Бойлер чи проточний водонагрівач – що краще?
Невід'ємною частиною життя сучасної людини є техніка, яка нагріває воду та забезпечує комфортні умови. Гаряча вода потрібна як у домашніх умовах, так і десь в офісі, на виробництві, складах та інших об'єктах. Крім газового котла або централізованої подачі гарячої води як джерело теплої води використовується бойлер або проточний водонагрівач.
Це абсолютно різні за принципом роботи пристрою, адже бойлер є баком, де нагріта вода накопичується, а проточний водонагрівач гріє воду тільки в момент відкриття крана. Як обрати бойлер для дому або водонагрівач – це друге питання, але потрібно визначитися з принципом роботи та перевагами кожного виду техніки.
Складові проточного водонагрівача
Пристрій включає наступні компоненти:
- нагрівальний елемент (теплообмінник, через який проходить вода для подальшого нагрівання);
- датчики температури та тиску (вимірювання основних показників дозволяє забезпечити водою під певні завдання та потреби користувачів);
- панель керування (вказується поточна температура та інші робочі параметри);
- вхід та вихід води (вода надходить через один вхід і виходить через вбудований кран).
Це чудове рішення для ситуацій, коли не потрібні запаси води, а її споживання мінімальне.
Компоненти бойлера
Бойлер повинен зберігати певний об'єм теплої води відповідно до заданої температури, тому його конструкція та компонування складніші:
- Бак. Він створений на кшталт термоса з утепленими стінками, щоб зберігати теплу воду якомога довше і не підігрівати, заощаджуючи тим самим електроенергію;
- Нагрівальний елемент. Це ТЕН і встановлений усередині бака, забезпечуючи нагрівання та підтримання потрібної температури;
- Термостат. Регулює температуру, даючи сигнал нагрівальному елементу включення;
- Вхід та вихід води. З'єднання для надходження води та її відведення.
Складно сказати, що краще, проточний водонагрівач або бойлер, адже принципи роботи різні, як і умови експлуатації. Вони хоч і забезпечують людей водою, але мають суттєві відмінності.
Плюси та мінуси водонагрівача та бойлера
Проточний водонагрівач подає воду тільки в момент включення, тим самим не накопичує її та не підігріває. За малого споживання води такий варіант буде економічним. Допускається використання будь-якого обсягу води, адже запасу немає, а нагрівання здійснюватиметься лише проточною водою. Через відсутність бака гарантується економія місця.
Вибираючи бойлер або проточний водонагрівач потрібно врахувати, що якщо знадобиться величезна кількість води за один раз, останній пристрій не впорається з цим завданням. Обмежену продуктивність необхідно враховувати заздалегідь.
Бойлер гарантує стабільну подачу теплої води та зручність у користуванні, адже у будь-який момент можна відкрити кран та скористатися водою. Але об'єм обмежений баком і якщо вся вода використана, потрібно чекати на нову порцію нагрівання. Крім того, при високій потужності та великому баку енерговитрати будуть також більшими.
Бойлер чи проточний водонагрівач?
Вибір визначається потребами та завданнями. Якщо постійно хочеться приймати ванну та користуватися великим запасом води, тоді бойлер. Але якщо багато води не потрібно і водночас хочеться економити електроенергію, тоді варто вибрати проточний водонагрівач.
Одним із видів проточних водонагрівачів є газовий котел. У виборі бойлер чи газова колонка також немає лідера, адже все залежить від мети. Особливість котла у можливості подавати теплу воду за заданою температурою без обмежень, але водночас витрачаються два ресурси – газ та електроенергія. Перед ухваленням рішення краще проконсультуватися з фахівцями, сформувати бюджет і врешті-решт зробити остаточний вибір.
Леонід РУДЕНКО