Нові механізми збереження культурної спадщини: у КМДА провели круглий стіл
До обговорення долучились не тільки представники міської ради, а й учасники громадських ініціатив.
28 серпня у Київській міській раді пройшов круглий стіл на тему: «Збереження об’єктів культурної спадщини: нові механізми захисту та виклики». Подія відбулась за ініціативи Громадської ради при КМДА.
До обговорення долучились представники столичної влади, Міністерства культури, науковці, експерти та громадські активісти.
«Коли влада чує громаду, це завжди успіх! Зокрема, якщо це стосується захисту обʼєктів культурної спадщини. Їхнє збереження стає дедалі актуальнішим завданням, враховуючи сучасні виклики та зміни, що відбуваються в місті. Київ, як історична перлина України, зберігає в собі багатий культурний спадок, що охоплює різні епохи та стилі. Однак з кожним роком виникають нові загрози, пов’язані зі стрімким розвитком інфраструктури, урбанізацією та тиском з боку забудовників, який стрімко зростає», — розповідає голова Громадської ради при КМДА Геннадій Кривошея.
Актуальними викликами, які стали основою дискусії, були правові та економічні механізми захисту культурної спадщини.
Крім цього учасники активно обговорювали ряд зареєстрованих законопроєктів, які передбачають кілька механізмів для захисту культурної спадщини.
Зокрема посилюють кримінальну відповідальність за порушення у цій сфері, збільшують розміри штрафів, встановлюють процедуру викупу пам’яток у державну чи комунальну власність, якщо вони перебувають під загрозою руйнування. Крім того, вводять нові терміни та пропонують передати частину повноважень щодо збереження спадщини місцевим органам влади.
«Останнім часом відбуваються кричущі випадки руйнування цінних історичних будівель у Києві. Наразі місцева влада не має достатньо інструментів для вирішення цього важливого питання. Тож ми ініціюємо внесення змін у чинне законодавство. А також залучаємо представників громадськості до розроблення додаткових механізмів збереження культурної спадщини в столиці», — зазначила заступниця голови Київської міської державної адміністрації, депутатка Київради від УДАРу Ганна Старостенко.
Учасники круглого столу також прийшли до висновку, що важливим завданням є зміцнення правових механізмів. Потрібно вдосконалювати закони з охорони пам’яток та забезпечити суворіші покарання та санкції за їх пошкодження або знищення.
Під час дискусії порушили питання запозичення іноземного досвіду, зокрема країн Європи.
На думку спікерів, залучення міжнародних фахівців до розробки цих законів може допомогти впровадити кращі практики, які вже успішно використовуються в інших країнах.
Також одним із головних викликів для Києва є недостатнє фінансування програм збереження культурної спадщини, але нові фінансові моделі, такі як державно-приватне партнерство, можуть стати ефективним рішенням у цьому питанні.
Саме ці напрацьовані пропозиції від громадськості будуть використані робочою групою з розробки додаткових механізмів захисту об’єктів культурної спадщини, яка була створена розпорядженням міського голови Віталія Кличка 6 серпня 2024 року.
Днями садибу Зеленських внесли до реєстру об’єктів культурної місцевого значення. Детальніше про рішення та подальше відновлення читайте в матеріалі «Вечірнього Києва».
Олександра ПЛАКІНА, «Вечірній Київ»