Як міська система відеоспостереження Києва допомагає розкривати злочини: 3 кейси
Завдяки тисячам камер відеоспостереження, оснащених інноваційними системами аналізу, Київ стає все безпечнішим містом. Поліція ефективно використовує ці технології для розкриття злочинів і забезпечення порядку.
Станом на 2024 рік у Києві встановлено понад 11 тисяч камер відеоспостереження, що охоплюють різні зони міста. Одними з основних постачальників обладнання є такі відомі бренди, як Bosch і Panasonic, що забезпечують високу якість зображення та надійність системи. Засоби відеоспостереження встановлюються на об’єктах соціальної, економічної, житлово-комунальної, транспортної, інженерної та іншої інфраструктури.
Спеціалізовані камери забезпечують безпеку громадян, їх захист від протиправних посягань, механізмом протидії злочинним посяганням на об’єкти критичної інфраструктури.
Як поліція Києва використовує комплексну систему відеоспостереження
Головне управління Національної поліції у м. Києві активно використовує в своїй діяльності комплексну систему відеоспостереження на підставі отриманого доступу до даних Системи згідно із законодавством.
Система відеоспостереження активно використовується працівниками поліції з 2016 року та показала свою ефективність в рамках попередження, запобігання та розслідування злочинів. Це дієвий інструмент, який допомагає у оперативному розкритті правопорушень, встановленні та ідентифікації причетних осіб, збору доказової бази, а також профілактики та припинення різного роду протиправних діянь.
Фіксація злочинів росії
З початком впровадження воєнного стану на території України, Головне управління на постійній основі проводить комплекс заходів, направлених на фіксацію злочинних дій армії окупантів таких як, моментів обстрілів та бомбардування, нанесення артилерійських чи авіаційних ударів, виявлення ДРГ, обмежень під час дії військового стану, а саме дотримання комендантської години, випадків мародерства та грабежів та інших злочинів, які можуть викликати значний суспільний резонанс.
У Ситуаційному центрі ГУНП у м. Києві розгорнута відеостіна, на якій виведені панорамні камери міста, що допомагає оперативним черговим у режимі реального часу відслідковувати та проводити комплекс заходів, направлених на моніторинг зміни оперативної обстановки у будь-якому кутку м. Києва, в тому числі таких як фіксація моментів злочинних обстрілів та бомбардування інфраструктури.
Екстрена допомога
Муніципальна охорона Києва у своїй роботі використовує кнопки екстреного виклику допомоги, які почали встановлювати у 2019 році з інтеграцією у Систему в місцях масового скупчення людей і на туристичних маршрутах.
За допомогою цих кнопок кияни можуть негайно сповістити про подію або злочин. Кнопка екстреної допомоги обладнана системою відеонагляду та звукозапису й забезпечує зв’язок з оператором Call-центру у цілодобовому режимі. Муніципальна охорона отримує сигнал і повідомляє поліцію, надаючи всебічне сприяння в реагуванні на подію.
Розшук людей та авто
Використання підсистем відеоаналітики відіграє ключову роль в підвищенні ефективності роботи поліції. Зокрема, одна з підсистем спеціалізується на автоматичному розпізнаванні номерних знаків автомобілів, фіксуючи транспортний засіб на фото разом з його державним номером, датою та часом проїзду. Сьогодні ця технологія охоплює понад тисячу камер, стратегічно розташованих по всіх районах міста, що забезпечує всебічний моніторинг транспортних потоків.
Інтеграція можливостей відеоаналітики Системи з інформаційними сервісами та базами даних Національної поліції дозволяє ефективно виявляти автомобілі, які перебувають у розшуку. У разі фіксації таких транспортних засобів міськими відеокамерами, сповіщення надходить у реальному часі. Це забезпечує оперативне реагування: наряди поліції негайно направляються на перехоплення і затримання підозрілих автомобілів, що значно підвищує швидкість і точність дій правоохоронців.
Аналітичні можливості Системи також сприяють розшуку осіб, які переховуються від органів влади, а також безвісти зниклих. Особливо ефективним цей інструмент є при пошуку зниклих дітей, оскільки дозволяє швидко визначити їхнє останнє місце перебування за даними відеокамер і допомагає встановити подальший маршрут пересування. Це значно підвищує шанси на оперативне виявлення та повернення дитини.
