Столична філармонія розпочинає сезон: концерти вересня
Слухачам підготували багато яскравих подій: у закладі відзначать 200-річчя Брукнера та 150-річчя Шенберґа, прийматимуть фестивалі «Арфові Барви» та Kyiv Music Fest.
У перший місяць осені меломанів чекає різноманітна програма. На сцені філармонії можна буде почути знану класику: Бетховена, Моцарта чи Баха.
Крім того, «Київські солісти» продемонструють розвиток жанру concerto grosso, Національний духовий оркестр України зіграє відомі саундтреки, Київський камерний оркестр представить твори львівської композиторки Любави Сидоренко, а новий колектив ensemble 24 презентує сучасну умузику, натхненну тваринним світом.
У філармонії відзначать й два ювілеї: до 200-річчя австрійського композитора Антона Брукнера прозвучить його Сьома симфонія, а на 150-річчя ще одного австрійця Арнольда Шенберґа прозвучать його фортепіанні твори та музика сучасників.
Поєднання академічних інструментів із інноваціями представить концерт фестивалю «Арфові Барви 2024: акустика та цифрові технології», а на відкритті XXXV Міжнародного фестивалю Kyiv Music Fest звучатимуть твори українських композиторів.
Окремі події підготували й для наймолодших слухачів: це яскравий мюзикл «Бременські музиканти» та пізнавальна «Анатомія оркестру з Маестро Дядюрою».
СИМФОНІЧНА МУЗИКА: БЕТХОВЕН, БРУКНЕР, ДЕБЮССІ
6 вересня о 19:00 Концерт-відкриття 161-го сезону
Прозвучить прем’єра фортепіанного концерту Олександра Родіна (соліст Максим Шадько), написаного спеціально для цієї події. До слова, це перший фортепіанний твір композитора. Доповнить лірику Родіна полум’яна Перша симфонія австрійця Густава Малера. У ній сконцентровано молодечу енергію, гіркоту перших розчарувань та сплески волі та стійкості.
Вартість квитків: 300-600 грн.
12 вересня о 19:00 «Та-Да-Да-Дам»
У виконанні Liatoshynskyi Capella: Orchestra під батутом маестро Віктора Плоскіни звучатиме П’ята симфонія Людвіга ван Бетховена. Вона стала символом творчої біографії самого Бетховена, адже, написана у період прогресування у композитора втрати слуху, метафорично зображує боротьбу автора із долею-фатумом.
Ця тема дотична і до фортепіанного концерту, написаного Василем Барвінським. У 1948 році совєцька влада назвала композитора «буржуазним націоналістом» та засудила до 10 років концентраційних таборів. Під примусом Барвінський підписав згоду на знищення усіх своїх творів, а залишок життя після відбуття покарання присвятив на відновлення своєї спадщини з пам’яті.
Фортепіанний концерт Барвінського до ув’язнення композитора мав шалений успіх на концертних майданчиках України (Львові, Станиславові, Києві, Дніпрі). Згодом довгий час твір вважався втраченим. Партитуру віднайшли в Аргентині у 1993 році. Спеціально для виконання цього концерту зі Львова приїде піаністка Оксана Рапіта.
Вартість квитків: 250-500 грн.
20 вересня о 19:00 «Скандинавська сага»
Концерт Симфонічного оркестру НФУ під керівництвом диригента Віктора Олійника занурить у світ старої Європи. Середньовічна легенда про санкт-галленського монаха Еккегарда, котрий виявляв ревність у своєму служінні Богу та незламний дух воїна у битвах проти гуннів, історія кохання данського короля Крістіана ІІ та молодої нідерландської дівчини Дівете, що тривала попри на пересуди знаті — ці оповіді лягли в основу творів австрійця Шрекера та фіна Сібеліуса.
Програму доповнить Симфонія данця Ґаде та твір француженки Сесиль Шамінад, першої визнаної жінки-композиторки, в якому солюватиме флейтист Ігор Тютюнніков.
Вартість квитків: 200-400 грн.
22 вересня о 19:00 Дебюссі, Волтон, Небесний
Перед київською публікою виступить львівський диригент Іван Чередніченко, який продиригує Національним симфонічним оркестром України. У програмі — твори трьох композиторів.
Англієць Вільям Волтон при житті отримав славу одного з найбільших експериментаторів. Його концерт для альта з оркестром — це сплав класичної традиції та модерністської музичної мови, а новаторством стало до не популярного тоді сольного інструменту альта. «Образи» для оркестру у трьох частинах француза Дебюссі вражає своєю свіжістю та неповторністю мови, а на перший план виходять духові та рідко вживані інструменти — на противагу звичним струнним. Сюїта українського композитора Івана Небесного побудована на основі його балету «Тіні забутих предків» та демонструє сучасні пошуки українських авторів у сфері симфонічної музики.
Вартість квитків: 250-500 грн.
