Мовою артефактів у Музеї війни розповідають про історію корінних народів України
9 серпня відзначається Міжнародний день корінних народів світу. В Україні такими є кримські татари, караїми та кримчаки. Їхня історична батьківщина — Крим.
Про історію Кримського півострова та корінних народів періоду німецько-радянської війни Музей історії України у Другій світовій війні розповідає мовою артефактів.
Так про Крим, який пам’ятаємо і в який хотіли б повернутися після деокупації, свідчить виставка «У портреті предків — моя батьківщина».
У Музеї війни показують, як героїв, які захищали свою землю, звинувачували у зраді, судили і не пускали на рідний півострів.
Так, караїм Аббатій Леонардов, лейтенант артилерії, проявив мужність у Єльнинській операції на Смоленщині. Але в травні 1942 р. потрапив у оточення під м. Харків, за що його у вересні як «оточенця-зрадника» засудили до розстрілу із заміною вироку на 10 років таборів. Був звільнений і повністю реабілітований у травні 1945 р., а в 1946 р. — за подвиг на Смоленщині нагороджений орденом Червоної Зірки. Після війни жив у м. Вінниця та Київ.
Кримський татарин Решат Садредінов був капітаном, командував зенітним підрозділом у Червоній армії. У колекції є документальні свідчення про значні успіхи офіцера під час боїв за міста Центральної та Західної України. Зокрема, біля м. Самбір у листопаді 1944 р. вдалося збити кілька літаків противника.
За це командира представили до ордена Червоного Прапора, але через кримськотатарське походження капітан Садредінов цю нагороду так і не отримав. Понад те, після переможного завершення війни з Німеччиною чоловіку довелось повертатися не до рідного Криму, а в Узбекистан, куди ще в травні була виселена вся його родина під час масової депортації корінного населення Криму радянською владою. Ветеран Другої світової війни повернувся на півострів лише в 1990-х рр.
Зразки традиційного одягу та Коран дивом уціліли в кримських родинах під час виселення в Середню Азію й зараз є містком між трагедіями минулого та сучасності.
Нагадаємо, цього року триває масштабна інформаційна кампанія, присвячена боротьбі — «10 років спротиву окупації Криму. Спротив триває».
Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»