Обмілілу на Київщині річку Рось почнуть рятувати вже цього року
Уряд затвердив план дій, спрямований на відновлення річки Рось.
Документ передбачає комплекс заходів на 2024-2030 роки, серед яких демонтаж незаконних гідроспоруд, що зарегульовують річку. Роками водойму перекривали численними греблями та дамбами, що порушило природний водообмін.
Як повідомили у Державній екологічній інспекції Столичного округу, сьогодні на ділянці Росі на Київщині налічується понад 1639 гідротехнічних споруд. До того ж, промислові та побутові стоки отруюють її води, призводячи до загибелі річкових екосистем.
Держекоінспектори нагадали, що річка Рось — життєдайна артерія для Київщини та сусідніх областей. Протяжність її у межах Київської області становить 192 кілометри, і саме тут зосереджена половина її загальної довжини.
«Протягом останніх десяти років річка Рось, що живить цілий регіон (понад 500 тисяч людей), включаючи 10 міст і містечок та сотні сіл, зазнала значних змін. Її обміління створює загрозу для водопостачання, сільського господарства та промисловості, оскільки чотири підприємства питного водопостачання залежать від її вод», — зазначили у Держекоінспекції Столичного регіону.
Згідно з розпорядженням Кабміну, для відновлення річки Рось плануються такі заходи:
- демонтаж незаконних гідроспоруд. Це дозволить відновити природний режим річки та покращити її проточність.
- Будівництво сучасних очисних споруд. Це значно зменшить обсяги забруднених вод, що потрапляють у річку.
- Впровадження сучасного моніторингу. Це дозволить постійно контролювати стан річки та оперативно реагувати на будь-які зміни.
- Створення онлайн-платформи «Рось». Цей ресурс надасть громадськості доступ до актуальної інформації про стан річки та хід реалізації плану дій.
Тепер найголовніше — втілити цей план дій у життя.
Читайте також:
«Почайна та Либідь: у Києві хочуть ревіталізувати водойми».
Олександр ГАЛУХ, «Вечірній Київ»