Головний людський капітал на довгі роки: у Києві на форумі говорили про ветеранів і бізнес
У столиці відбувся форум «Взаємодія бізнесу і влади», де говорили про ветеранський бізнес та працевлаштування Захисників та Захисниць.
Форум організували Департамент промисловості та розвитку підприємництва КМДА спільно з громадською організацією «Асоціація підприємців — ветеранів АТО». Обговорювали концепції переходу ветеранів і ветеранок війни від військової служби до мирного життя шляхом професійної адаптації та розвитку ветеранського бізнесу.
У заході взяли участь понад 200 осіб: ветерани-підприємці, керівники міністерств, народні депутати та депутати Київради.
Модератор форуму полковниця запасу, учасниця бойових дій, громадська діячка Оксана Коляда назвала базові принципи роботи з ветеранами, підкресливши, що це головний український людський капітал, до якого суспільство ставиться з повагою та шаною.
«Форум — про зайнятість, реінтеграцію у цивільне життя та реінтеграцію на ринку праці. Певні речі бізнес на сьогодні вже зрозумів: іншого людського капіталу, ніж наші ветерани, не має і деякий час не буде, адже це величезна частка суспільства. Беніфіціарами ветеранських політик є не тільки ветерани, а їх родини, родини загиблих воїнів», — зазначила Оксана Коляда.
Заступник голови КМДА, депутат Київради (фракція УДАР) Валентин Мондриївський підкреслив, що сприятливі умови для ветеранського бізнесу дозволять покращити бізнес-клімат регіону, підвищити податкові надходження та створити нові робочі місця.
«Київ у 2023 році уклав Меморандум про співпрацю з „Асоціацією підприємців — ветеранів АТО“. Ця взаємодія стала основою для підтримки ветеранських бізнесів, надаючи їм юридичні консультації, навчання з бізнес-планування, доступ до корисних сервісів і захисту їхніх ініціатив. Завдання влади — забезпечити реальні механізми, які сприятимуть самореалізації та інтеграції у суспільство ветеранів», — підкреслив Валентин Мондриївський.
Місто планує розширити підтримку ветеранів і ветеранок із 2025 року: запровадження грантової допомоги, компенсації власного внеску або частини кредиту, унікальну програму — покриття до 99% за кредитом на відкриття чи розвиток бізнесу. Завдяки залученню міжнародних партнерів місто розширює фінансування, що дасть змогу охопити більшу кількість підприємців.
Заступниця голови КМДА Марина Хонда, наголосила, що працевлаштування ветеранів не обмежується лише відкриттям бізнесу чи поверненням на попереднє місце роботи, а включає різні варіанти реалізації.
«Насправді варіантів може бути багато, адже ветерани та ветеранки, повертаючись до цивільного життя, не завжди можуть і хочуть виконувати ту саму роботу, що й до війни. Людина змінюється, і не завжди готова повернутися на попереднє місце роботи, а натомість шукає інші можливості. Цей пошук може займати певний час. Тому ми пропонуємо не лише працевлаштування, а й перенавчання, заохочуємо до нього. Так, місто додатково до державних коштів і сертифікатів виділяє фінансування для компенсації вартості навчання, адже держава не покриває певні напрями чи спеціальності. Це до 25 тисяч гривень на рік», — підкреслила Марина Хонда.
Вона підкреслила, що наразі в Україні відчувається значний кадровий дефіцит. Водночас людина, яка повертається з війни, повинна бути психологічно готова до роботи.
«Спершу необхідно пройти етапи психологічної адаптації, реабілітації після можливих поранень. Ми не можемо вимагати від людини негайного повернення до роботи, а маємо забезпечити їй вибір. Це включає період усвідомлення, чим саме вона хоче займатися», — підкреслила Марина Хонда.
Вона також акцентувала увагу на важливості роботи не лише з ветеранами, але й з їхніми родинами.
«Дружина, діти, батьки мають зрозуміти, що з війни повертається фактично інша людина — з новим досвідом і зміненим характером. Родина повинна навчитися жити з цими змінами. Тому ми говоримо про комплексний підхід в роботі з суспільством, аби ветеран чи ветеранка відчували себе потрібними та затребуваними. І важливо, щоб суспільство адаптувалося до потреб ветеранів, а не навпаки. Це принципова позиція Києва, і саме тому ми створили широкий спектр можливостей для підтримки ветеранів та їхніх сімей», — резюмувала заступниця голови КМДА.
