безпеки, захисту прав і збереження культурної спадщини в умовах війни та гуманітарної кризи. Тисячі ромів стоять на передовій і борються за свободу та демократію України.
Один із них — Арсен Медник. Він один із найперших, чиє мужнє і відважне серце вибрало шлях захисту рідної землі ще під час окупації його рідного міста Буча.
«Я пишаюся тим, що я ром. Ми стародавній народ, маємо свою історію та культуру. Ми не військові, ми миролюбні люди», — сказав він. «Але в цьому випадку, коли хтось приходить, щоб убити мене, мою родину, моїх друзів, я вирішив боротися. Я пишаюся тим, що захищаю людей і пишаюся тим, що я ром».
Зусилля висвітлити внесок ромів у військові дії стикаються зі стереотипним висвітленням громади багатьма основними ЗМІ, сказала Наталія Томенко з ARCA, агентства, яке підтримує ромську молодь і працює над збереженням історії та культури ромів в Україні.
«Взагалі, коли говорять про громади в Україні, це не на тому рівні, на якому має бути», — сказала вона. «Немає позитивного представлення». Її організація намагалася боротися з цим, висвітлюючи на своєму веб-сайті історії кількох ромських солдатів.
Авторка статті Ашіфа Кассам наголошує, що роми є однією з найбільш дискримінованих етнічних груп в Україні, що ускладнює їхній доступ до гідного житла, роботи, охорони здоров’я та навчання.
Нагадаємо, у Києві в Києві влаштували фестиваль національних культур «Новруз».
Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»