Образи мужніх: у столичному музеї Чорнобиля облаштували дзеркало доповненої реальності. ФОТО
Завдяки сучасним технологіям відвідувачі мають змогу віртуально «приміряти» костюми ліквідаторів аварії на ЧАЕС.
Інтерактивний проєкт «Образи мужніх», у Національному музеї Чорнобиль, що на Подолі, звертає увагу на трагедію, що сталася 1986 року на ЧАЕС та героїзм ліквідаторів, які пожертвували своїм життям і здоров’ям, захищаючи інших від радіаційної загрози.
Його суть досить проста: відвідувач може обрати собі один з шести костюмів, в якому постає на екрані, та зробити фото на згадку.
Така ініціатива відкриває нові можливості популяризації музейних експонатів, особливо серед молодших відвідувачів.
«Сучасні технології дають змогу розширити аудиторію музею. Ми хочемо, щоб до нас приходили діти та підлітки. Їм цікава технологія доповненої реальності. І в цьому проєкті ми пропонуємо провзаємодіяти з музейним предметом у віртуальній реальності, — зауважила кураторка проєкту Яніна Швачко. — Ми відібрали шість костюмів, які були оцифровані та перетворені на віртуальні».
Головна зберігачка фондів Алла Цвілій розповіла, які саме костюми доступні для віртуальної «примірки». Це білий костюм персоналу атомної станції, форма міліціонера, легкий військовий захисний костюм, костюм пожежника, зелений костюм хімзахисту для військових. А також костюм для робіт на дуже забруднених територіях, що має фартух з просвинцованою гумою, який витримує радіацію. Його надягали ті, хто розчищав дах машинного залу від радіоактивних уламків.
Всі ці костюми відібрані з колекції музею. Звісно, вони не використовувалися безпосередньо під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Це типові костюми, які ілюструють, в що були вдягнені ліквідатори.
Проєкт «Образи мужніх» був реалізований за підтримки Українського культурного фонду. А технічною реалізацією займалося ГО «ЄМузей», що працює над оцифровкою експонатів різних музеїв. До слова, це вже їх друга спільна ініціатива. Раніше була запущена віртуальна екскурсія Чорнобилем у шоломі.
«Схожий проєкт побачив в Польщі, в одному з історичних музеїв. Здається, він пов’язаний з виготовленням пряників. І діти мали змогу приміряти на себе одяг представника певної професії, наприклад кухаря, — поділився менеджер проєкту та засновник ГО „єМузей“ Дмитро Матяш. — Але там можна було „приміряти“ лише один костюм і не було можливості зробити світлину зображення на екрані. У нашому варіанті ми доопрацювали цю ідею. Наприклад, компанія друзів чи родина може бути в різних костюмах, і кожен обирає собі власний».
Над втіленням проєкту працювали два місяці. Дзеркало доповненої реальності складається з трьох частин: екран, на який камера виводить зображення, системний блок з потужною відеокартою і датчик руху з камери, який відстежує рух, оцінює параметри людини, її «скелет» та прив’язує до нього віртуальний костюм.
Дзеркало «Образи мужніх» є частиною постійної експозиції музею та розміщене на першому поверсі. Кожен відвідувач може вибрати один з шести костюмів, сфотографуватися і цього ж дня пошукати свої світлини за посиланням у QR-коді.
Графік роботи музею: з середи по суботу з 10:00 до 18:00, у вівторок — з 10:00 до 16:45.
Адреса: Національний музей Чорнобиль, провулок Хорива, 1
Вартість квитка: 131 грн, пільговий 66 грн.
Нагадаємо, Київ увійшов до топ-15 найкращих цифрових міст світу. Столиця України обійшла Париж, Рим і Відень та посіла 3 місце серед 193 міст.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»