Модератор форуму Оксана Коляда назвала присутнім ті меседжі, які на даний час бізнес вже зрозумів. Зокрема те, що потрібно змінювати програми корпоративно-соціальної відповідальності, і це відбувається. Також зрозумів, що програми поваги та подяки почали ціннісно компенсувати різницю у зарплаті військових на фронті та у їх цивільних професіях, коли вони повертаються. «Поки ніхто не конкурує із ЗСУ по рівню оплати. Власне нині бізнесу потрібно готуватися до повернення своїх працівників з фронту й прийняття нових працівників-ветеранів. І така тенденція зберігатиметься багато років», — сказала Коляда.
Вона зауважила, що за статистикою 51 відсоток тих, хто воює, не повертається на свої робочі місця, але це не означає, що в компанії не прийдуть працювати інші ветерани.
Оксана Коляда також назвала обставини, які наразі бізнес ще не усвідомив. Зокрема те, що держава та роботодавці довгий час матимуть справу з людьми з оперативного резерву.
«Всі ветерани та ветеранки будуть опорою нашої боєздатності в майбутньому. Це вимагатиме від них тренувань, інтеграції у військове життя поза своїм цивільним, і бізнесу потрібно про це подумати. Не зрозумів бізнес поки, що їм потрібно ширше включатися в розбудову реабілітаційних центрів, медичних спроможностей, адже ваші працівники живуть у цих громадах і ви маєте бути повноцінними партнерами як на місцях так і на загальнодержавному рівні. Було б добре, щоб ви подумали про бізнесове менторство тому, що як би ми не перекваліфіковували, навчали, допомагали писати бізнес- плани, а ніхто не зможе так допомогти вести бізнес, окрім тих, хто бізнес вже має», — сказала Коляда.
Громади, своєю чергою мають з розумінням ставитися до того, що воїни повернуться саме до дому, а не «національний рівень». Всі мають бути готові приймати тих, хто захищає, а також не сприймати бізнес як данців, а як рівноправних партнерів, й розвивати спільні спроможності для повернення людей.
За словами Оксани Коляди, Київ залишається найбільш ресурсним і провідним у плані ветеранських політик серед міст України. І найбільшим працедавцем для ветеранів.
Депутат Київради (фракція «Європейська Солідарність») військовослужбовець Вадим Сторожук повідомив, що депутатський корпус широко залучений до лав ЗСУ, а Київрада не зупиняла роботу з точки зору ритмічності, автономності й мобільності — приймали рішення в режимі «сьогодні-на завтра».
«Київрада заклала добре підгрунтя в місті для повернення, входження ветеранів у цивільне життя, адаптації, працевлаштування, перекваліфікації. Депутати співпрацюють з ветеранами — ми в місті втілюємо багато за їх підказками та ідеями — впровадили, а також напрацювали нові рішення для допомоги ветеранам — той інструментарій, який необхідний для розвитку бізнесу, в тому числі промислового ветеранського бізнесу в регіоні. Надаємо пропозиції й Кабміну для ухвалення рішень в рамках їх повноважень», — сказав Сторожук.
Генеральний директор провідного ресурсу з пошуку вакансій robota.ua Валерій Решетняк, наголосив, що нині на їх ресурсі є 106 тисяч вакансій (до 24 лютого 2022 року було 160 тисяч) і компанія впровадила спрощення пошуку роботи для ветеранів та додала функцію спрощення для роботодавців, які можуть вказати, що надають перевагу ветеранам. Також зробили безкоштовну функцію пошуку працівників для ветеранських бізнесів, зібрали спільноту HR- спеціалістів провідних компаній, де вони діляться досвідом роботи із залучення, працевлаштування й співпраці з ветеранами в своїх компаніях.
* * *
Київ впровадив широкий діапазон можливостей для ветеранів та ветеранок. Це соціально-трудова реабілітація та «Київська академія підприємництва» від Київський міський Центр реабілітації «Аскольд», співпраця із Київський міський центр зайнятості, співпраця із роботодавцями, надання компенсації до 25 тисяч на рік за обране навчання тощо. Всю детальну інформацію, консультацію та супровід можна отримати у Київ Мілітарі Хаб.
Читайте також: «На „Порталі Захисників та Захисниць“ зареєструвалися вже понад 6 тисяч користувачів».
Катерина НОВОСВІТНЯ, фоторепортаж Олексія САМСОНОВА «Вечірній Київ»