Довідка для школи: київська лікарка розповіла про медичний огляд школярів
Ось уже рік, як відповідний документ надають фахівці «первинки».
До початку нового навчального року залишилося менш як місяць. Батькам треба не тільки подбати про одяг для школярів та канцелярію, а й про медичні довідки.
Про те, як зараз відбуваються медичні огляди дітей та підлітків розповіла сімейна лікарка КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №2 Оболонського району м. Києва» Марія Вітковська.
— Які довідки необхідні для відвідування школи з першого вересня?
— Минулого року 25 липня вийшов новий наказ МОЗ №1351 у якому були оприлюднені інструкції за якими ми працюємо. Він називається «Про організацію медичних оглядів дітей та інших осіб для зарахування їх у заклади освіти, дитячих оздоровчих закладів та відпочинку». Відтоді щорічний огляд дітей має проводити лікар первинно медико-соціальної допомоги і якщо є показання, то направити на дообстеження до фахівців вузьких спеціальностей.
Обов’язкового переліку досліджень, за яким мають проводити обстеження лікарі «первинки» — нема. Насамперед ми звертаємо увагу на те, чи є у дитини якісь хронічні захворювання, чи займається дитина якимись видами спорту, чи мала вона раніше якісь проблеми зі здоров’ям. І вже від цього відходячи направляємо далі.
Звичайно стандартно перевіряємо зір, слух, вимірюємо зріст та вагу, обов’язково проводимо клінічний огляд, прослуховуємо легені, пальпуємо лімфатичні вузли.
За результатами видаємо звичну, щорічну форму № 086 — «Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду».
— А для учнів профтехучилищ, чи абітурієнтів передбачені такі довідки?
— Це залежить від спеціалізації закладів освіти. Деякі училища чи технікуми мають свої вимоги до медичних довідок і можуть вимагати конкретних обстежень, наприклад флюорографію, огляд вузьких спеціалістів, додаткові лабораторні обстеження, аналіз крові, сечі, або й біохімічні аналізи.
— А коли батьки хочуть, аби перед школою діти пройшли детальний медичний огляд?
— Лікар, який знає дитину намагаємося не упустити нюанси, які можуть виникнути зі здоров’ям пацієнта і може порекомендувати додаткові консультації. Є чимало батьків, які хочуть ґрунтовних оглядів, якщо, наприклад у сім’ї є спадкові проблеми зі зором, то пройти офтальмолога.
Також просять скерування до хірурга, щоб перевірити поставу, чи нема плоскостопості. На мою думку, профілактичні огляди у саме цього фахівця мають бути регулярними, особливо у наш час, коли діти постійно сидять у гаджетах, у позах, які «сприяють» викривленню хребта. Тим, хто активно займається спортом, раджу додатково перевіряти серцево-судинну систему.
У нас дуже маленька частка дорослих, які не хочуть обстежувати дітей.
— Як впливає наявність чи відсутність щеплень на видачу довідок?
— Форма № 063 «Карта профілактичних щеплень» містить інформацію про всі вакцинації дитини згідно з календарем і додається, якщо вона є. Якщо ж у дитини нема щеплень у зв’язку з протипоказаннями, то ми так і вказуємо, що вакцинація згідно з календарем не проводилася.
Зі свого досвіду бачу, що батьки відповідально ставляться до вакцинації своїх дітей. У мене зараз нема «відмовників», але є такі, які з певних причин «відстали» від календаря щеплень і просто «наздоганяють». І навіть стало більше тих, хто цікавиться додатковими щепленнями, які у нас не є обов’язковими, але їх роблять у деяких європейських країнах. Наприклад від менінгококових, пневмококових інфекцій, від папіломовіруса людини, від вітряної віспи. На жаль останньої зараз нема, але про це запитують. І сподіваюся, що свідомих людей буде все більше.
(Днями Україна отримала як гуманітарну допомогу більше 20 тисяч доз вакцини від вітряної віспи. Йдеться про вакцину Varivax нідерландського виробництва. — ред.)
Водночас знаю, що «відмовники» у колег є. У таких випадках, видаючи довідку у школу лікар зазначає, що є відмова батьків від щеплення, і тоді вже приймати чи ні дитину — відповідальність освітнього закладу.
— Віднедавна лікарі первинної допомоги також можуть надавати психологічну підтримку своїм пацієнтам. Чи звертають увагу на психологічний стан дітей під час профілактичних оглядів?
— Так, ми можемо проводити психологічну оцінку і не тільки дітей, а й дорослих. Ми живемо у такий час, коли практично кожен має проблеми психологічного характеру: тривоги, депресії, поганий сон. Під час огляду питаємо, чи є скарги на поведінку дитини, розпитуємо, як вона спить.
Нещодавно у мене були такі пацієнти, з порушенням режиму сну дитини, через це погане самопочуття, бо банальний недосип і це впливає на психіку. Радимося з батьками, як вони можуть допомогти, звертати увагу на психологічний стан дитини.
Наприклад, є чимало підлітків, які як і дорослі заїдають свої стреси. Саме тому, необхідно визначати індекс маси тіла чи він в нормі, чи ні, бо зараз дітей із ожирінням стає більше. Малорухливий спосіб життя і нездорове харчування — це вагомий фактор розвитку хвороб, зокрема серцево-судинної системи і порушень обміну речовин.
Разом з тим лікар має бути делікатним, щоб не образити дитину, бо це може бути болючим, особливо, коли це перехідний вік. Треба знайти підхід, пояснити, що у зайвій вазі нема ганебного, і пояснити, як це можна виправити. Головне робити це неагресивно, бо і такі випадки є, і рідко коли така подача інформації має позитивний ефект.
— Чи виникає перевантаження лікарів напередодні першого вересня?
— На щастя, це залишилося у минулому. Батьки стали більш прагматичні, до мене велика частка сімей за цими довідками приходять одразу ж після закінчення навчального року, поки дитина ще у місті, а не у бабусі чи на оздоровленні. Якась частина приходить влітку, коли у батьків відпустки. Тож кількість оглядів розтягнена у часі. Звичайно є і ті, хто приходять в останній тиждень, але їх не так вже багато.
Завжди і всім наголошую, як важливо проходити медичні огляди у сімейного лікаря. І це стосується не тільки дітей. Первинка відповідає саме за профілактику. Наша задача спонукати наших пацієнтів до обстежень, виявляти проблеми на ранніх стадіях, коли хворобу лікувати просто. Навіть якщо вас нічого не турбує, прийдіть раз у рік чи раз на два роки, зробіть чекап свого організму. Тоді лікарі матимуть менше роботи, а наша нація буде здоровішою.
Бажаю людям звертати увагу на своє здоров’я, психологічне у тому числі. Якщо не ми особисто, то спрямуємо до фахівця, який надасть необхідну допомогу.
Читайте також: Противники вакцинації повертаються з-за кордону у Київ і щеплюють дітей, — сімейна лікарка з Дніпровського району.
Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»