З бульвару Тараса Шевченка приберуть «залишки» леніна
Київрада визначила ще 47 пам’ятних об’єктів й елементів оздоблення, що відображають радянські та російські історичні й пропагандистські наративи.
Їх внесли до Переліку пам’ятних об’єктів, пов’язаних з історією та культурою росії та срср, що підлягають усуненню з публічного простору міста. Про це повідомила заступниця голови КМДА, депутатка Київради (фракція УДАР) Ганна Старостенко.
Нині у Києві ще не демонтовано 87 об’єктів, 12 із яких мають пам’яткоохоронний статус.
Серед 27 об’єктів, які потребують повного демонтажу:
- пам’ятники Олександру Бойченку (на території гімназії № 59) й Миколі Островському (на території гімназії № 191),
- постаменти від пам’ятника Володимиру Леніну (бульв. Тараса Шевченка, 1 та вул. Якова Гніздовського, 1-А),
- меморіальний камінь «Комсомольська алея» (на просп. Академіка Глушкова, 40),
- зірка на даху будинку на вул. Хрещатик, 25 тощо.
За інформацією Ганни Старостенко, до Переліку увійшли також 20 об’єктів, на яких потрібно вилучити окремі елементи композиції, зробити корекцію тексту або окремих його частин.
Зокрема, йдеться про дошку з російськомовною цитатою режисера Станіслава Говорухіна на пам’ятнику Воїнам-інтернаціоналістам (вул. Лаврська, 19), яку планується замінити на дошку українською мовою з присвятою українцям, що загинули під час злочинного військового вторгнення срср в Афганістан.
Також на пам’ятниках Борису Патону і Іллі Рєпіну у планах замінити написи російською мовою на українську. А монограму із зображенням імперського вензеля Олександра ІІІ, що на в’їзній брамі до КНП «Свято-Михайлівська клінічна лікарня м. Києва» (колишня Олександрівська лікарня), демонтують.
Демонтаж пам’ятних об’єктів, внесених у Перелік, здійснює Департамент територіального контролю міста Києва. Так, наразі з публічного простору столиці вже прибрали 117 таких об’єктів чи елементів.
Ганна Старостенко підкреслила, що Департамент охорони культурної спадщини вживає заходи щодо зняття їх з державного обліку. Зокрема, фахівці Департаменту неодноразово направляли звернення до Міністерства культури та суспільних комунікацій України з метою зняття з них статусу об’єктів культурної спадщини.
«Місто продовжує очищення міського простору від російських сенсів. Рішення, зокрема, передбачає демонтаж зірки з будинку на Хрещатику, пам’ятників радянським пропагандистам, постаментів пам’ятників Леніну тощо. Росія використовує елементи, пов’язані з імперською історією, як плацдарм для просування агресивної політики. Тому важливо, щоб символи, під якими імперія здійснювала геноцид українців, назавжди зникли з наших вулиць», — зауважила Ганна Старостенко.
Нагадаємо, у грудні 2021 року у столиці точилися дискусії щодо долі постамента, який залишився після повалення леніна 8 грудня 2013 року.
Катерина НОВОСВІТНЯ, «Вечірній Київ»