У Києві відбулась презентація платівки від Сергія Жадана
Перші композиції випустили наприкінці 2022 року на честь 300 ювілею з дня народження Григорія Сковороди.
Минулого тижня, 8 листопада, у книжковому просторі «Сенс» відбулася презентація унікальної літературно-музичної колаборації під назвою «Skovorodance», присвяченої творчості українського філософа та поета Григорія Сковороди. Ініціатором проєкту став Харківський літературний музей, а серед учасників — український поет Сергій Жадан та українсько-німецький музикант Юрій Гуржи.
У грудні 2022 року виповнилося 300 років від дня народження видатного українського просвітника-гуманіста Григорія Сковороди. На честь цієї ювілейної дати Харківський літературний музей задумав особливий проєкт, який би відійшов від традиційних пафосних святкувань і більше відповідав духу самого філософа.
«Ми хотіли створити щось менш офіційне, щось більше схоже на куражну вечірку „Skovorodance“, — розповідає Тетяна Пилипчук, директорка Харківського літературного музею. — Ідея виникла під час мистецької резиденції „Слово“, коли в нашому музеї перебував музикант Юрій Гуржи. Ми планували провести захід у саду музею, але повномасштабне вторгнення внесло свої корективи».
Незважаючи на обстріли Харкова, організатори не відмовилися від ідеї і вирішили створити повноцінний музичний альбом на вірші Сковороди.
«Я переконана, що цей проєкт знайде відгук у багатьох, адже філософія Сковороди надзвичайно актуальна сьогодні. Він не просто філософ, а й учитель, який дав нам мудрі поради про те, як знайти щастя. Ці поради залишаються цінними й донині», — додає Пилипчук.
Основна мета проєкту — популяризувати українську філософську спадщину та ідеї Сковороди, які надихають на єднання, пошук свого призначення і вміння жити повноцінно навіть у складні часи. За словами Пилипчук, музеї працюють з минулим, щоб створювати майбутнє, і цей проєкт — прекрасна можливість популяризувати філософію Сковороди за допомогою сучасної музики.
«Ми хочемо донести його філософію життєствердно, іноді весело, іноді ностальгійно, але завжди щиро, щоб вона резонувала з людьми і допомагала їм краще розуміти один одного», — підкреслює вона.
Вірші Сковороди отримали нове звучання у стилі регі. До альбому увійшло 12 треків, 11 з яких написані на слова Сковороди зі збірки «Сад божественних пісень». Сергій Жадан написав текст для ще одного треку.
«Ми хотіли створити щось абсолютно нове, що не асоціюється з традиційною музикою бароко. Нам хотілося зламати стереотипи. І мені здається, що тексти Григорія Савича дуже органічно лягли на карибські мотиви і на цю трохи наївну, трохи сентиментальну мелодію», — ділиться своїми враженнями Жадан.
Над альбомом працювали понад 35 музикантів, серед яких Ірена Карпа, Олег Каданов, Галина Печеніжська, Хор одиноких сердець сержанта Пеппер, Frank London та інші. На композицію «Нрав і права» було знято відеокліп.
Під час презентації альбому відбувся благодійний аукціон. Були розіграні вінілова платівка з автографами Жадана та Карпи, а також збірка віршів Сергія. Усі зібрані кошти будуть направлені на реабілітацію поранених військових та цивільних.
Читайте також за темою:
Ксенія ЧЕРЕДНИЧЕНКО, «Вечірній Київ»