Інтеграційний хаб допоможе переселенцям комфортніше почуватися у Києві
Вже вдруге у Києві відбулася зустріч з громадами ВПО, на якій обговорили питання підвищення взаємодії задля подолання кризових ситуацій під час війни. А також презентували інтеграційний хаб, який вже невдовзі запрацює у Києві, щоб допомогти внутрішнім переселенцям комфортніше почуватися на новому місці та інтегруватися у громаду.
Зустріч з представниками релокованих організацій та адміністрацій міст з тимчасово окупованих територій, представники яких живуть в Києві та займаються інтеграцією внутрішньо переміщених осіб в столицю, відбулася сьогодні, 10 вересня, у Дніпровському Vcentri Hub.
До зустрічі долучилася заступниця голови КМДА зі здійснення самоврядних повноважень Марина Хонда.
Вона окреслила головні проблеми, з якими зіштовхуються переселенці та розповіла, як столиця їх вирішує:
«З 2014-го року Київ почав приймати ВПО. Зараз місто вже імплементувало передбачені для переселенців пільги та компенсації у міські цільові програми.
У столиці внутрішньо переміщені особи після реєстрації можуть користуватися всіма можливостями, які є у киян. Це і матеріальні виплати, і влаштування дітей в садочки та школи, медична допомога, соціальні послуги, отримання «Картки киянина» та інше», — повідомила Марина Хонда.
Вона зазначила, що найболючішим лишається питання забезпечення житлом, попри вже реалізовані та розпочаті проєкти:
«Минулого року Київ закупив 113 квартир для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб. Близько 400 людей наразі там проживає. На жаль, у нашій власності немає відповідних гуртожитків, які б ми могли відремонтувати чи реконструювати й забезпечити людей житлом. Всі гуртожитки використовуються. Зазвичай, закладами вищої освіти. Ми зверталися до Міністерства освіти з проханням виділити хоча б один гуртожиток, але, на жаль, отримали відмову, мотивовану тим, що ці приміщення мають бути використані для освітніх цілей.
У Києві діє Міська цільова програма забезпечення житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов. Зареєстровані ВПО, так само як і кияни, мають право стати в «квартирну чергу». Але зараз там вже перебуває майже 70 тисяч людей, у кожного з яких є родина, тож множимо мінімум на три. Будьмо відверті, жодна громада, не лише Київ, не може самостійно розв’язати проблему забезпечення житлом ВПО. Це питання потрібно вирішувати на державному рівні. Бо, якщо говорити про столицю, то тут наразі проживає близько 450 тисяч переселенців».
Та, попри виклики війни, Київ продовжує всіляко підтримувати українців з тимчасово окупованих територій, наголосила Марина Хонда.
«За дорученням міського голови Віталія Кличка, розроблено проєкт інтеграційного хабу для ВПО. Це буде простір для постійної комунікації ВПО з владою як рідних міст, так і Києва, а також для ефективного надання всіх видів послуг. Хаб облаштовують у Дніпровському районі на Харківському шосе.
Проєкт розроблений з урахуванням вимог безбар’єрності, а для безперебійної роботи будуть встановлені сонячні панелі. Введення в експлуатацію заплановане на грудень 2024 — січень 2025 року. Реалізацією займається Департамент соціальної та ветеранської політики за сприяння UNHCR Ukraine — Агентства ООН у справах біженців в Україні та благодійного фонду «Рокада».
Директор Департаменту соціальної та ветеранської політики КМДА Руслан Світлий презентував присутнім проєкт інтеграційного хабу та разом з представниками релокованих та громадських організацій обговорили питання, які насамперед хвилюють переселенців і на які варто першочергово звернути увагу.
У коментарі «Вечірньому Києву» Руслан Світлий пояснив, чим відрізнятиметься політика інтеграційного хабу від інших, які діють в Києві.
«Ось уявіть людина все життя живе і працює в одному населеному пункті й вимушено, через бойові дії, переїздить в столицю. Вона не знає, які є міські програми, не розуміє як вони працюють, вона навіть не відає, де знаходиться управління соцзахисту. Наше основне завдання — інтегрувати цю людину у суспільство, об’єднати громади, які між собою мають спілкуватися.
Інтеграційний хаб — це буде друга домівка внутрішньо переміщених осіб. Ми хочемо, щоб вони відчували себе частиною суспільства, до якого вимушено чи не вимушено приєдналися. У хабі вони отримуватимуть послуги абсолютно безкоштовно. В нас є необхідні для цього інструменти й важелі.
Ми маємо можливість запрошувати для консультацій в хаб представників пенсійного фонду, центру зайнятості та інших організацій. Там буде юрист, психолог, які супроводжуватимуть за потреби переселенців у вирішенні їхніх питань. Наша мета, щоб людина була поінформована і розуміла, як їй далі діяти й на що вона може розраховувати».
Також під час зустрічі представники різних громад з окупованих та прифронтових територій озвучували питання, які хвилюють переселенців з їхніх регіонів. Виявилося, що задоволення першочергових потреб досі лишається одним з найактуальніших.
Заступник начальника Авдіївської військової адміністрації Сергій Легенький розповів, що результати опитування, яке вони проводили серед ВПО, показало, що переселенці, особливо ті, хто не може знайти роботу, потребують підтримки у вигляді продуктових наборів.
«Головним питанням все ж таки залишається гуманітарна допомога. Понад 90% людей проголосувала за допомогу у вигляді продуктових наборів і засобів гігієни.
Що стосується інтеграційного хабу, він дуже потрібний. Бо багато переселенців проживають саме в Києві. Сподіваємося, що він буде функціональним. Ми обов’язково з нашими людьми долучатимемося і резервуватимемо час, щоб проводити свої заходи. Приміщення свого у нас немає, а людей, які приїхали з окупованих територій треба гуртувати й разом розв’язувати нагальні проблеми».
Волонтер і представник штабу «Луганщина моя», член ради ВПО при КМДА Данило Дуднік звернувся до Марини Хонди з проханням посприяти налагодженню співпраці з міжнародними фондами, які надають Україні гуманітарну допомогу.
«На сьогодні найактуальніша проблема, пов’язана з ВПО — задоволення базових потреб. Продовольчі набори, гігієнічні, медичні та частково речі лишаються дуже актуальними, особливо для тих людей, які не мають змоги працювати. Гроші йдуть на оренду житла і комунальні, а на базові потреби у людей не лишається коштів».
Представники КМДА пообіцяли вивчити це питання і звернутися за міжнародною підтримкою.
В інтеграційному хабі планується близько 20 активностей. Це психологічна і соціальна допомога, юридичний супровід, заходи для дітей та спортивні активності, майстер-класи, мовні курси, професійні тренінги та театральні вистави. Це унікальний проєкт, у якому кожен знайде для себе місце, перебуваючи в комфорті та безпеці, наголосили організатори.
Також читайте: виплати на проживання для ВПО продовжено до лютого 2025 року.
Сніжана БОЖОК, фото Борис КОРПУСЕНКО «Вечірній Київ»