Церкву всіх святих у Лаврі відреставрують у межах спільного проєкту ЮНЕСКО та Японії
Вже впродовж декількох років церква потребує реставрації, особливо під загрозою втрати опинився унікальний стінопис, виконаний видатним українським художником Іваном Їжакевичем та його учнями з лаврської майстерні ще на початку ХХ століття.
Нещодавно у Національному заповіднику Києво-Печерська лавра розповіли, що Церква всіх святих над Економічною брамою святині увійшла до списку культурних пам’яток, які відновлять в межах спільного проєкту ЮНЕСКО та Японського цільового фонду, а також за сприяння Міністерство культури та інформаційної політики України.
За їхніми словами, нещодавно нашій державі вдалося отримати грант для відновлення культурних пам’яток, які постраждали від війни. Втім, до списку потрапили не лише обʼєкти, зруйновані російськими обстрілами, а й будівлі, які можуть зазнати непоправної шкоди у воєнний час.
«Церква всіх Святих Національного заповідника „Києво-Печерська лавра“, хоч, на щастя, і не постраждала від руйнівних бомбардувань, проте її стан та вік кажуть про необхідність проведення термінової реставрації. Особливо це стосується живопису, який ми можемо втратити, якщо не вжити невідкладних заходів…» — розповідає Іван Яговенко, заступник генерального директора Заповідника.
Посадовець зауважив, що керівництво заповідника зі свого боку робить все можливо, щоб прискорити процес відновлення.
«Наразі служба головного архітектора надала всі пропозиції для формування техзавдання для проєктувальників, які будуть переглядати та оновлювати документацію», — зазначив заступник директора.
Він також повідомив, що невдовзі ЮНЕСКО оголосить конкурс для проведення коригування проєктної документації. Оскільки вона розроблялася ще 14 років тому, і за цей час погіршився не лише стан самої церкви, але й з’явилися нові методи дослідження стану памʼяток та реставрації.
Проєкт відновлення церкви передбачає три етапи: актуалізація документації, першочергова консервація живопису та проведення реставраційних робіт. Наразі триває підготовчий етап, під час якого потрібно зібрати та проаналізувати нові дані.
«ЮНЕСКО взяла на себе зобов’язання підтримати проєкт розроблення документації та першочергових протиаварійних робіт. Ми спільно з фахівцями заповідника розробили технічне завдання для проєктувальників, які будуть переглядати, оновлювати документацію, доповнюючи її новими дослідженнями. Цей проєкт також включає дослідження та консервацію монументального живопису церкви», — повідомила проєктна менеджерка бюро UNESCO Ukraine Дарина Недзельська.
Нагадаємо, що Церква Всіх святих над Економічною брамою була зведена у період з 1696—1698 роки на замовлення Гетьмана Івана Мазепи. Храм присвячений святу, яке відзначається у першу неділю після Трійці.
На думку дослідників, церква Всіх Святих є неперевершеним взірцем українського бароко на межі XVII-XVIII століть. Побудована за типом хрестово-купольної п’ятиглавої української дерев’яної церкви. На північному фасаді храму можна побачити родовий герб Гетьмана Івана Мазепи, відновлений у 1996 році.
У 1846 році цю унікальну сакральну пам’ятку малював Тарас Шевченко.
Свій нинішній інтер’єр святиня здобула на початку XX століття, коли храмові розписи у стилі українського модерну здійснили Іван Їжакевич та група молодих митців Лаврської іконописної майстерні.
Інтер’єр церкви доповнюють два мармурові мозаїчні кіоти, які знаходяться на південній та північній стінах.
Унікальна пам’ятка вже понад 300 років зачаровує киян своєю надзвичайною красою, але вже тривалий час потребує реставрації. Тож сподіватимемося, що вже за деякий час кияни знов зможуть побачити цю знакову київську святиню.
До теми: Іван Мазепа та Києво-Печерська Лавра: які споруди монастиря пов’язані з ім’ям Гетьмана.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»