У Києві відзначать XI річницю освячення Патріаршого Собору
Урочистості на честь річниці освячення Патріаршого Собору відбудуться 17 та 18 серпня.
Греко-католики відзначають річницю освячення головного собору та осередку Української греко-католицької церкви у Києві.
Собор почали будувати 9 вересня 2002-го року, 27 жовтня освятили наріжний камінь храму, а завершили його зведення 18 серпня 2013-го.
Архітектором храму став академік, народний архітектор України Микола Левчук, його проєкт переміг на конкурсі Спілки архітекторів України.
Перше богослужіння в ще не добудованому Патріаршому провели на Богоявлення, 19 січня 2006-го, відправа пройшла у підвальній частині собору.
Нині цей храм об’єднує всіх українців, він став духовним прихистком у буремні часи — від Революції Гідності та незаконної анексії Криму та окупації частини Донбасу, до широкомасштабного вторгнення.
Саме Патріарху Любомиру Гузару належить ідея, аби всі українці внесли свою лепту у зведення храму, хоч були меценати, які пропонували профінансувати будівництво.
Але Блаженніший був переконаний, що цей собор мають зводити всі українці, зрештою, так і сталось — народний собор тепер стоїть на березі Дніпра у столиці.
«Ми маємо таку позицію, що не хочемо приймати пожертв від офіційних органів. Бо це завжди тягне за собою певну, так би мовити, „вдячність“. Ми хочемо бути Церквою свобідною, щоби пожертви не перешкодили нам сказати правду, коли її треба сказати», — так аргументував свою позицію Любомир Гузар.
Священики проводили разом з вірянами чимало благодійних заходів для збору коштів. Одним з них був збір «цеглинок».
Вони були номіналом 10, 50, 100, 500 та 1000 гривень. Так кожен робив свій внесок у спільну справу. Ці «цеглинки» греко-католики могли придбати в Україні, у Польщі, Німеччині, США, Канаді, Аргентині — у тих державах світу, де живуть українські греко-католики. На 18 серпня 2013-го люди придбали 119 тисяч 662 «цеглинки» на суму 9 мільйонів 695 тисяч 325 гривень.
Так звели собор, який заввишки 60 метрів, має площу три тисячі 206 метрів, у ньому може знаходитись одночасно півтори тисячі людей.
До слова, 27 березня 2011 року саме в Патріаршому соборі Воскресіння Христового відбулася інтронізація новообраного Предстоятеля УГКЦ Блаженнішого Святослава Шевчука.
Нині, на честь 11 річниці освячення храму відбудуться молитовні чування, історичні дискурси, зустрічі, фільм під відкритим небом — все це опублікували у програмі святкування.
У програмі зазначили, що події почнуться о 18:00 у суботу та триватимуть всю ніч до обіду неділі.
Професор Іван Патриляк, доктор історичних наук, декан історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка), 17 серпня, о 19:00 проведе історичний дискурс «Київська греко-католицька митрополія: важкий шлях повернення додому».
Що і у який час можна буде побачити та почути на урочистостях за нагоди річниці освячення Патріаршого Собору:
- 21:00 — Фільм під відкритим небом. Обговорення фільму
- 23:00 — Кава-чай
- 00:00 — Лекціо Дівіна. «Сад Гетсиманський»
- 01:00 — Молебен за оздоровлення
- 01:30 — Чай/кава
- 02:00 — Пісні на прославу Бога
- 02:30 — Читання Псалмів
- 03:00 — Співана вервиця до Божого Милосердя
- 03:30 — Панахида за всіма загиблими у війні
- 04:00 — Відпочинок
- 06:30 — Утреня
18 серпня (неділя)
- 7:30 — Божественна Літургія
- 9:00 — Божественна Літургія
- 11:00 — Архиєрейська Божественна Літургія.
- 13:00 — Мистецький проєкт «Україна стоїть! Україна бореться! Україна молиться!». За участі українського вокального дуету народних артисток України «Сестри Тельнюк» та Євгена Нищука.
- 14:00 — Мистецька програма дзвонів-карильйонів «Благовісти перемогу».
До слова, у 2023-ому, внаслідок масованої російської атаки безпілотників був пошкоджений головний храм УГКЦ у Києві.
«Ударна хвиля пошкодила двері та вибила вікна в соборі. Більших руйнувань зазнала багатоповерхівка поблизу храму…”- розповіли у пресслужбі УГКЦ.
«Вечірній Київ» писав про те, що попри війну, у храмі відбуваються і служби і культурно-просвітницькі заходи.
Читайте за темою: «У Патріаршому соборі УГКЦ у Києві прозвучить Реквієм Моцарта».
Ольга СКОТНІКОВА, «Вечірній Київ»