Народився у родині, де панувала музика: у столиці згадують видатного хормейстера опери Лева Венедиктова
Його постать належить до найвидатніших діячів сучасної української культури, а його ім’я назавжди асоціюється з хором Національної опери України, який під керівництвом неперевершеного майстра перетворився на яскравий творчий колектив, відомий далеко за межами України.
У жовтні цього року виповнюється 100 років від дня народження знаменитого музиканта, головного хормейстера та корифея Національної опери України, професора Лева Миколайовича Венедиктова (1924-2017).
За життя талант цього майстра був неодноразово відзначений численними відзнаками званнями та нагородами: Герой України, народний артист, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, комодор ордену «Зірка Солідарності» Італійської Республіки, член-кореспондент Національної академії мистецтв України, кавалер орденів «За заслуги» III ступеню та Князя Ярослава Мудрого V, IV та III ступенів, Почесний громадянин міста Києва.
Напередодні днів пам’яті Лева Венедиктова у Національній опері України відбувся пресбрифінг, присвячений його життю та творчій діяльності, а його учні та колеги, які наразі є провідними музикантами розповіли цікаві факти та спогади про митця.
Народився Лев Венедиктов 6 жовтня 1924 року у родині диригента та церковного регента, автора низки світських і церковних творів. З дитинства хлопчик мав неабиякий хист до музики, том жодних сумнівів не було, що він продовжить родинну справу.
Вже у 6 років Левко почав навчатися у музичній школі, згодом вступив на хормейстерське відділення Борисоглібського музичного училища.
Подальші плани юнака обірвала II світова війна, тож він пішов на фронт з 17 років, ставши учасником військового ансамблю. Згодом Лев Венедиктов присвятить цьому колективу 13 років свого творчого життя.
Після завершення війни, молодий музикант закінчує освіту у Київській консерваторії у класі, а потім і в аспірантурі у видатних хорових диригентів Григорія Верьовки та Елеонори Скрипчинської.
Понад півстоліття після завершення освіти, видатний музикант присвятить себе викладацькій роботі, виховавши не одне покоління першокласних митців, які нині працюють у найкращих театрах і колективах України й світу.
Але найбільш відомою сторінкою творчості є робота у Національній опері України імені Тараса Шевченка, де він працював з 1954-2014 рік, обіймаючи посади хормейстера, диригента, головного хормейстера та директора театру.
За спогадами колег, період директорства музиканта припав на складний час капітальної реконструкції театру у 1982-1988 років.
Однак найбільш плідною сторінкою творчості митця стала робота з хором Національної опери України. Під його орудою цей колектив неодноразово брав участь у багатьох престижних міжнародних фестивалях. Знаковою подією для колективу стала участь у 55-му Міжнародному музичному фестивалі у Страсбурзі (Франція), де київські артисти виконали «Реквієм» Джузеппе Верді та українські хорові твори a capella.
Свого часу європейська музична критика визнавала хор Національної опери одним з кращих у світі, про що свідчать численні захопливі рецензії на гастролі театру у Франції, Австрії, Німеччині, Швейцарії, Голландії, Бразилії.
Колеги згадують, що впродовж шести десятиліть Лев Венедиктов був присутній на кожній оперній виставі театру, а самого музиканта називали душею та совістю колективу.
Зараз у репертуарі театру досі є чимало вистав, де хорові сцени були втілені видатним хормейстером. Зокрема: «Тарас Бульба», «Наталка Полтавка» М. Лисенка, «Запорожець за Дунаєм» Семена Гулака-Артемовського, «Аїда», «Макбет», «Бал-маскарад» Джузеппе Верді, «Турандот» Дж. Пуччіні, «Кармен» Ж. Бізе, «Фауст» Ш. Гуно та інші.
Звучання хору під керівництвом маестро визначалося не лише довершеністю звуковедення, але й монументальністю, динамічністю, глибиною проникнення в авторський задум композитора.
У Національній опері України розповіли, що цьогорічну прем’єру — оперу Джузеппе Верді «Трубадур» колектив присвятить пам’яті Лева Венедиктова. Свого часу у 1964 році, він працював над цією виставою під керівництвом видатного диригента Веніаміна Тольби.
Прем’єрні покази відбудуться 18 та 20 жовтня 2024 року.
Також у фоє театру, в пам’ять про видатного музиканта відкрили фотовиставку, присвячену його творчості.
Розклад подій до 100 річниці Лева Венедиктова відбудуться:
— 13 жовтня (Андріївська церква) — Капела Лятошинського «Монологи віків» Віктора Степурка. Присвята світлій пам’яті вчителя.
— 21 жовтня (Школа мистецтв 5 ім. Л.М. Венедиктова) — урочистий концерт, та відкриття меморіальної дошки Льву Венедиктову.
— 7-9 листопада (онлайн) участь у конференції «Україна.Європа.Світ. Історія та імена в культурно-мистецьких рефлексіях». Доповідь веде пані Оксана Летичевська, тема доповіді — «Значення творчої постаті Л. Венедиктова у розвитку українського музичного мистецтва».
— Кінець листопада (дата буде повідомлена додатково) — круглий стіл присвячений творчій і педагогічній діяльності Л. Венедиктова у НМАУ ім.П.І. Чайковського, за участю Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Рильського НАН України.
— 3 грудня (Національна філармонія України) — Концерт-присвята «Учні — вчителю».
— Грудень (дата буде повідомлена додатково) — відбудеться Концерт Симфонічного оркестру Українського радіо, солістів та хору Національної опери України під керуванням Володимира Шейко. Також запланована телевізійна трансляція концерту.
— У квітні 2025-го відбудеться Перший Всеукраїнський вокально-хоровий конкурс ім. Л.Венедиктова.
Також у день народження музиканта в Успенському соборі Києво-Печерської лаври відбулася заупокійна служба, де хор з учнів маестро виконав під керівництвом Миколи Лисенка «Панахиду» Кирила Стеценка.
Нагадаємо, що у березні 2024 року Дитячій школі мистецтв №5 Оболонського району присвоєно ім’я Героя України, українського хормейстера та диригента Лева Венедиктова.
До теми: Зачаровувала голосом незбагненної краси: зірка київської оперної сцени святкує ювілей.
Світлини для публікації надані пресслужбою Національної опери України.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»