Музею декоративного мистецтва — 70: історія закладу та архівні світлини
Він знаходиться у будівлях колишніх покоїв митрополита та Благовіщенської церкви на території Національного заповідника «Києво-Печерська лавра».
Національний музей декоративного мистецтва України — один з найбільших художніх музеїв України: його колекція налічує понад 80 тисяч творів українського народного та професійного декоративного мистецтва, починаючи від XV століття і до сучасності.
Наразі експозиція музею займає площу 1500 квадратних метрів, представляючи різні види народного мистецтва України, зокрема: килимарство, ткацтво, вибійка, вишивка, кераміка, різьблення та розпис по дереву, художня обробка шкіри, рогу та металу, скло, фарфор, писанкарство, народний живопис та іконопис.
Офіційною датою заснування закладу вважається 9 вересня 1954 року, коли Міністерство культури СРСР ухвалило рішення про Державного музею українського мистецтва у Києві. Хоча формування самої колекції розпочалося ще у 1899 році, коли у Києві відкрився перший Міський музей старожитностей і мистецтв (нині — Національний художній музей).
«У наступні десятиліття цей музей неодноразово змінював свою назву: Київський художньо-промисловий і науковий музей, Перший державний музей, Всеукраїнський історичний музей імені Тараса Шевченка, Київський державний музей українського мистецтва. У 1936 році його історико-археологічна збірка склала основу Державного історичного музею (нині — Національний музей історії України), а вже у 1954 році була виокремлена колекція народного мистецтва та художньої промисловості, яка стала основою для формування нашої музейної збірки…» — розповідають у Національному музеї декоративного мистецтва України.
Серед ініціаторів створення окремого музею предметів народо-декоративного мистецтва України були визначні постаті української культури, зокрема: Максим Рильський, Олесь Гончар, Микола Бажан, Левко Ревуцький та Василь Касіян.
За словами музейників, з перших днів заснування колектив розпочав кропітку та плідну роботу з опрацювання великої кількості творів народного мистецтва та підготовки основної експозиції.
Урочисте відкриття відбулося лише 5 листопада 1964 року. За спогадами працівників, тоді музейна збірка налічувала майже 46 000 експонатів, зараз — вже понад 80 000.
За перші п’ять років своєї діяльності заклад прийняв понад 600 тисяч відвідувачів, а також численну кількість іноземних делегацій та гостей.
Впродовж багатьох десятиліть заклад активно бере участь у культурному житті міста, проводячи чимало різноманітних виставок та мистецьких подій, які знайомлять гостей закладу з роботами сучасних митців та творами, що зберігаються у фондах музею.
До теми: у Лаврі покажуть унікальну порцеляну до 100-річчя Київського кераміко-художнього заводу.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»