Скільки та що читають українці: у столиці презентували дослідження про книги
Найбільше читачі звертаються до української класики.
У столиці відбулася презентація й обговорення всеукраїнського соціологічного дослідження рівня читання дітей та дорослих у 2024 році «Зміцнення позиції української книги».
Його провела дослідницька агенція Info Sapiens на замовлення Українського інституту книги у вересні 2024 року.
За результатами дослідження:
- у 2024 році три чверті прочитаних книжок були україномовними, що демонструє зростання споживання україномовних книжок приблизно на 20 в.п у порівнянні з 2023 роком; зручною для читання українську мову вважає близько половини опитаних, що співставно з даними минулого року;
- дорослі українці усвідомлюють важливість розвитку книгарень як фактору стимулювання читання — половина опитаних погодилась з тим, що книгарням потрібні субсидії навіть під час війни, а ще третина зауважили що субсидії потрібні, але вже після війни;
- вподобання українців щодо видів літератури розподілилися майже рівномірно, 40% читає українську класику, приблизно по третині — сучасних українських авторів, зарубіжну класику та сучасних іноземних авторів;
- основні причини для читання — любов до читання та задля самовдосконалення, а також відпочинок та можливість відволіктись і отримання задоволення від пізнання нового.
У дослідженні взяли участь 1018 дорослих (телефоном) та 1076 дітей (особисто).
Читання стабільно тримається в середині списку пріоритетів (11 позиція з 19) та
програє: цифровим практикам, ТБ та радіо, природі, хобі та спорту. На жаль, 34% українців не читають взагалі, а 16% — щодня чи декілька разів на тиждень.
Серед причин не читання називають брак часу (45%), складності фізичного характеру (27%), відсутність потреби чи бажання читати (24%), інші заняття у вільний час (15%), неможливість зосередитися через війну та стрес (11%).
Книжки українці переважно купляють (21%), обирають з домашньої бібліотеки (18%), позичають у друзів (17%), беруть у бібліотеці (8%) чи отримують у подарунок (7%). На вибір найбільше впливають рекомендації друзів (48%), автор (28%), анотація (20%), мова (19%), якість тексту (перекладу) чи відгуки читачів (17%).
Закупівлю нових книжок для бібліотек підтримують 69% опитаних. З них 86% готові витрачати на це кошти місцевої громади.
Презентацію дослідження можна завантажити тут.
Увесь аналітичний звіт доступний за лінком.
Нагадаємо, у столиці назвали переможців премії «Книга року BBC». Лауреатів визначили у трьох номінаціях — «Книга року», «Дитяча книга року» та «Есеїстика».
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»