Більше, ніж просто історія, — Таміла Ташева розповіла про Меморіал, що відкрили у Києві
Цей Меморіал пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу про сенси, про біль, про життя.
11 вересня у Києві у сквері Миру, що у Голосіївському районі відкрили Меморіал, створення якого ініціював ще в 2023 році Президент України Володимир Зеленський.
Постійний Представник Президента України в АР Крим у Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим Таміла Ташева на своїй сторінці у фейсбуці розповіла про історію створення меморіалу.
«Цей Меморіал про сенси, про біль, про життя», — написала Таміла Ташева. — І звісно завдячую всім-всім, хто був дотичний до втілення концепції, яка належить відомому кримськотатарському архітектору Ірфану Гафаровичу Шемседінову. Колись Шемседінов був ініціатором зведення схожого меморіалу в Криму, але ця ідея так і не була втілена. Матеріали вже покійного Ірфана Шемседінова передала його онука Elmira Shemsedinova, яка є також відомою кримськотатарською художницею-живописницею, монументалісткою».
Пам’ятний знак жертвам геноциду кримськотатарського народу є архітектурною формою, де зібрана ціла низка знакових для кримських татар образів та символів, де наскрізною лінією є багаторічні прагнення корінного народу України про гідне вшанування пам‘яті сотень тисяч жертв, що протягом століть потерпали від злочинних дій російської влади, зокрема і депортації-геноциду 1944 року.
Це довгоочікуваний та важливий пам’ятний знак, який у новітній історії України набув особливого значення, адже у 2014 році почалася чергова хвиля репресій за національною ознакою з боку окупантів проти кримських татар, корінного народу України.
Передусім Меморіал складається із трьох стилізованих долонь, що здіймаються до неба у молитовному русі до Всевишнього з проханням про захист, допомогу і встановлення справедливості.
Між ними по центру розташована скульптура — чаша з кипарисом, яка символізує стан смутку і скорботи. Основа чаші — дім, наповнений рослинним орнаментом, який є символом культури й традицій, надбанням народу, що має глибокі корені в Криму. Також у центрі архітектурної композиції буде означений силует півострова Крим, в серці якого і розташована скульптура. На стінах-долонях розміщені вертикальні прямокутні елементи у вигляді вантажних вагонів, в яких примусово перевозили кримських татар на чужину.
На них викарбувані оригінальні (до перейменування радянською владою) кримські топоніми міст і селищ, звідки були депортовані мешканці.
Важливо зазначити, що кількість стел пов’язана з трьома хвилями трагічних подій в історії кримських татар: незаконна анексія Криму російською імперією у 1783 році, примусове виселення кримськотатарського народу радянською владою 1944 року та окупація Криму у 2014 році сучасною російською федерацією.
Всі ці елементи в сукупності символізують прагнення історичної справедливості через трагедію геноциду, а також дають надію кримськотатарському народу на процвітання і розвиток на своїй рідній землі у вільному від загарбників Криму.
«Дякую всім, хто був залучений у створення цього надважливого проєкту. Пам’ять має жити, щоб не повторювати помилки минулого. Проєкт встановлення пам’ятного знаку жертвам геноциду кримськотатарського народу в Києві є результатом багаторічних прагнень та мрій кримськотатарських політичних, культурних та громадських діячів про гідне вшанування пам‘яті сотень тисяч жертв корінного народу України, який протягом століть потерпає від злочинних дій російської влади на рідному Кримському півострові. Так важливо втілювати подібні ініціативи саме сьогодні, коли росія продовжує свою колонізаторську політику, знищуючи та стираючи справжню історію та ідентичність Криму», — наголосила Таміла Ташева.
Нагадаємо, у резиденції посла Великої Британії у Києві відкрили кімнату, присвячену Криму.
Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»