У столиці пройшов перший Київський форум молодіжних рад: підсумки
Молодіжні ради з усієї України обмінювалися досвідом, кращими практиками, а також ініціювали партнерство та взаємодію з Асоціацією міст України.
30 серпня на території Києво-Печерської Лаври відбувся перший Київський форум молодіжних рад, який ініціювала Київська міська молодіжна рада за сприяння Офісу Ради Європи в Україні, Управління туризму та промоцій КМДА та Національного заповідника «Києво-Печерська Лавра».
Він зібрав 70 учасників, це представники 25 молодіжних рад українських міст із різних регіонів країни, а також громадські активісти, волонтери та експерти.
«Молодіжна політика не має меж, і є частиною всіх сфер життєдіяльності.
У столиці ми робимо все можливе, щоб підтримати молодіжні ініціативи та створити умови для розвитку, — наголосив на відкритті форуму заступник міського голови — секретар Київради Володимир Бондаренко. — Київ стає найбільшою платформою, де молодь реалізовує свої ідеї та проєкти. Ми створили середовище, де учні, студенти, представники громадських молодіжних організацій відчувають, що їх голос важливий і почутий. Зараз час змін, і ці зміни мають йти від молоді. Нам потрібні нові погляди та підходи для розбудови майбутнього нашої столиці. Молодь демонструє свій потенціал, і це надзвичайно важливо».
«Цього року у Києві запрацювала молодіжна рада, ми активні і як столиця прагнемо стати осередком, який буде об’єднувати молодь з усієї України. Маємо багато ресурсів, можливостей, — розповіла «Вечірньому Києву» секретар Київської міської молодіжної ради Софія Руданецька. — Зокрема, ми пропонуємо молодіжним радам зі східних і південних регіонів, деякі території яких є окупованими або перебувають під постійними обстрілами, столицю як майданчик для реалізації їхніх ініціатив.
Сьогодні ми підписали звернення до Асоціації міст України. І найближчим часом плануємо затвердити резолюцію про взаємодію і партнерство між органами місцевого самоврядування і молодіжними радами. Щоб молодіжні ради були при кожному органі місцевого самоврядування, щоб вони зверталися та взаємодіяли, а органи місцевого самоврядування сприяли тому, щоб такі молодіжні ради були, дослуховувалися до них. Важливо, щоб більше молоді залучалося до суспільно-політичного життя, зокрема, до роботи органів місцевого самоврядування як у столиці, так і у регіонах».
На першій дискусійній панелі форуму «Роль місцевого самоврядування у формуванні та реалізації молодіжної політики. Досягнення та виклики» учасники розглянули взаємодію органів місцевого самоврядування і молодіжних рад. З радницею голови Асоціації міст України Оксаною Продан обговорили резолюцію про взаємодію та партнерство. Адже місцеве самоврядування і молодіжні ради — ті два інструменти, які на місцях разом мають творити молодіжну політику.
Друга панель «Залучення міжнародних партнерів до процесу відбудови та відновлення регіонів країни» була присвячена правильній взаємодії та донесенню інформації до іноземних донорів, які допомагають Україні реалізовувати проєкти.
«Такі зустрічі дають новий імпульс розвитку держави, сприяють залученню інвестицій та формуванню правильного іміджу на міжнародній арені. Міська влада підтримує молодь, оскільки така синергія дає позитивні результати. Зі свого боку ми постійно залучаємо молодь на стажування, до організації різноманітних заходів, а також до „Академії гостинності“ та ще багато інших проєктів», — зауважила учасниця панелі, начальниця Управління туризму та промоцій КМДА Марина Радова.
На третій панелі «Громадський сектор як локомотив втілення ідей молоді» обговорили можливості для молоді творити нову політику на місцях.
МОЛОДЬ — РУШІЙНА СИЛА
У дискусійній панелі «Громадський сектор як локомотив втілення ідей молоді» взяла участь директорка Департаменту суспільних комунікацій КМДА, депутатка Київради (фракція «УДАР») Мирослава Смірнова.
«Мені приємно бути на такому форумі, бо своє громадсько-політичне життя також починала в молодіжних організаціях. Нам тоді не вистачало сприйняття владою нас, молодих людей, як гідних членів суспільства. Відкритого, демократичного спілкування, — зазначила Мирослава Смірнова. — Сьогодні міська влада активно співпрацює з молоддю. У нас є молодіжна громадська рада, яка збирається в сесійній залі, керівники Департаментів та депутати спілкуються з молоддю, діляться своїм досвідом і отримують нові, цікаві та свіжі ідеї.