25 вересня о 19:00 200-річчя австрійського композитора Антона Брукнера
Національний Президентський оркестр відзначатиме ювілей Брукнера виконанням його Симфонії №7. Композитор розробив оригінальну музичну мову, що дратувала багатьох його сучасників. Сьома симфонія створювалася протягом 1881-1883 років. Другу частину, адажіо, він присвячив памяті Вагнера, який пішов з життя у лютому 1883-го. Прем’єра симфонії відбулася 30 грудня 1884 року в Лейпцигу і була сприйнята досить суперечливо Лише після виконання Сьомої у Мюнхені Брукнер став тріумфатором. Преса порівнювала його з Бертховеном. Так настало запізніле визнання композитора.
Вартість квитків: 250-500 грн.
КАМЕРНА МУЗИКА: Сидоренко, Моцарт та світ тварин
14 вересняо 19:00 Гендель, Гайдн і Губаренко: concerto grosso
Нова програма «Київських солістів» дасть змогу прослідкувати за розвитком жанру concerto grosso — кількачастинного твору для оркестру, побудованого на контрастних співставленнях музичного матеріалу.
У часи Генделя, коли цей жанр викристалізовувався, помітні виразні його ознаки: яскраві зміни темпу та характеру і водночас — побудова єдиного цільного циклу. В українського композитора Віталія Губаренка concerto grosso сповнене мрійливості та експресії, контрасти менш очевидні. А концерт та симфонія Гайдна мають ті ж настрої невимушеності та пристрасності, тільки висловлені композитором вишуканої та стриманої класичної доби.
Вартість квитків: 250-500 грн.
18 вересня о 19:00 NotaBene: Моцарт, Шиманський і Сильвестров
NotaBene Chamber Group Національного будинку музики на сцені філармонії пропонує послухати твори Моцарта, Шиманського і Сильвестрова.
У часи Моцарта кларнет лиш набував широкого застосування, тож твори композитора для цього інструменту (тріо, квінтет, концерт) проторували шлях для розширення кларнетового репертуару. Кларнетовий квінтет — один із пізніх творів композитора, який увібрав у себе риси опери, концерту та струнного квартету.
Також у програмі концерту прозвучить музика ХХ століття, яка певною мірою апелює до творчості Моцарта. Музиканти зіставлятимуть твори Павела Шиманського та Валентина Сильвестрова із роботами Моцарта.
Вартість квитків: 200-400 грн.
21 вересня о 19:00 Світ Любави Сидоренко
Київський камерний оркестр під орудою маестро Наталії Пономарчук представить публіці музику львівської композиторки Любави Сидоренко. Вона продовжує традиції української класичної музики з її експресивністю та емоційністю, але додає сучасного звучання. Вечір відбудеться у межах циклу авторських концертів українських композиторів «Сучасне й позачасове».
Вартість квитків: 250-500 грн.
26 вересняо 19:00 «Комахи, птахи та інші тварини»
Проєкт нового колективу ensemble 24 будується довкола сучасної музики, натхненної тваринним світом. Ці твори досліджують сприйняття інших живих істот людиною. Усі твори, що звучатимуть — прем’єри в Україні: «Пес їсть пса» Жерома Комбʼє для віолончелі та гітари, «Крокодил у ванній» Олексія Шмурака для скрипки, віолончелі та фортепіано, «Мертві оси у банці з-під варення» Клари Яннотта для струнного квартету, «Бегемот» Панайотіса Кокораса для скрипки, кларнету та фортепіано, Sprachmachine Бенжаміна Шоєра для перкусії та «Перелітні птахи» Карола Баукгольта.
Вартість квитків: 200-400 грн.
ДУХОВІ, ОРГАН, САКСОФОН
15 вересняо 19:00 Органні твори Йоганна Себастьяна Баха
Солістки-органістки Національного будинку музики Ганна Бубнова та Ірина Харечко виконають найвідоміші органні твори Йоганна Себастьяна Баха. Програма охоплює мистецькі пошуки композитора від ранніх років до розквіту його майстерності, а також демонструє багатогранність органної музики Баха: медитативні обробки хоралів, вигадливі інтелектуальні ігри у фугах, карколомна віртуозність у фантазіях та токатах.
Вартість квитків: 250-500 грн.
27 вересняо 19:00 «Легенди Голлівуду»
У концерті Національного духового оркестру України, прозвучать найвідоміші саундтреки Ганса Циммера, Джеймса Горнера та Джона Вільямса. Зокрема, до фільмів «Гладіатор», «Пірати Карибського моря», «Інтерстелар», «Шерлок Голмс», «Індіана Джонс», «Зіркові Війни», «Один Вдома», «Титанік», «Аватар» тощо. Музику супроводжуватиме відеоряд на великому екрані.
Вартість квитків: 300-750 грн.
