Історична пам’ятка отримає нове життя: реставраційні плани для будинку Марії Станіславської у Києві
У Департаменті охорони культурної спадщини розповіли про подальші плани, щодо збереження та відновлення історичної будівлі на Володимирській, 93, відомої також під назвою «Будинок з комахами».
На черговому засіданні Консультативної ради при Департаменті охорони культурної спадщини КМДА (ДОКС) обговорили низку важливих питань, серед яких ключовим стало розгляд концепції реставрації житлової будівлі за адресою: вул. Володимирська, 93 у Голосіївському районі Києва.
Про це повідомляється на сторінці Департаменту охорони культурної спадщини у Facebook.
У пам’яткоохоронній установі зазначили, що будівля є важливою пам’яткою архітектури, яка вимагає особливої уваги для збереження її історичної цінності.
Також був підписаний меморандум про реставрацію цієї пам’ятки, що передбачає збереження її автентичного вигляду та архітектурних деталей. У рамках підготовчих робіт вже проведено низку першочергових заходів із захисту пам’ятки від подальшого руйнування. Станом на сьогодні розроблено концепцію реставрації, яка була представлена на розгляд членів Консультативної ради, її схвалено для подальшого проєктування.
Департамент охорони культурної спадщини буде інформувати громадськість про наступні кроки реалізації меморандуму, зокрема про погодження проєктної документації та початок реставраційних робіт. Збереження історичних будівель — це спільна відповідальність влади, громади та фахівців. Разом ми працюємо над тим, щоб Київ залишався містом з унікальним історичним обличчям.
«Збереження історичних пам’яток — це не лише питання архітектури, а й нашого культурного обов’язку перед наступними поколіннями. Реставрація житлової будівлі на Володимирській, 93 — це важливий крок для збереження автентичності Києва.
Концепція, яку було представлено, враховує збереження ключових історичних елементів пам’ятки та забезпечує її подальшу інтеграцію в сучасне життя міста. Важливо, щоб такі проєкти стали прикладом для інших реставраційних ініціатив. Ми вдячні громаді, фахівцям та нашим експертам за активну участь і підтримку в реалізації цієї важливої місії», — розповіла у коментарі нашому виданню Марина Соловйова, директорка Департаменту охорони культурної спадщини.
Нагадаємо, що вже декілька років у столиці триває боротьба за збереження старовинної будівлі, що знаходиться за адресою: Володимирська, 93.
Будинок був зведений ще у 1893 році у цегляному стилі на замовлення київської міщанки Марії Станіславської. Іноді його ще називають «будинок з мухами» за унікальний ліпний декор на стелі, який зображував рослини та комах.
За свідченням місцевих мешканців, перша спроба зруйнувати старовинну споруду трапилася ще у 2021 році, коли на сусідній ділянці за адресою: вулиця Володимирська, 95/42 розпочалося нове будівництво і роботи тривали впритул до історичної будівлі, що значно погіршило її стан.
Коли почалося буріння під палі, будинок став руйнуватися просто на очах мешканців: у квартирах почали сипатися стіни, розходилася підлога, а під’їзді — валилися сходи та лопалися труби.
Далі її намагалися позбавити охоронного статусу через суди.
Ще у 2021 році у будівлі частково демонтували дах, а за деякий час її обнесли будівельною сіткою, а на фасадах встановили будівельні риштування. На ньому встановлений інформаційний банер, відповідно до якого на об’єкті, на замовлення ОСББ «Володимирська, 93», проводиться Капітальний ремонт будівлі.
На початку квітня 2023 року за цією адресою був зафіксований початок проведення будівельних робіт, попри те, що науково-проєктна та/або проєктна документація по об’єкту на виконання робіт не надавалися.
Департамент охорони культурної спадщини поставив вимогу припинити будь-які роботи на об’єкті. А згодом, Департамент міського благоустрою надав доручення підпорядкованому Комунальне підприємство «Київблагоустрій» демонтувати незаконно встановлений паркан.
У травні 2023 року громадські активісти провели толоку біля старовинної будівлі на Володимирській. Але восени 2023 року пам’яткоохоронці зафіксували нові пошкодження будівлі, через відновлення будівельних робіт.
До теми: Відновлення архітектурних перлин: у столиці відреставрують садибу Лапинського.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»