100 років для дітей: Київський театр юного глядача на Липках відсвяткував ювілей
Заснований 1924 року з важливою місією виховувати юне покоління киян, театр продовжує цю роботу й сьогодні.
Учора, 7 листопада, Київський академічний драматичний театр юного глядача на Липках урочисто відзначив своє 100-річчя.
Святкова атмосфера починалася ще у фоє: тут грали музиканти, розмістили святкові фотозони та пригощали гостей печивом з передбаченнями (у вигляді цитат з репертуарних творів).
Далі гостей запросили у зал, де на сцені представили колектив театру. Адже заклад — це насамперед люди, які у ньому працюють. І багатьох з них зазвичай не бачать глядачі: костюмери та гримери, інженерна служба та відділ обслуговування сцени, працівники теслярської, бутафорної, електроосвітлювальної служб, меблево-реквізитного цеху, відділу кадрів та бухгалтерії тощо.
І, звісно, художньо-керівний склад, серед якого — актори, які присвятили театру більш як 20, і навіть понад 50 років свого життя. До слова. очолює театр сьогодні в.о. директора-художнього керівника Марія Кривенко.
Цього вечора зі сцени звучали теплі слова для закладу та всіх його працівників: офіційні та творчі. Так, зачитали вітання з поважним ювілеєм від голови ВР Руслана Стефанчука, міністра культури та стратегічних комунікацій Миколи Точицького, Київського міського голови Віталія Кличка.
Заступниця голови КМДА депутатка Київради (фракція «УДАР») Ганна Старостенко особисто привітала колектив театру, відзначивши внесок у культурне життя столиці та виховання молодого покоління.
«Сто років тому, у 1924-му, на руїнах війни постав цей театр, щоб дарувати людям світло і надію. Сьогодні, у такі ж непрості часи, він знову стає тим місцем, яке підтримує, надихає та надає сили. Театр гідно виконує свою місію — зцілює травмовані війною дитячі душі засобами мистецтва», — підкреслила Ганна Старостенко.
Вона наголосила, що культура і мистецтво, зокрема в умовах війни, стають потужним джерелом сили для молодого покоління. Як зауважила Ганна Старостенко, театр не вперше переживає війну. Сьогодні він продовжує працювати, дає силу та натхнення нашим наймолодшим глядачам. Заступниця голови підкреслила, що столичні театри відновили свою роботу вже в перший рік повномасштабного вторгнення, пристосувалися до непростих умов. Сьогодні глядачі активно відвідують вистави, відкривають для себе українське мистецтво, шукають розраду і ментальну підтримку.
Ганна Старостенко та депутатка Київради (фракція «УДАР»), голова постійної комісії з питань культури, туризму та суспільних комунікацій Вікторія Муха вручили працівникам театру Подяки Київського міського голови.
«Цей театр вже 100 років виховує дітей і підлітків. За цей час його відвідали понад 10 мільйонів глядачів, — підкреслила Вікторія Муха. — За цей час у закладі зіграли сотні вистав. А найголовніше — він став майданчиком для професійного творчого зростання багатьох акторів, режисерів, постановників».
Депутатка зазначила, що сьогодні 10 членів колективу захищають нас у ЗСУ та побажала, щоб вони швидше і з Перемогою повернулися на сцену.
Спеціально до ювілею захисники записали відеозвернення, які транслювалися на екрані сцени.
Вони вітали рідний театр, говорили про його важливу місію і бажали творчих здобутків. Також присутні хвилиною мовчання вшанували тих, хто віддав життя за країну.
Після офіційної частини перейшли до творчої. Свої музичні, гумористичні та драматичні привітання ТЮГівцям підготували Молодий театр, Театр Франка, «Сузір’я», Національна оперета та інші колеги.
«Початок століття і 100 років, і зараз знаменувався доленосними подіями, революціями, війнами, через такі складні шляхи та часи ми гартуємо своє майбутнє, — зауважив очільник Національної спілки театральних діячів України та Київського національного театру оперети Богдан Струтинський. Окрім грамот, він подарував для галереї театру картину „Таємниця“. — Однак сталося й багато радісних подій. Початок 20 століття був золотою добою розвитку української культури, коли відкривалося багато театрів. В цей час заснований і ТЮГ. Театр для дітей — це завжди перспектива, наша інвестиція в майбутнє».
Гостей святкування через архівні матеріали познайомили й з історією театру. На початку 1920-х років через війну та революцію на вулицях великих міст опинилося багато безпритульних дітей. Щоб врятувати травмоване покоління, ентузіасти звернулися до засобів мистецтва. Так відкрилися перші дитячі театри у Львові і Харкові. 9 листопада 2024 року у Києві заснували перший державний театр для дітей, його дебютною виставою став «Мауглі» за Кіплінгом. Очолили рух організації дитячих театрів Ірина Дєєва та Олександр Соломарський. Тоді великий творчий колектив театру Франка розділився на дві групи, одна з яких і стала осереддям київського ТЮГу.
На 5 році роботи під дахом закладу працювали Театр ляльок, кінотеатр для дітей, Театр робітничої молоді, дитяча бібліотека, а щопонеділка гралися вечірні вистави для юнацтва. Також до театру прийшов легендарний Амвросій Бучма, який привів художника-конструктивіста Володимира Татліна, що створив тут свої найбільш яскраві сценографічні образи київського періоду.
За роки існування театр неодноразово змінював назви та локації. З 1954-го розташовується в історичному районі Києва, на вулиці Липській. У 2002-му отримав статус «академічного». Сучасне приміщення театру має три сцени з залами на 400, 60 та 20 місць.
За 100 років театр презентував понад 200 прем’єр і співпрацював із видатними українськими митцями. Нині у його репертуарі — більш як 20 вистав для глядачів різного віку, від дитячих казок до глибоких драм для дорослих.
А вже 9 та 10 листопада на сцені Київського академічного драматичного театру юного глядача на Липках до ювілею представлять прем’єру казки «Пітер Пен» за твором Джеймса Баррі у постановці режисера Євгена Курмана. Вона розрахована для глядачів віком від 8 років.
«Ця п’єса пасувала якнайкраще. Ми обговорювали багато варіантів. Герой Пітер Пен — хлопчик, який не хоче дорослішати. Як і наш театр, якому вже 100 років, — розповів „Вечірньому Києву“ режисер Євген Курман. — Це глибокий філософський матеріал, який розповідає людям про них самих, ті речі, які вони не хочуть чи бояться знати. Є тема загублених дітей, яка сьогодні звучить гостро. І це досить масштабна вистава, в ній одночасно працюють 27 акторів».
Адреса театру: вул. Липська, 16, сайт
Читайте також:
- Театральний листопад: які вистави покажуть у столиці. Київські театри продовжують сезон та готують прем’єри.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»