29 вересня о 17:00 Sax Ukraine. Забуті прем’єри
Музична програма Київського квартету саксофоністів розрахована на естетичний відпочинок слухачів. У Музичному салоні філармонії прозвучать різноманітні за характером оригінальні твори, написані у різні роки українськими композиторами: В. Годзяцьким, В. Губаренком, В. Степурком, В. Шумейком, Є. Дергуновим, І. Тараненком.
Вартість квитків: 350-500 грн.
ДЕНЬ ІЗ ШЕНБЕРГОМ
13 вересня весь світ святкує 150-ту річницю народження видатного Арнольда Шенберґа — композитора, котрий був завжди у творчому пошуку та заперечував сліпе наслідування традиції. У свій час він перевернув уявлення про класичну музику. «Arnold Schönberg 150» — фестиваль одного дня на якому прозвучать вибрані твори видатного австрійця.
О 17:00 в Музичному салоні НФУ — фортепіанна творчість Шенберґа у виконанні київського піаніста Євгена Громова з модерацією Олексія Войтенка. Фортеп’яновий доробок Шенберґа невеликий, але концентровано змістовний та насичений ідеями. Піаніст Євген Громов — один з найбільш ерудованих музикантів України, відомий своїми вивіреними концептуальними тематичними програмами.
Вартість квитків: 350-500 грн.
О 19:00 в Колонній залі НФУ Київський камерний оркестр під орудою диригентки Наталії Пономарчук представить музичний Відень на межі ХІХ та ХХ століть, який допоможе зрозуміти творчість Арнольда Шенберґа. Довкола нього тоді звучала музика Густава Малера, вчителя Александра фон Цемлінського, учнів композитора Альбана Берґа та Антона Веберна тощо. Так, «Пісні мандрівного підмайстра» Густава Малера у перекладенні для камерного ансамблю Арнольда Шенберґа, прозвучать у виконанні баритона Олексія Вєтрова.
Вартість квитків: 250-500 грн.
ФЕСТИВАЛІ: АРФОВІ БАРВИ ТА KYIV MUSIC FEST
15 вересня о 17:00 «Арфові Барви 2024: акустика та цифрові технології»
У Музичному салоні НФУ відбудеться один з концертів фестивалю — інноваційного проєкту, який поєднує академічні інструменти із цифровими технологіями. Музиканти представлятимуть оригінальні композиції та спеціальні аранжування у новому концертному форматі, який інтегрує технології та залучає молодь. Так, у виконанні арфісток Вероніки Лемішенко та Еліни Московко і кларнетиста Павла Бойка прозвучать: світова прем’єра твору «Harp’n’voice» для арфи та звукової доріжки Євгена Андрєєва; українська прем’єра «Farewell» Шірін Панжароглу; твори Пола Мітчелла, Лорен Скотт та Їржі Тртіка.
Вартість квитків: 300-400 грн.
28 вересня о 19:00 Концерт-відкриття XXXV Міжнародного фестивалю Kyiv Music Fest — 2024 «Борітеся — поборете»
Національний заслужений академічний симфонічний оркестр України під керівництвом Володимира Сіренка та Національна капела України ДУМКА під керівництвом Євгена Савчука виконають такі твори: «Хто ти, людино?» для мішаного хору та ударних (2024) та симфонію «Джерело» за картинами українських художників для мішаного хору та симфонічного оркестру Лесі Дичко; Симфонію № 6 Кармели Цепколенко; хореографічні сцени за однойменною повістю Миколи Гоголя для симфонічного оркестру «Вій» Віталія Губаренка, драматичну поему-симфонію «Борітеся — поборете» А. Гайденка.
Вхід вільний
ДЛЯ ДІТЕЙ ТА ПІДЛІТКІВ
8 вересня о 13:00 мюзикл «Бременські музики» 4+.
В основі сюжету — історія про тварин-музикантів, доповнена несподіваними поворотами, які додав у лібрето сам композитор, Олександр Потієнко. «Бременські музики» — це виразні мелодії мюзиклу, яскраве звучання квінтету Brass Ukraine та цікаве режисерське рішення, що нагадує мандрівний театр.Також виступають актори з тріо Argentum.
Вартість квитків: 200-400 грн.
15 вересня о 13:00 «Анатомія оркестру з Маестро Дядюрою» 8+
Головний диригент Симфонічного оркестру НФУ та оповідач Микола Дядюра пропонує свій авторський проєкт, у якому познайомить юну публіку з виразовими можливостями симфонічного оркестру. Як звучать різні інструменти? Яку образність найкраще передає той чи той інструмент? Чому віолончель вважається оксамитовим голосом ніжності в оркестрі, а кларнет часто такий мрійливий та задумливий? Відкрити для себе різноманіття оркестрових барв та послухати яскраві музичні фрагменти у виконанні великого оркестру можна буде у першому концерті з серії «Ближче до музики».
Вартість квитків: 200-400 грн.
Адреса Національної філармонії: Володимирський узвіз, 2
Читайте також:
- Театральний вересень: які вистави покажуть у столиці. У перший місяць осені театри розпочинають або продовжують сезон та готують прем’єри.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»