Цензура, виживання ЗМІ та пропаганда: що обговорювали на Donbas Media Forum 2024
18-19 жовтня у Києві пройшов дев’ятий Donbas Media Forum.
У столиці знову зібралися сотні учасників та десятки спікерів не лише з України, а й з інших країн.
Як редакціям із прифронтових регіонів зберігати свій професіоналізм та підвищувати якість контенту? Де шукати не лише фінансування, а й кадри? Цензура, відновлення, військовополонені, інклюзія та боротьба з російською пропагандою — це лише частина із багатьох питань, які обговорювали на DMF 2024.
«Представники регіональних ЗМІ потребують платформи для обміну знаннями та досвідом, особливо в умовах війни. Наша команда рада, що DMF є тим самим безпечним простором, спільнотою, де журналісти та журналістки локальних медіа мають можливість зустрітися, поспілкуватися, прокласти шлях для пошуку рішень у складних умовах», — наголосили організатори.
DMF 2024 відвідали 857 учасників. Відбулося 47 подій (панельні дискусії, воркшопи, презентації, лекція та публічна бесіда), пройшов показ 9 фільмів та пройшло 3 виставки. Для учасників працювали зони з безкоштовними консультаціями з цифрової та юридичної безпеки.
Загалом слово мали 189 спікерів, зокрема: Пані посол ЄС в Україні Катаріна Матернова, Тимчасовий повірений у справах Японії в Україні Юджі Токіта, громадський діяч Олександр «Терен» Будько, народна депутатка Євгенія Кравчук, представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Петро Яценко, заступниця командира «Армія TV» Шарлотта Хмельницька, голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович, голова комісії з журналістської етики Андрій Куликов, журналіст та публіцист Віталій Портников, молодший сержант 13-ї бригади НГУ Хартія, поет, креативний директор Радіо Хартія Сергій Жадан, голова правління НСТУ Микола Чернотицький, наймолодший журналіст України Кирило Передерій.
Окрім основної програми, на Форумі проходили додаткові події, серед яких організований «Куточок безпеки», де учасникам надавали безоплатні консультації з цифрової та юридичної безпеки, тренінгова сесія із цифрової безпеки з VR-компонентом, лекція журналіста і публіциста Віталія Портникова й публічна бесіда Сергія Жадана та Андрія Куликова.
«Цьогоріч Donbas Media Forum став рекордним за кількістю подій у програмі, за кількістю учасників, які відвідали захід. Зараз ми можемо сміливо говорити, що DMF вже не просто Форум для медійників та медійниць Сходу та тих, які працюють з темами Сходу України, як це було у 2015 році, коли тільки з’явилась ця ініціатива. Тепер Donbas Media Forum — найбільша медіаподія України», — зазначає голова Оргкомітету DMF Любов Раковиця.
Панельні дискусії були присвячені тематичним напрямам, серед яких: стійкість незалежних регіональних медіа Сходу та Півдня під час війни та після; роль медіа в процесі відновлення та відбудови, українські медіа для аудиторії в окупації, цифрові інструменти та загрози.
Як символічний жест памʼяті про медійників та медійниць, які служать у Силах Оборони України, перебувають у російському полоні, або загинули під час війни, на першому ряду у головній залі простору були зарезервовані спеціальні місця для тих, хто не може бути присутнім.
Під час заходу учасники мали можливість долучитися до трьох зборів для колег: «Хвилина Підтримки» від 2402 Foundation — збір на реабілітацію воєнкорів, які постраждали під час виконання професійних обов’язків, збір на відновлення знищеної обстрілом фотокамери для пресслужби Окремої Президентської бригади від медійника з цієї бригади та на РЕБ для медиків батальйону «Донбас» від спікера однієї з дискусій.
Нагадаємо, Donbas Media Forum був заснований у 2015 році ГО DII-Ukraine, як платформа для медійників та медійниць з Донеччини та Луганщини, які зіштовхнулися з новими професійними викликами через російську агресію у 2014 році.
До слова, росія скоїла понад 600 злочинів проти українських журналістів та медіа. Вбивства, викрадення, поранення та зникнення журналістів — це лише частина довгого списку злочинних дій агресора, що не повинні залишитися безкарними.
Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»