Кластер «Краків» на Русанівці став успішним прикладом центру культурного доступного дозвілля
У перспективі такі кластери можуть з’являтися в інших районах, щоб забезпечити рівний доступ до культурного життя для всіх мешканців міста.
Основна мета створення кластера «Краків» полягала в гармонійному розвитку локального культурного осередку. Його ідея — зробити якісний культурний продукт доступним у пішій досяжності для громади.
Про це в інтерв’ю для спільного проєкту «Київ фм» та «Вечірнього Києва» розповів директор Департаменту культури КМДА Сергій Анжияк.
«Основні великі культурні події у Києві зазвичай відбуваються у великих центральних локаціях, таких як Палац «Україна», Палац спорту чи інші знакові місця. Для мешканців віддалених районів це не завжди доступно — і через витрати часу на дорогу і через вартість квитків, — пояснив Сергій Анжияк. — Кластер «Краків» демонструє, як такі локації можуть стати центрами культурного доступного дозвілля. Це місця, де проходять театральні перформанси, кінопокази, гурткова робота, зустрічі з творчими особистостями, підтримуються креативні ініціативи. Наразі «Краків» є пілотним проєктом, але подібну функціональність вже мають інші локації, наприклад, кінотеатри «Флоренція», «Лейпциг» та «Старт».
За його словами, у перспективі такі кластери можуть з’являтися в інших районах, щоб забезпечити рівний доступ до культурного життя для всіх мешканців міста.
Сергій Анжияк звернув увагу, що при створенні «Кракова» мета полягала не в отриманні прибутку, а в забезпеченні доступності якісного культурного простору. І це завдання проєкт успішно виконує. Втім, то від початку роботи заклад згенерував понад 15 млн грн. І пропонує доступні ціни для орендарів.
«Оренда найбільшої зали „Кракова“ на 500 місць коштує 50 тисяч гривень. Якщо поділити цю суму на кількість місць, то виходить лише 100 гривень за одне місце — це дуже демократична ціна, — зазначив очільник Департаменту культури. — Для порівняння: оренда зал у театрах або приватних локаціях з подібною місткістю обходиться значно дорожче. Театр оперети пропонує оренду зали на 500-700 місць за 200 тисяч гривень. Молодий театр (400 місць) — 120 тисяч, а приватні локації, такі як „Гольф Центр Київ“ чи Gorodok Gallery, теж встановлюють ціну у межах 100-120 тисяч гривень».
До теми: культурний кластер «Краків» відкрився у столиці влітку 2023 року. На ремонт та закупівлю обладнання було витрачено 167 мільйонів гривень. Загальна площа приміщення — 2475,3 квадратних метрів.
Читайте повний текст з Сергієм Анжияком:
- Розмови про зменшення фінансування культури Києва — маніпуляція: інтерв’ю з директором Департаменту культури.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»