У Міндовкілля розповіли про стан забруднення Десни й загрозу для людей та риби
За результатами лабораторних досліджень, відібраних з річки Десна від гирла ріки Сейм до міста Чернігів, встановлений підвищений вміст азоту, заліза, марганцю та дефіцит кисню.
Забруднення у річці Десна накопичилось в межах міста Чернігів в місці зруйнованого автомобільного мосту, інформує Міндовкілля.
За оперативною інформацією забруднення просунулось нижче м.Чернігів до Количівки (180 км), однак інтенсивний запах та випадки мору риби тут нечисленні. Розглядається можливість встановлення додаткових аераторних установок для насичення киснем річки вниз за течією. Фахівці Держводагентства та Держекоінспекції цілодобово аналізують отримані від лабораторій та експертів дані та напрацьовують відповідні заходи.
Як йдеться у повідомленні, причинами накопичення забруднення в межах зруйнованого автомобільного мосту були природні особливості рельєфу дна річки та характер течії (перемішування в шарах по глибині).
Проведені заходи перешкоджають просуванню забруднення вниз по течії, але наразі цього ще недостатньо, щоб зупинити мор риби у місці концентрації забруднення.
За оновленими даними прогнозу Укргідрометцентру, забруднена вода орієнтовно може досягнути Київщини 14-16 вересня, повідомляють у Міндовкілля. Усі служби працюють над тим, аби ситуація стабілізувалася. Зокрема, Міндовкілля співпрацює з ПрАТ «АК «Київводоканал» щодо розробки комплексу заходів на випадок можливого погіршення якості води біля питних водозаборів.
Якщо якість води погіршиться, ПрАТ «АК «Київводоканал» готовий негайного відкоригувати технологічні процеси, аби показники якості питної води відповідали вимогам Державних санітарних норм і правил. Але наголошуємо, що на сьогодні такі ризики відсутні.
Лабораторії Держводагентства, ДЕІ та Київського міського центру контролю і профілактики хвороб МОЗ регулярно проводять посилений моніторинг вод Сейму та Десни, у тому числі і в районі питних водозаборів столиці. Наразі у відібраних пробах питної води в контрольних точках ЦЕНТРАЛІЗОВАНОГО ВОДОПОСТАЧАННЯ міста Києва перевищення за санітарно-хімічними та бактеріологічними показниками — не виявлені.
До впадіння у річку Десна забруднення просувалося річкою Сейм суцільною масою темної води. При потраплянні у Десну 27 серпня воно почало розбавлятися та фрагментуватися. Швидкість просування становила 10-35 км на добу (залежно від характеру звивистості русла).
Наразі спостерігаються випадки мору риби у місті Чернігів, селах Макошино, Ушня, Боромики, Вознесенське та Салтикова Дівиця. Загалом станом на сьогодні на території Чернігівської області зібрано орієнтовно 17,5 тонн загиблої риби. На річці Десна фахівці Держекоінспекції спільно з рибоохоронним патрулем та місцевими громадами здійснюють заходи з уловлювання та захоронення загиблої риби.
У місті Чернігів та селі Максим фіксується незначне зниження кисню, що перебуває у межах 6-7,76 мгО2/дм³.
За результатами лабораторних досліджень, відібраних з річки Десна від гирла ріки Сейм до міста Чернігів, встановлено підвищений вміст азоту, заліза, марганцю та дефіцит кисню. За інформацією фахівців Держводагентства та Центрів контролю та профілактики, перевищення по марганцю є типовим для даної пори року.
Природні чинники зумовлюють деякі специфічні особливості водних ресурсів Чернігівської області. Для багатьох річок характерний підвищений вміст у водах заліза та марганцю, який має природний характер.
Підвищений вміст гумусових сполук у воді на фоні високих температур повітря може викликати різке зростання у водах марганцю на фоні зниження кисневого режиму.
За результатами вимірювань пріоритетних забруднюючих речовин проб води річок Сейм та Десна, перевищень екологічних нормативів якості за вмістом пестицидів, поліароматичних вуглеводнів, летких органічних сполук, а також важких металів не виявлено.
Далі за течією Десни зміни фіксуються точково і не скрізь мають однорідний характер. Наразі вже спостерігається осідання осаду чорного кольору на дно річки.
Станом на ранок 10 вересня забруднення посунулося орієнтовно на 191 км (біля с. Шестовиця) від впадіння річки Сейм у Десну. При візуальному огляді забруднення фіксується точково і не має однорідного характеру. У районі села Шестовиця спостерігається потемніння води, специфічний запах, скупчення мілкої риби під берегом, поодинокі випадки загибелі риби. Нижче по течії — ознаки забруднення не зафіксовані.
У районі міста Чернігів фіксується покращення ситуації та поодинокі факти загибелі риби. У річці Сейм у Сумській та Чернігівській області поступово відбувається покращення ситуації, вміст розчиненого кисню повільно зростає, проте все ще знаходиться нижче норми.
Як писав «Вечірній Київ», рух забрудненої води з Сейму, яка потрапила у Десну й рухається у бік Києва, сповільнився. Масову загибель риби вдалося зупинити.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»