На землі Музею у Пирогові націлилися рейдери: Міністерство культури просить підтримки і розголосу
Музей та Мінкульт планують звернутися до Верховного суду.
Національному музею народної архітектури та побуту України загрожує небезпека. Про це попередили у Міністерстві культури та інформаційної політики.
«Восени 2020 року групою невстановлених осіб вчинена спроба рейдерського захоплення нерухомого майна нежитлових будівель та земельної ділянки загальною площею понад 17 800 кв. м шляхом реєстрації на підставних осіб. Музей в Пирогові використовує це майно на законних підставах з 1970-х років, шляхом реєстрації відповідного майна на підставних осіб», — написали у Мінкульті.
Музей звернувся за захистом до Офісу антирейдерства Міністерства юстиції України. І у 2022 році Офіс розглянув та скасував незаконну реєстрацію на підставних осіб державного майна. Також порушено кримінальну справу під процесуальним керівництвом Офісу генерального прокурора України.
Проте, як зазначають у Мінкульті, шахраї не зупинилися, а вирішили легалізувати рейдерське захоплення через судове рішення. Господарський суд міста Києва своїм рішенням повністю відмовив в задоволенні позову та залишив в силі вказаний наказ Офісу антирейдерства Міністерства юстиції.
«07 серпня 2024 року Північний апеляційний господарський суд розглянув справу 910/15 965/23 та виніс постанову, якою скасував рішення Господарського суду міста Києва по справі, та ухвалив нове — задовольнити позов та скасувати наказ Міністерства юстиції України. Своїми діями Північний апеляційний господарський суд фактично легалізував рейдерське захоплення частини території та приміщень Національного музею народної архітектури та побуту України (Пирогів)», — наголошують у Мінкульті.
Як йдеться в судовій справі на ресурсі «Опендатабот», з Мін’юстом і музеєм судиться ТОВ «Манеж-Холл». Що цікаво, що основним видом діяльності підприємство зазначено «Освіта у сфері спорту та відпочинку», а серед «інших» — «Купівля та продаж власного нерухомого майна, Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна, Агентства нерухомості, Будівництво житлових і нежитлових будівель, Діяльність у сфері права».
У Мінкульті зазначають, що Музей в Пирогові за їхньої підтримки звернеться до Верховного суду.
Національний музей народної архітектури та побуту України — це унікальне місце, де зібрані елементи української народної архітектури з XVII-XX століття з усіх регіонів нашої країни, де зберігаються унікальні зразки побуту декількох поколінь наших предків.
Музей, якому понад півсотні років, є національною скарбницею традиційної культури Українського народу, в якому нараховують 70 тисяч цінних експонатів народної культури та архітектури й насамперед зодчества, дерев’яних храмів, що будувались в різні історичні періоди на етнічних українських землях.
Київський скансен належить не тільки до найбільших, але за визнанням вітчизняних та іноземних фахівців, і до найкращих музеїв світу просто неба — так званих скансенів.
Території, на яких розгорнуто експозицію Музею, та прилеглі зони мають яскраві ознаки типового українського ландшафту, що представляє природне середовище, у якому з давніх часів проживали покоління землеробів.
Тому прилеглі до Музею території мають особливу етнокультурну цінність.
Такі території окреслюють природний ландшафт навколо експозиції Музею, становлячи виключну цінність з погляду історії, етнології, археології та природного довкілля.
Також читайте: ділянку вартістю понад 12,5 млн гривень у Голосіївському районі повернули київські громаді.
Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»