Охорона психічного здоров’я: у столиці обговорили концепцію та план розвитку напряму
Представники громадського сектору та місцевих організацій змогли поділитися напрацюваннями та новими досягненнями.
17 вересня у Vcentri Hub Дніпровського району відбулась друга зустріч для обговорення концепції та плану розвитку напрямку охорони психічного здоров’я.
Учасники мали змогу поділитися своїми напрацюваннями та подискутувати щодо актуальних викликів.
«Щоб зрозуміти той об’єм послуг, який надає кожен департамент, потрібно проговорювати та налагоджувати правильну модель взаємодії між ними. Так, медичні установи займаються підтримкою ментального здоров’я населення, але нашим основним завданням є не довести власне до медицини та психіатрії. І до цього мають бути залучені всі інші департаменти.», — зазначила на відкритті заходу заступниця голови КМДА Марина Хонда.
Крім громадського сектору до обговорення долучились і представники низки департаментів та державних установ. Зокрема деякі з них вже проанонсували та поділились новими впровадженнями.
«Ми відкриваємо перший у Києві, я навіть переконаний, що перший у країні центр для допомоги та підтримки жінок, які мають проблеми з психоактивними речовинами. А на території Неврологічної лікарні за підтримки уряду Франції відкриваємо кімнату, де мати та дитина всю необхідну підтримку в цьому напрямку. Щодо соціальної сфери, в місті існують психіатричні виїзні бригади, вони надають безпосередню допомогу та подальшу госпіталізацію», — поділився директор КНП «Київська міська клінічна лікарня N°10» виконавчого органу КМДА, експерт Департаменту охорони здоров’я міста Києва за напрямком «Психіатрія. Психічне здоров’я» Володимир Яровий.
Також всі учасники мали змогу продемонструвати презентації, де ділились досвідом, майбутніми перспективами та співпрацею у сфері психічного здоров’я та його підтримки.
«Іноді сусіди, які живуть на одному поверсі не знають один одного в обличчя. Саме тоді виникла ідея, щоб у місті Києві була карта, де людина дізнається і знатиме куди можна звернутись у разі домашнього насильства. Головне, щоб звертаючись за допомогою в біді, потерпіла її отримала. Бо іншого шансу може не бути. Дуже важливо аби всі дані, за якими особа може звернутися до нашої карти були ратифіковані, адже змінюються локації служб та контактні номери. Саме тому ми щороку оновлюємо всі дані по всім 10 районам столиці, де є відповідні служби протидії домашнього насильства», — розповіла директорка Київського міського центру гендерної рівності, запобігання та протидії насильству Тетяна Зотова.
Також на заході повідомили про остаточний запуск Мапи ментального здоров’я Києва у застосунку Київ Цифровий. Саме ця послуга є одним з інструментів цифрової безбар’єрності.
«З допомогою мапи користувачі зможуть дізнатися про послуги, які враховують їхні потреби. Наприклад, внутрішньо переміщена особа буде звертатися з приводу своєї конкретної проблеми аби отримати специфічну консультацію. Для когось необхідна групова робота, наприклад дружинам загиблих. Для них буде актуально поспілкуватися в колі тих, хто так само зазнав втрати. Ми намагаємось розвивати систему піклування про ментальне здоров’я та зробити інформацію доступною. В планах — наповнювати мапу даними про громадські організації та приватний сектор. Від користувачів очікуємо зворотний зв’язок і будемо вдосконалювати», — розповіла детальніше заступниця голови КМДА Марина Хонда.
На мапі вже доступні:
- графік роботи установ;
- напрями допомоги;
- категорії, для яких призначені послуги (військові, школярі тощо);
- способи звернення та контакти.
Сервіс вже містить інформацію про понад 300 надавачів послуг — психологів, центрів підтримки, соціальних служб тощо.
Ще одним зі здобутків столиці став перший особистий кабінет Захисників та Захисниць. Це стало своєрідним мостом у комунікації військових з містом та послуги, яке воно надає.
«На порталі вже реалізовано понад 45 послуг, 35 з них вже описані онлайн. Це включає опис самої послуги, які необхідні документи для її отримання, до кого потрібно звернутись, години роботи надавача послуг та інші корисні дані. Одним з напрямів роботи сервісу є психологічна допомога Захисникам і Захисницям. А це понад 42 категорії, адже до них входять сім’ї військовослужбовців та сім’ї загиблих», — зазначив представник Департаменту інформаційно-комунікаційних технологій КМДА Роман Деркач.
Днями Київ запровадив нову соціальну послугу супроводу під час інклюзивного навчання. Детальніше про це читайте у матеріалі «Вечірнього Києва».
Олександра ПЛАКІНА, «Вечірній Київ». Фото: Борис КОРПУСЕНКО