Сильний та незламний: у столиці представили виставку «Харків-фортеця». ФОТОРЕПОРТАЖ
Експозиція створена до 370 річниці з дня заснування міста-героя Харкова, який відзначався наприкінці серпня. Нині ж цікавий артпроєкт мають можливість побачити й кияни.
Нещодавно у камінній залі Національного історико-архітектурного музею «Київська — фортеця» розпочався новий документально-художній проєкт «Харків — фортеця». Експозиція поєднує інформаційні матеріали та мистецькі твори про історичний та сучасний Харків.
Ініціаторами та кураторами експозиції стали: дослідник історії Слобідської України Андрій Парамонов та співзасновниця творчого клубу «Гостинна на Дворянській» Людмила Рубаненко. За ініціативи клубу у межах проєкту «Великі земляки» до 370-річчя Харкова створили книгу-календар «Харків — фортеця». На її базі організували виставку, мета якої — показати місто в різних епохах.
«Вперше героєм нашого проєкту став не окремий харків’янин-харківець, не окрема харківська родина, не окремий рід з харківським корінням, не представники окремої професії, що прославили Харків, а ціле місто як єдиний дієвий організм», — зазначила на відкритті Людмила Рубаненко.
Виставка «Харків — фортеця» складається з 8 частин, які висвітлюють різні етапи історії та сфери діяльності міста, зокрема: історичне місто XVII — початку XX століть, освіту, науку, культуру та мистецтво, українське відродження 1920-х, розвиток підприємництва, Харків у I та II світових війнах та місто — фортеця у сучасній російсько-українській війні.
Історичну частину проєкту візуально представлений стародавніми мапами Харкова, які впродовж тривалого часу досліджує співкуратор проєкту Андрій Парамонов.
В експозиції можна побачити пани міста 1730 року Маттіаса Ретча та 1767 року Івана Вільянова, першого губернського архітектора.
За словами дослідника, його улюбленими періодами дослідження історією Харкова є саме XVII-XVIII століття, проте в них є чимало загадок, білих плям та упущених деталей, які науковцям ще необхідно розгадати.
Багато унікальних документів та свідчень з’явилися завдяки кропіткій праці видатного українського історика Дмитра Багалія — ректора Харківського університету та очільника міста у 1915-1917 роках.
Історичну частину проєкту доповнюють і архітектурні пейзажі-реконструкції міста харківського митця Артема Погрібного.
«Завдяки майстерним роботам цього художника, відвідувачі виставки мають змогу побачити як кам’яні башти фортеці Харків, Поштова контора, будинок віцегубернатора, полкова канцелярія, бурса, будинки Ольденборгера, Карпова, Ковалевського. Їх прекрасно доповнюють самобутні графічні роботи Антона Лазутіна та Павла Щукіна», — розповів куратор проєкту.
А Харків вже XX століття репрезентують світлини та роботи відомих представників харківської художньої школи з колекції Валерія Грубаря та Каріни Мовсесян.
На виставці можна побачити й картину «У звільненому Харкові 1943 року», яка демонструє зустріч визволителів міста від нацистських загарбників на фоні напівзруйнованого війною міста. Ця драматична подія залишається актуальною і в сучасних реаліях.
Тему вже нинішньої війни продовжують картини Віктора Ковтуна, який у 2022 році став лауреатом премії Богдана Хмельницького за краще висвітлення військової тематики у творах мистецтва.
«Харків’янам завжди був притаманний місцевий патріотизм. Нерозривний зв’язок з містом відчувають, як місцеві, так і ті, хто приїхав до Харкова та залишився жити в ньому. Сильний, гордий, волелюбний Харків є гордістю його мешканців, які висловлюють свою любов у численних книгах, піснях та картинах», — наголошує кураторка Людмила Рубаненко.
На відкриття виставкового проєкту «Харків — фортеця» завітали почесні гості, зокрема й Перший заступник Міністра культури та стратегічних комунікацій України Ростислав Карандєєв та депутатка Київської міської ради від фракції «УДАР», голова постійної комісії з питань культури, туризму та суспільних комунікацій Вікторія Муха
У своєму вітальному слові заступник міністра зазначив, що цього року Харків зустрів свій 370-річний ювілей, як прифронтове місто.
«Виставка дає можливість відчути дух українців, які борються. Наразі кожне місто, яке щодня чинить героїчний опір нашому ворогу є фортецею, як і кожна людина є захисником свого міста, своєї громади та усієї України», — зазначив Ростислав Карандєєв.
Депутатка Вікторія Муха у своїй промові наголосила, що сьогодні є символічно, що виставка про Харків відбувається саме у НІАМ «Київська фортеця». Вона подякувала усім, хто долучився до створення цього проєкту, враховуючи надскладні умови в яких він готувався.
«Україна наразі нагадує величезну фортецю, де кожне місто, кожен регіон є незамінною опорою. Харків — це одна з найміцніших башт цієї фортеці. Місто, яке першими хвилями агресії відчуло на собі весь жах війни, утім не здалося. Для Києва відкриття виставки „Харків — фортеця“ в символічному просторі „Київської фортеці“ — прояв нашої солідарності та підтримки харківʼянам. Адже столиця, як і Харків, знає, що таке стояти на передовій. Наші міста не схилились перед ворогом і ми знаємо: наша сила — в єдності та вірі в Перемогу», — зазначила Вікторія Муха.
Також посадовиця наголосила, що це можливість не лише краще пізнати історію українського міста Харків, а й віддати шану його сьогоднішнім героям — тим, хто на передовій, і тим, хто в тилу. Це історія незламності, це розповідь про людей, які щоденно демонструють неймовірну стійкість, продовжують жити, працювати та творити у надважких умовах.
Ця виставка є свідченням того, що ми пам’ятаємо свою історію, шануємо своє минуле і разом боремось за майбутнє України. Де кожен з нас є частиною цієї великої, сильної фортеці.
«Усе, що відбувається у Харкові, завжди відгукується у серцях мільйонів киян. А такі проєкти роблять нас ще ближчими, об’єднаними та стійкішими у час повномасштабної війни. Це чудова можливість для киян дізнатися більше про історію Харкова — величного українського міста. Дякую організаторам та усім, хто долучився до створення виставки за те, що даєте можливість знайомитись з українським Харковом. І особисто для мене ця виставка є великою шаною харків’янам, їхній рішучості, незламності та сміливості», — поділилася своїми враженнями від проєкту депутатка.
Як зазначають організатори проєкту, документально-художня виставка «Харків — фортеця» доводить, що попри всі намагання рф представити Харків, як російське місто, воно було, є і завжди буде українським, як в історичному просторі, так і під час суворих випробувань сьогодення.
Проєкт реалізується за підтримки Харківської та Київської міських рад, Українського Арт ХАБу «Мистецька фортеця».
Документально-художня виставка «Харків — фортеця»
Коли: до 6 жовтня, вт.-чт.: з 10:00 — 17:00, пт. з 10:00 — 16:00, сб.–нд. з 10:00 — 18:00.
Де: вулиця Госпітальна, 24-А (вхід з бульвару Лесі Українки)
Вхід на виставку за вхідними квитками до музею.
До теми: Музей війни демонструє виставку про історичний портрет та сучасність Курщини: чим вона цікава.
Тетяна АСАДЧЕВА, Борис КОРПУСЕНКО «Вечірній Київ»