У Києві назвали лауреата Премії імені Шевельова 2024
Премію імені Юрія Шевельова за найкращу українську книжку есеїстики 2024 року отримав Мирослав Лаюк за книжку «Бахмут». Спеціальна відзнака Капітули цьогоріч була присуджена Василеві Махну, а Спеціальну відзнаку Радіо Культура отримав Станіслав Асєєв.
Імена переможців традиційно оголосили під час урочистої церемонії в Києві 17 грудня — в день народження мовознавця, історика української літератури, есеїста Юрія Шевельова. Церемонія вручення Премії відбулася в Києво-Могилянській Бізнес-Школі. В
Про це «Вечірньому Києву» повідомили в Українському ПЕН.
«Хоч ця книжка називається іменем міста, це — книжка про людей. Для мене книжки в цей час — це те, що робить фундамент. Іноземці, зокрема, кажуть, що ми хитка, невизначена країна. Книжки записують цей фундамент», — сказав у своїй промові Мирослав Лаюк.
У період найінтенсивніших боїв за Бахмут узимку та в березні 2023 року письменник Мирослав Лаюк і фотограф Данило Павлов проживали дні й ночі з українськими піхотинцями й артилеристами, медиками й капеланами, рятувальниками та дітьми у місті й околицях, де тривали артилерійські обстріли та вуличні бої. Результатом тих поїздок є книжка репортажів та есеїв про побут війни, про те, чому військові роблять манікюр і як зʼявляються позивні, про непоправні втрати, історію Бахмута та феномен пам’яті й забуття.
Мирослав Лаюк — письменник, викладач, ведучий. Лауреат премій, серед яких «Коронація слова», «Літакцент року», Міжнародна премія імені Олеся Гончара та інші. Його роман «Баборня» потрапив у Довгий список літературної премії Книга року ВВС-2016, а книжка «Бахмут» ввійшла до списку фіналістів Книги року BBC-2024.
«Книжка складається з двох частин. Перша частина репортажна, а друга — чиста бездомішкова есеїстика. Поєднання цих двох жанрів, на мій погляд, подіяло так, як мав на думку Аристотеля діяти третій жанр — трагедія», — зазначив на нагородженні Олексій Панич, член Капітули, філософ, перекладач, провідний науковий співробітник видавництва «Дух і Літера».
Переможець отримав статуетку Бронзового Ангела, виготовлену скульпторкою Світланою Карунською, а також грошову премію та дипломом лауреата.
До переліку фіналістів Премії імені Юрія Шевельова за найкращу українську книжку есеїстики 2024 року ввійшли: Юлія Буйських, «На захід від Бугу» (Видавництво 21), Мирослав Лаюк, «Бахмут» (Ukraїner), Антон Санченко, «На чорноморській хвилі: 33 століття копаного моря» (Богдан).
Цьогоріч у межах Премії вручили Спеціальна відзнака Капітули Василеві Махну «за особливий голос в українській есеїстиці останніх двадцяти років і розбудову мостів культурного порозуміння».
Також під час церемонії вп’яте вручили Спеціальну відзнаку Радіо Культура, яку отримав Станіслав Асєєв за книжку «Мельхіоровий слон, або людина, яка думала». Це одночасно й автобіографічний роман, і метафорична історія першого покоління української незалежності на Донбасі. Це про мрії, бідність, торгівлю валютою, вищу гуманітарну освіту та повну відсутність можливостей її застосування. Автор цієї книги — випускник факультету філософії, який копає могили та працює вантажником.
Лауреатами Премії минулих років були Тарас Прохасько («Одної і тої самої»), Андрій Портнов («Історії для домашнього вжитку»), Костянтин Москалець («Сполохи»), Олександр Бойченко («Більше/менше»), Вахтанґ Кебуладзе («Чарунки долі»), Андрій Любка («Саудаде»), Володимир Єрмоленко («Плинні ідеології»), Діана Клочко («65 українських шедеврів. Визнані й неявні»), Тарас Лютий («Культура принад і спротиву») та Андрій Бондар («Ласощі для Медора»), Андрій Павлишин («Нам і далі загрожує вічність»), Олександр Михед (2023, «Позивний для Йова. Хроніки вторгнення»).
Засновники Премії: Український ПЕН, Києво-Могилянська Бізнес-Школа, видавництво «Дух і Літера», Центр юдаїки та Український науковий інститут Гарвардського університету.
Нагадаємо, нещодавно у столиці назвали переможців премії «Книга року BBC». Лауреатів визначили у трьох номінаціях — «Книга року», «Дитяча книга року» та «Есеїстика».
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»