У Києво-Печерській лаврі почали реставрацію «Башти Івана Кущника»
Вежу Івана Кущника звели коштами гетьмана Івана Мазепи, її назвали та честь святого — патрона Мазепи, в 1698 році, вона була фортифікаційною спорудою монастиря Свято Успенська Києво-Печерська лавра.
У Національному заповіднику «Києво-Печерська лавра» відновили реставрацію оборонної вежі — «Башти Івана Кущника». Вона входить до комплексу фортифікаційних споруд, що оточують Верхню Лавру.
Разом з кам’яним муром і входить до системи фортифікаційних споруд, які оточують Верхню Лавру. Історики кажуть, що на другому ярусі у восьмигранній цегляній башті мала бути церква на честь Івана Кущника, але її не відкрили.
Верхній ярус надбудували під час реставрації в 1718-1727 рp. Нижній ярус призначався для оборони.
У Національному Заповіднику повідомили, що ремонтно-реставраційні роботи мають не лише відновити стану споруди, а й передбачають включення її в нові екскурсійні маршрути Лаври та відкриття для відвідувачів.
«Лаврська фортеця є унікальним обʼєктом культурної спадщини України, і її реставрація — це внесок у відновлення історичної памʼяті. Ми докладаємо усіх зусиль, щоби відновити належний стан пам’ятки й зробити її доступною для відвідувачів», — зазначив заступник гендиректора Заповідника Іван Яговенко.
Автентичні архітектурні елементи та конструкції пам’ятки планують зберегти максимально. Відтворять і між’ярусне перекриття так, як воно збереглось в архівних кресленнях.
Ще чотири роки тому фахівці почали реставрацію, але через початок війни її зупинили. Тепер проєкт відновили знову. На споруді вже встигли замінити покрівлю на малому куполі. Тепер беруться за великий купол-дах та внутрішні реставраційні роботи.
Хто такий Іван Кущник?
Преподобний Йоан Кущник, син багатих і знатних батьків, що жили в Константинополі в V столітті, отримав прекрасне виховання. Він любив читати духовні книги і, зрозумівши марність мирського життя, він попросив батьків подарувати йому Євангеліє і таємно віддалився у Витанію. В обителі «Незасинаючих» він прийняв чернече постриження.
Молодий чернець зі старанністю почав трудитися в обителі, дивуючи братію своєю безперестанною молитвою, покірливою слухняністю, строгою стриманістю і терпеливістю у виконанні обов’язків.
Помер святий в середині V століття, йому було не більше 25 років. Над місцем його поховання батьки побудували храм.
«Вечірній Київ» писав про те, що Заповідник Києво-Печерська лавра вже повернув 11 споруд на території Нижньої лаври.
Ольга СКОТНІКОВА, «Вечірній Київ»