Оптимістичний та песимістичний сценарії: у ЦПД спрогнозували відключення електроенергії взимку для українців
Виключити можливість тривалих відключень побутових та промислових споживачів неможливо.
У Центрі протидії дезінформації при РНБО проаналізували питання, як енергетичні компанії та влада України готуються до зимового сезону і чого чекати взимку пересічному українцю.
Зараз Україна генерує до 11,5 ГВт-год., а споживає понад 13 ГВт (минулої зими на піку попиту — близько 18 ГВт). Тому розрив між тим, що може виробляти система, і попитом у пікові години зберігається на рівні 2,4 ГВт-год.
Частково цей дефіцит покривається імпортом електроенергії, але це не завжди рятує, адже максимально таким шляхом можна отримати лише 1,7 ГВт.
Заявлений Президентом України 1ГВт нових потужностей коштом будівництва малих газопоршневих чи більших газотурбінних електростанцій стабілізує ситуацію лише в перспективі, адже запустити їх у такі стислі терміни до початку опалювального сезону цього року малоймовірно.
Водночас не працює Дніпрогес, істотно пошкоджено Київську ГЕС, фактично виведено з ладу ТЕЦ-5 і ТЕЦ-6 у Києві, зруйновано єдину потужну ТЕЦ-5 у Харкові. Кардинально змінити ситуацію могли би шість блоків Запорізької АЕС, але з березня 2022 її окупували росіяни.
Якщо російська армія взимку знову цілеспрямовано націлиться на теплові електростанції, трансформаторні підстанції та інші об’єкти енергосистеми, це призведе до дефіциту електроенергії, особливо в пікові години опалювального сезону, коли споживання збільшується приблизно на 30% у порівнянні із теплими місяцями.
Тобто, все залежатиме від спроможності ППО захистити енергетичні об’єкти від ракетних атак, а енергокомпаній — мінімізувати наслідки ймовірних влучань.
За словами члена наглядової ради НЕК «Укренерго» Юрія Бойка, в середині 2023 року «Укренерго» захистило обладнання своїх найбільших підстанцій спорудами першого рівня захисту, зараз будується другий рівень — бетонні саркофаги, деякі з яких уже готові. Відтак, ситуація вимагає кардинального посилення протиповітряної оборони енергетичних об’єктів, проте повністю захистити всю енергосистему від масованих ракетних ударів практично неможливо.
Експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук залежно від розвитку подій прогнозує декілька сценаріїв ситуації в енергетиці в осінньо-зимовий період.
За оптимістичним прогнозом, якщо на стабільній основі працюватимуть 8–9 енергоблоків АЕС, а зима буде помірною, без сильних морозів, планується відновлення близько 3 ГВт (3000 мегават) із 6 ГВт пошкодженої потужності. За такого розвитку подій можливі відключення електроенергії тривалістю до 12 годин на добу.
Більш песимістичний сценарій передбачає, що вдасться відновити лише близько 2000 мегават потужності, а кількість робочих блоків АЕС буде 6–7 і при цьому зима буде холодною. Тоді система опиниться в кризовій ситуації.
За найгіршим сценарієм, якщо росія продовжить атакувати українську енергетику, то цієї зими українці можуть проводити до 20 годин на добу без світла та опалення.
За прогнозом члена енергетичного комітету Верховної Ради Сергія Нагорняка, якщо температура взимку опуститься до -10°C, українці із великою вірогідністю матимуть електроенергію лише протягом 12-14 годин на добу, а решту часу — приблизно 10 годин — перебуватимуть без світла.
Водночас якщо сили ППО відбиватимуть російські обстріли, зима буде теплою, а енергетикам вдасться відновити чи ввести в дію певну кількість нової генерації, ймовірні регулярні відключення світла цієї зими будуть максимально короткостроковими.
Великі надії і на західну допомогу. Під час офіційного візиту у США української делегації на чолі з Першою віце-прем’єркою — Міністеркою економіки Юлією Свириденко досягнуто домовленості з американськими урядовцями та представниками бізнесу щодо стратегії швидкого відновлення та модернізації української енергетичної системи. Зокрема, на зміцнення енергетичної безпеки США надали Україні фінансовий пакет допомоги у розмірі $800 млн.
Втім, поряд з державними заходами, бізнесу та населенню доцільно потурбуватися про резервні системи живлення (павербанки, зарядні станції, дизельні генератори, сонячні панелі та інвертори), щоб впевнено пережити екстрені відключення електроенергії.
Читайте також:
У Києві та області поширюють фейкові телеграм-канали про відключення світла.
Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»