«Марія Примаченко. Невідоме»: у Києві виставили роботи майстрині, на які дивляться крізь спеціальні окуляри
Відвідувачам виставки «Марія Примаченко. Невідоме» доводиться мандрувати віртуальною галереєю за допомогою «чарівних» окулярів» і це відкриває новий світ малюнків української майстрині.
Перша віртуальна галерея Марії Примаченко — так музейники називають нову експозицію, що викликала фурор у колах шанувальників творчості художниці.
Шкільні альбоми для малювання, на аркушах яких — ранні твори Марії Овксентіївни.
60 сторінок плюс кераміка — чималий доробок геніальної українки, яка дивує світ.
Генеральна директорка музею Людмила Строкова розповіла «Вечірньому Києву» про те, що на виставці й справді показують «те, чого ніхто ніколи не бачив. Це — шлях її становлення, початок світотворення Марії Приймаченко».
— Який історичний період охоплюють малюнки?
— Це роботи 30-х років, роботи, які нікому не відомі. Вона їх готувала для ілюстрування книжки Михайла Стельмаха, яку так і не видали.
— Нові технології залучили до показу робіт. Чому це було необхідно?
— Ми запропонували відвідувачам подивитись крізь віароокуляри на малюнки Марії Примаченко. У нас є два шкільні «альбомчики» для малювання. В них 79 малюнків, які художниця зробила у 1940-41 роках. Ну, ви розумієте, що ці альбомчики подивитись неможливо. Погортати неможливо. Це — музейні експонати. І повісити на стінку ми їх не можемо. Тому ми їх встановили в віртуальній галереї, де їх можна роздивитися.
— Як це вдалось здійснити?
— Це — довгоочікуваний проєкт, який став можливим завдяки зацифруванню експонатів, над яким команда співробітників працювала протягом пів року на обладнанні, подарованому музею @ALIPH Foundation за сприяння Фарнцузького інституту в Україні. Реалізувати задум допомогли фахівці eMuseum та Imersum, з якими музей співпрацює вже не перший рік.
Гості музею із величезною цікавістю мандрували віртуальною галереєю за допомогою «чарівних» окулярів». Тепер вони можуть бачити деталі малюнків, а також декоративної кераміки — не лише торкатись, а й переміщувати.
Особливою гостею події була правнучка всесвітньовідомої художниці — Анастасія Примаченко.
Вона висловила подяку музею за збереження творчої спадщини Марії Примаченко і зазначила, що виставка і віртуальна галерея відкриватимуть для широкого загалу шанувальників «невідому Марію».
Дослідниця творчості видатної художниці Олена Шестакова розповіла, що вибрані твори з унікальної колекції музею, були створені Марією Примаченко протягом 1935-1938 років.
Виконуючи «цикли» малюнків у техніці акварелі, а згодом і гуаші, Марія Примаченко, залежно від учбових завдань, об’єднувала їх форматом аркуша, побудовою композиції та певними колористичними рішеннями.
Це був час опанування художницею вмінь у Школі народних майстрів народного мистецтва та її роботи в Експериментальних майстернях при Київському музеї українського мистецтва.
Читайте також:
“«Дві Марії»: у Києві представили роботи видатних українок, які надихались світом навколо. ФОТОРЕПОРТАЖ».
Фото: Національний музей народного мистецтва України
Ольга СКОТНІКОВА, «Вечірній Київ»