Відсутність ґрунту для проростання: у столиці демонструють незвичний артпроєкт
Молодий сучасний художник Юрія Болса розмірковує над долею сучасних маленьких міст та людей, які там живуть, на прикладі його рідного Червонограду на Львівщині.
Нещодавно у великій залі мистецької галереї «Лавра» розпочався новий мистецький проєкт «Відсутність ґрунту для проростання» Юрія Болси. У своїх творах автор художньо переосмислює такі масштабні історичні та філософські поняття, як «втрата духовного підґрунтя», «людина і середовище», «свобода вибору», «залежність від обставин», «обмеження свобод».
В експозиції представлені сучасні артоб’єкти у вигляді інсталяцій, оригінальних скульптур та живопис.
«Під час реновації невеликої частини головної площі Червонограду адміністрація вирішила встановити масивну металеву клумбу, що висить над землею і символізує нове квітуче індустріальне місто. Але перед висадженням квітів ніхто не продумав, як за ними доглядати, тому насадження просто висохли — залишились мертві рослини на сухому ґрунті, з якого стирчить металева геральдика міста…» — розповідає Юрій Болса.
За словами митця, ця невдала ініціатива надихнула його на роздуми, які втілилися у нинішній артпроєкт. А його власне рідне місто вкотре стало для художника однією з провідних тем у власній творчості.
Юрій розповідає, що вже тривалий час досліджує історичний аспект двох народжень рідного міста — як Кристинопіль, і як шахтарський Червоноград, прагнучи у своєму мистецтві побачити самому та показати іншим відбитки історії, які визначають колективну пам’ять міста як в архітектурі й ландшафті, так і в соціальних та особистісних питаннях.
Тож відвідувачі експозиції мають змогу побачити, мистецький діалог Юрія Болси зі своїм рідним містом, собою в ньому та поза ним.
«Завжди цікаво спостерігати, як з часом змінюються художні образи та творчі методи митців. І в цьому сенсі Юрій Болса став для мене відкриттям. Молодий художник дуже оригінально працює з матеріалом, створюючи незвичайний, авторський, мистецький світ, де масштабний професійний живопис співіснує з мініатюрними повітряними інсталяціями та оригінальними скульптурами», — зауважує Тетяна Миронова, директорка галереї «Лавра».
За її словами, артпроєкт є оригінальними роздумами художника на тему переосмислення себе в часі, просторі, визначення себе як особистості в певних обставинах нестабільності та відірваності від звичного середовища, звичних умов існування.
Довідка.
Юрій Болса народився 6 травня 1997 року в місті Червоноград на Львівщині. Закінчив Вище професійне училище №11 м. Червоноград за спеціальністю оператор комп’ютерного набору і верстки (2015).
Художня практика митця почалась із самовільного заточення у квартирі, яке тривало 6 років. Тому автор працює з особистими сюжетами, в яких домінують самотність, саморуйнація і дослідження навколишнього соціуму через призму відчуженості.
Після переїзду до Києва став більше працювати з соціально-політичними проблемами, які перегукуються з його травмами. Основним напрямом є тема руйнації та змін, які призводять до появи чогось нового.
Виставка Юрія Болси «Відсутність ґрунту для проростання»
Коли: до 30 серпня, вівторок — пʼятниця з 10:30 по 18:00, субота 10:30 по 18:00.
Де: вулиця Лаврська, 7Б, Київ
Вхід вільний.
До теми: «Молитва за Україну»: у Києво-Печерській лаврі відкрилась унікальна виставка.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»