Втратив форму, але не зміст: зруйнований музей Сковороди на Харківщині можна відвідати онлайн
У травні 2022 року унікальна будівля, де провів останні роки свого життя видатний філософ, була зруйнована майже вщент від ворожого обстрілу, однак наразі колектив активно працює над відродженням музею.
Про це повідомляється на офіційній сторінці Національного музею Григорія Сковороди у селі Сковородинівка на Харківщині.
Щоб нагадати про зруйнований музей та постать видатного українського мислителя, команда запустила онлайн-платформу «Музей Майбутнього», яка охоплює низку культурних ініціатив, спрямованих на переосмислення та створення сучасної ідентичності музею Сковороди, які забезпечують безперервність його функціонування, попри фізичні руйнування будівлі.
«Після прямого влучання російської ракети в Національний літературно-меморіальний музей Григорія Сковороди на Харківщині 6 травня 2022 року вціліла лише статуя великого українця…Однак, там, де закінчується одна історія, неодмінно починається інша. Тож музей запрошує відвідувачів до нової онлайн-платформи та розповідає свою історію останніх двох років, спираючись на світогляд самого мислителя», — зазначили в Музеї.
За словами заступниці директорки із загальних питань НЛММ Г.С. Сковороди Анастасії Іщенко, яка є також кураторкою проєкту «Музей майбутнього», ця платформа стала новою безпечною формою діяльності музею, також є однією великою казкою про Григорія Савича.
«Ця казка огортає відвідувача, дає відчуття безпеки та щемкого дитячого щастя всередині, якого нам, дорослим і малим, так не вистачає. Вирушайте з нами у цю казкову мандрівку з відкритим серцем та відкривайте свій музей Сковороди, який втратив форму, але не втратив змісту», — зазначила пані Анастасія.
Також за її словами, Григорій Савич був ідеалістом і не зневажав матеріальне, і ми в усьому беремо з нього приклад. Інкорпоруючи його цінності та чесноти в роботу музею, ми зосередились на роботі зі змістом, відкидаючи стереотипні уявлення про форму.
Музейники також розповідають, що платформа «Музей Майбутнього» пропонує подорожі маршрутами мандрівника. До прикладу, вже запущено маршрут «Сковорода садівник». Він розповідає про життя Сковороди та зерна мудрості, які він, подібно садівнику, залишив в кожному з нас, а також про легендарний дуб, під яким любив відпочивати Григорій Савич, і який сьогодні, разом зі вцілілою статуєю мислителя, є ключовим символом на території музею. Маршрут дає можливість матеріалізувати цей символ — отримати Жолудь зі Сковородинівки та виростити кожному свій дуб як особисте місце для роботи та дум, спокою та нових ідей.
Також впродовж серпня планується запуск нових маршрутів «Сковорода друг» та «Сковорода серцелюб», які прагнуть залучити відвідувачів не лише до духовної взаємодії з мислителем, а й до добрих справ.
Ще однією ініціативою закладу є проєкт «Жолудь Сковороди», в межах якого на початку вересня команда музею проведе збір жолудів в Сковородинівці, які розішле їх замовникам — майбутнім садівникам «зелених посольств» музею мислителя.
Проєкт «Музей майбутнього» підтримується Фондом «Партнерство задля стійкості України», який фінансується урядами Великої Британії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії, Швеції.
Нагадаємо, що в грудні 2023 року до 301 дня народження Григорія Сковороди, музей провів збір для проведення протиаварійних та консерваційних робіт.
Зібрані 1,4 млн грн повністю збережені та знаходяться на рахунку музею.
Будівля є пам’яткою історії, і за законом України «Про охорону культурної спадщини» №39 (ст. 333), доповненого у 2023 році, для будь-яких реставраційних робіт необхідно отримати відповідні дозволи та погодження. Не зважаючи на те, що в межах збору не вдалося зібрати всю необхідну суму (3 млн грн), а питання консервації досі в роботі, музей здобув нових друзів — партнерів та однодумців, які підтримали його фінансово, інформаційно та емоційно.
До теми: наказав знищити музей Сковороди: СБУ повідомили про підозру російському полковнику.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»