У київському музеї представили книгу про культурну спадщину кримських татар
Видання стало результатом плідної співпраці українських та кримськотатарських дослідників, митців і громадських діячів, для збереження та передачі наступним поколінням багатство кримськотатарської культурної спадщини.
На початку жовтня у Скарбниці Національного музею історії України відбулася презентація книги «СПАДЩИНА. MİRAS. THE HERITAGE». створеної, як каталог до однойменної виставки, яка розпочалася у листопаді 2022 року та нині експонується в музеї.
Видання має на меті — познайомити читачів з багатою культурою одного з корінних народів України — кримських татар.
«Культурна спадщина — це наша ідентичність, наша пам’ять. Кримські татари мають багату і давню історію, яка формувалася протягом століть. Все це фіксує нове видання», — переконана завідувачка філії «Скарбниця Національного музею історії України» Наталія Панченко.
За її словами, видання пропонує зануритися у світ кримськотатарської культури, ознайомитися з її історією, традиціями та мистецтвом. На сторінках видання представлені вишукані зразки ювелірних виробів, елементи традиційного одягу, вишивки та інші артефакти, що зберігаються у фондах Національного музею історії України та приватних колекціях.
Особливістю видання є тексти трьома мовами: українською, кримськотатарською та англійською, що дозволяє відкривати багатогранну спадщину кримськотатарського народу для ширшої аудиторії.
На думку заступника Міністра культури та стратегічних комунікацій України Тараса Шевченка, книга «СПАДЩИНА. MİRAS. THE HERITAGE» — це важливе збереження культурної пам’яті, коли внаслідок російської агресії, спадщина Криму перебуває під загрозою знищення.
«Ця книга нагадує нам про важливість культурної різноманітності та боротьби за права корінних народів», — наголосив заступник міністра.
Нагадаємо, що виставка «MİRAS. Спадщина» є спільним проєктом із ГО «Алєм», яка опікується захистом і популяризацією кримськотатарської нематеріальної культурної спадщини. Мета виставки — показати культуру кримських татар, як живе явище з безперервними традиціями, які досі впливають на цінності суспільства, є частиною повсякдення, політичної культури та взаємин із навколишнім світом і людьми.
В експозиції вперше комплексно представлено найбільшу на материковій частині України колекцію предметів кримськотатарського ювелірного мистецтва й побуту XIX — початку XX століть. Зокрема, тут можна побачити срібні кушаки (жіночі пояси) та топеліки (навершя жіночих головних уборів), які вражають витонченістю роботи в техніці кримськотатарської філіграні (ХІХ — початок XX століття, колекція Скарбниці). Також демонструються срібні футляри для Корану та чоловічі амулети, посуд для кавування, традиційний одяг кримських татар, зразки вишивки золотом.
У другому залі виставки представлено Крим очима іншого — на літографіях з однойменного альбому Фрідріха Гросса. Цей митець, нащадок німецького колоніста, показав традиційний світ кримських татар першої половини ХІХ століття, коли була жива спадщина ханських часів. Чимало із зображених Фрідріхом Гроссом пам’яток були знищені у процесі російської колонізації.
Проєкт реалізується у співпраці з Есмою Аджієвою, головою кримськотатарської громадської організації «Алем», у рамках ініціативи «Сенси, що об’єднують», за підтримки Посольства Швейцарії.
Партнерами видання виступили Національний музей декоративного мистецтва України та Національна бібліотека України імені Володимира Вернадського НАН України. Окремі предмети, опубліковані у виданні були надані з приватних колекцій Есмою Аджієвою, Ельмірою Сеіт-Аметовою й Віталієм Проволовським.
До теми: «Скарби Криму. Повернення»: унікальна виставка експонатів кримських музеїв відкрилась у Києві.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»