Кейс 1. Підпал авто військовослужбовців
На сьогодні значний резонанс у суспільстві викликають випадки підпалів автомобілів, що належать військовослужбовцям. Одні з перших таких інцидентів на території України були зафіксовані в Києві наприкінці 2022 року. Тоді мешканців Деснянського району сколихнула серія підпалів, внаслідок яких було знищено 12 автомобілів, що належали військовим. Ці події стали викликом для правоохоронних органів і суспільства, привертаючи увагу до безпеки військовослужбовців і їх майна.
Для розкриття цих зухвалих злочинів залучалось багато сил столичної поліції, слідчих та оперативників, аналітиків та експертів. Більше тисячі людей допитано як свідків, десятки людей відпрацьовувались оперативно, проаналізовано сотні гігабайт відеозаписів з камер відеоспостереження.
Після серії підпалів автомобілів зловмисник тимчасово припинив свою діяльність, ймовірно, усвідомивши, що правоохоронні органи вийшли на його слід. У відповідь на ці події, за ініціативою поліції та у співпраці з міською владою і профільним підприємством, на території Лісового масиву, де відбувалися злочини, було встановлено 27 додаткових відеокамер. Камери інтегровані у Комплексну систему відеоспостереження (КСВ) та розміщені на прибудинкових територіях, що дозволило значно підвищити рівень контролю та моніторингу безпеки в цьому районі.
Завдяки встановленим відеокамерам, у липні 2023 року вдалося запобігти черговому підпалу автомобіля військовослужбовця. Зловмисника було затримано безпосередньо під час встановлення запалювального пристрою. Система відеоспостереження не лише забезпечила оперативне виявлення та затримання злочинця, але й стала ключовим джерелом доказів для обвинувачення в усіх епізодах серії підпалів. На основі зібраних даних затриманому висунуто підозру за ч. 2 ст. 194 Кримінального кодексу України, що передбачає відповідальність за умисне знищення або пошкодження майна.
Кейс 2. Розбійний напад
У листопаді 2023 року стався розбійний напад на громадянина із застосуванням насильства, в результаті якого двоє зловмисників заволоділи грошовими коштами в сумі понад 1 000 000 гривень готівкою. Двоє невідомих представилися працівниками поліції, після чого напали на потерпілого біля будинку, заштовхали його до під’їзду, пристебнули кайданками до поручня та із застосуванням насильства, відібрали грошові кошти.
За допомогою використання камер відеоспостереження КСВ, оперативними співробітниками ГУНП у м. Києві здійснено моніторинг відеозаписів, в ході аналізу яких встановлено, що зловмисники стежили за потерпілим декілька діб поспіль. Це надало змогу ідентифікувати підозрюваних осіб, встановити маршрути руху та їх пересування, після чого здійснено заходи направлені на їх затримання.
Вказаних осіб повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 187 КК України. Поліцейські з’ясували, що один зі спільників раніше судимий за ряд тяжких кримінальних правопорушень, серед яких розбійні напади аналогічного характеру та умисне вбивство.
Кейс 3. Умисне вбивство
У січні 2024 року неподалік станції метро «Деміївська» сталося жахливе вбивство продавчині у квітковому кіоску, що розташований поруч із зупинкою громадського транспорту. Працівниками ГУНП у м. Києві було оперативно відпрацьовано відеоматеріали та відтворено хронологію вбивства за допомогою КСВ, а саме встановлено маршрут руху та район перебування підозрюваного. Вже за добу зловмисника було затримано.
В подальшому встановлено, що вказана особа вчинила серії особливо тяжких злочинів з 2018-2024 року на території України, а його жертвами стало 12 осіб.
Замість висновків
Комплексна система відеоспостереження Києва стала важливим інструментом для правоохоронних органів, значно підвищивши ефективність розкриття злочинів.
Завдяки камерам Bosch і Panasonic та передовим можливостям відеоаналітики, поліція здатна оперативно ідентифікувати підозрюваних, відновлювати хронологію подій і збирати критично важливі докази. Система активно використовується в більшості кримінальних розслідувань, зокрема при розкритті тяжких злочинів, таких як вбивства, підпали та розбійні напади, що робить її незамінним інструментом для підтримання громадської безпеки.
***
«Раніше «Вечірній Київ» розповідав, як агенти рф встановили камери відеоспостереження поблизу стратегічних об’єктів України. Ці приховані очі ворога дозволяли російським окупантам в режимі реального часу коригувати ракетні удари, спричиняючи руйнування та загибель мирних жителів. Завдяки оперативній роботі українських спецслужб, такі спроби ворога були своєчасно викриті, а саботажники — затримані.
Даша ГРИШИНА, «Вечірній Київ»