За нашою програмою «Громадська перспектива: прозора влада — активна громада» проводимо конкурс проєктів. І цього року 40 громадських організацій отримали гранти з міського бюджету, сумою до 150 тисяч. І вже втілюють проєкти, що стосуються психологічної реабілітації військових, донорства, допомоги ВПО, заходів для дітей. Це мотивація для молодих людей, які пишуть ці гранти, можуть знаходити свої ніші та вирішувати проблемні питання».
Мирослава Смірнова розповіла й про столичну мережу хабів Vcentrihub, яка надає приміщення громадським організаціям для проведення заходів на безоплатній основі. Для цього потрібно лише зареєструватися на порталі, обрати час та локацію. За три роки у трьох хабах — Шевченківському, Оболонському та Голосіївському — провели понад 8 тисяч заходів. Нещодавно запрацював хаб у Солом’янському районі, а наступного тижня відкриється у Дніпровському. У майбутньому такі хаби працюватимуть в усіх 10 районах столиці. Як зауважила Мирослава Смірнова, київська влада готова ділитися досвідом реалізації цього проєкту й з іншими містами.
«Сьогодні молодь є рушійною силою змін. Вона активно долучається до всіх процесів: молоді люди перебувають на передовій, волонтерять, донатять. Ті, хто залишився в крані, вірять в її майбутнє та процвітання, — підкреслила Мирослава Смірнова. — Двигуном всіх революцій — Революції на граніті, Помаранчевої, Революції Гідності — була молодь, яка хотіла змін у своїй державі, жити у вільній незалежній, демократичній країні. І сьогодні на ній велика відповідальність — шукати нові рішення для України. Тому важливо розвиватися, підтримувати один одного і не боятися ділитися власними ідеями та ініціативами».
КОМУНІКАЦІЯ ТА ОБМІН ДОСВІДОМ
На форум до столиці приїхали представники 25 молодіжних рад, як обласних центрів, так і невеликих містечок. «Вечірній Київ» розпитав учасників про їхній досвід та враження від події.
Як розповіла голова молодіжної ради при Одеському міському голові Валентина Хоружа, рада має п’ять основних напрямків роботи: піар та комунікація, соціальна політика і волонтерство, культура, спорт та європейська інтеграція, проєктна діяльність, освіта, наука та національного виховання.
«Цьогоріч ми запустили декілька проєктів. Один з них стосується доступності та безбар’єрності у місті Одеса. Я особисто перевіряю зупинки громадського транспорту. Також плануємо проінспектувати доступність медичних та освітніх закладів, — поділилася Валентина Хоружа. — Головне — не боятися і робити все вчасно. Також проводимо багато тренінгів з волонтерства, соціальних питань. Багато позитивних відгуків мав тренінг «Психологічна криза молоді в умовах довготривалої війни».
На форумі для мене головною стала думка «Стукай — і тобі відкриють». Раніше, декілька років тому, мої звернення влада не брала до уваги, а зараз я бачу зміни і відчуваю їх на собі».
Влад Отрода є представником Вараської молодіжної ради при міській раді (Рівненська область), населення міста становить 44 тисяч людей.
«Ми проводили благодійний турнір з кіберспорту, долучаємося до організації спортивних заходів, щоб мешканці мали змогу корисно та активно провести вільний час. Міська рада нас підтримує, допомагає в реалізації наших ініціатив, — зауважив Влад Отрода. — Цей форум є наймасштабнішим в Україні, зібрав потужних спікерів та представників різних областей. Став майданчиком для знайомств, комунікації, обміном досвідом. Особисто мені запам’яталася фраза „Владу не дають — владу беруть“. Важливо бути активними та проявляти ініціативу».
Київський форум молодіжних рад планується проводити щорічно, як підбиття підсумків діяльності та для обміну успішними практиками.
Читайте також:
- Кличко в День молоді зустрівся з Київською міською молодіжною радою. Спілкування відбулося у столичній мерії. Мер вручив активній молоді Подяки київського міського голови.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ», фото Бориса КОРПУСЕНКА