Про мобілізацію після 16 липня, обмежено придатних та штрафи: інтерв’ю з начальником Дарницького ТЦК

«Проведення мобілізації й до 16 липня, і після 16 липня — пріоритетне завдання для нас».
Цього тижня минув кінцевий термін, до якого військовозобов’язані повинні були оновити свої дані. Загалом оновлення даних було темою номер один на усіх інформаційних ресурсах від травня. За цей час, як повідомили у Міноборони, інформацію про себе в єдиний державний реєстр «Оберіг» подали майже 5 мільйонів осіб…
Зараз усі обговорюють наступний етап — мобілізацію після 16 липня, штрафи для тих, хто не оновився, можливе притягнення до відповідальності тощо.
Щоб отримати відповіді на найголовніші питання щодо ситуації, «Вечірній Київ» поспілкувався з начальником Дарницького районного у м. Києві ТЦК та СП — Володимиром Новосядлим.
«ОНОВЛЕННЯ ДАНИХ — НЕ ЩО ІНШЕ, ЯК АУДИТ»
— Минає два місяці, як вступив у дію Закон про мобілізацію. Є різні думки щодо того, наскільки ці зміни логічні й ефективні. А ви що думаєте, зважаючи на досвід?
— Почну з того, що зміни в законодавстві завжди необхідні, залежно від часу і тих обставин, з якими зіштовхуємося.
Якщо говорити загалом, то Закон «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» врахував дуже багато аспектів, які раніше були, скажімо, «розмиті». Бо тривалий час питання мобілізації відпрацьовувалося тільки в теоретичному аспекті. Практика ж була доволі хаотичною і законодавчо не впорядкованою. Зараз ми на шляху до порядку.

— Одне з найгостріших і найбільш обговорюваних питань цього закону — це оновлення даних. Хтось називав це очевидною пасткою, хтось наполягав, що така процедура необхідна для аудиту населення. Мовляв, державі треба підрахувати умовно, на які ресурси вона може розраховувати.
— Давайте я пояснюю стосовно оновлення даних. У законодавстві завжди була вимога вчасно надавати у військкомат інформацію про будь-які зміни щодо своїх персональних даних. Ну, до прикладу, у військовозобов’язаного народилася дитина — він повинен про це повідомити ТЦК. Одружився — аналогічно. Отримав водійські права — також. Все це було ще задовго до прийнятого закону. Питання лише в тому, що військовий облік вівся на паперових носіях, а законів не дотримувалися, зокрема, через доволі «м’які» норми.
Після того, як запровадили єдиний державний реєстр військовозобов’язаних і призовників — так звану систему «Оберіг», про яку всі вже знають, — дані почали поступово оцифровувати.
Але багато інформації з цих паперових носіїв не була уточнена і повна. Знову ж таки, тому що військовозобов’язані невчасно або взагалі не подавали дані про себе, не змінювали приписні на військові квитки і не бували у військкоматах по 10-20 років…
Саме тому, щоб все це впорядкувати та навести лад у кожній справі, — і запустили оновлення даних. Тому я інакше як аудитом цю процедуру назвати не можу. Держава повинна знати і розуміти, на які ресурси вона може розраховувати. Це нормально. Тим паче в час війни.
— Чи можете ви через реєстр побачити, яка кількість військовозобов’язаних, які закріплені за вашим ТЦК, оновилися?
— Це трохи не наша функція — аналізувати, перевіряти…
— Тобто назвати кількість чи відсоткове співвідношення тих, хто оновився, ви не можете?
— Ми займаємося практичною стороною обліку і доставкою мобілізаційного ресурсу. Статистику не аналізуємо.
«90% ТИХ, ХТО ОНОВЛЮВАВСЯ У ТЦК, — І СПРАВДІ МАЮТЬ ВІДСТРОЧКУ»
— Понад два місяці біля столичних ТЦК постійні величезні черги. Як ви організовували роботу, щоб справитися з цим об’ємом?
— Непросто було. Оптимізували роботу особового складу, розподілили обов’язки. Завдяки правильній організації працюємо у цілодобовому режимі.
До речі, щоб спростити цей процес, в одному із ЦНАПів району навіть відкрили можливість подання заявок на відстрочку. Виділили стіл, посадили компетентну людину і запустили процес.
Також Міністерство оборони впровадило електронну чергу — це допомогло розвантажитися.
— Так, але її активно критикували…
— Треба розуміти, що це пілотний проєкт. Тому, як і будь-які нововведення, потребує тестування і коригування. Але з мого досвіду — електронна черга суттєво спростила як роботу працівників ТЦК, так і військовозобов’язаних. Тому що кількість людей, яка з тих чи інших причин мала потрапити у ТЦК впродовж цих двох місяців — дуже велика.
— Чи погодитеся ви з тим, що більшість тих, хто приходив оновити дані безпосередньо у територіальні центри комплексування, — мають відстрочку? Навіть на рівні держави озвучували, що таких — 90%.
— Так, в більшості так і є. Але часто навіть, якщо людина має, наприклад, троє неповнолітніх дітей, вона все одно чомусь вагається: йти чи не йти в ТЦК. І тут якраз, на мій погляд, дуже гарно спрацювало ІПСО, завдання якої збурити населення і зірвати мобілізацію. А посіяти недовіру до ТЦК — один із пріоритетних пунктів. На це завдання працює ціла команда телеграм-каналів, ютуб-каналів тощо. Серед людей сіють паніку. Розказують, що от, мовляв, ти тільки переступиш поріг ТЦК — і все, тебе мобілізують.
— Але ж на практиці так і є. Якщо у тебе немає відстрочки, то, ймовірно, тебе мобілізують.
— Я скажу, що кожен випадок, кожна справа є індивідуальними. Треба, як мінімум висновок ВЛК.
Коли я чую, що батько трьох неповнолітніх дітей боїться йти до нас, то тут вже очевидно щось не так і гарно відпрацювала ІПСО.
«ПРО QR-КОД З „РЕЗЕРВ+“ І ЕЛЕКТРОННИЙ ВІЙСЬКОВО-ОБЛІКОВИЙ ДОКУМЕНТ»
— Ще до 16 липня моя колега спілкувалася з очільницею ЦНАПів у Києві, і вона підкреслила, щоб люди не відкладали похід до ЦНАПу, а самостійно завантажували «Резерв+». Тут зрозуміло: ці два способи оновлення даних є схожими між собою. А чим предметно відрізняється оновлення даних через ТЦК?
— Скажімо так, ТЦК формує значно детальнішу інформацію про кожну особу. Натомість «Резерв+» і ЦНАП збирають більше поверхневі дані.
До нас треба йти з дипломами, свідоцтвом про одруження, про народження дітей тощо. Також тільки у ТЦК, як відомо, можна отримати паперову версію військово-облікового документа.
— Віднедавна у «Резерв+» з’явилася функція генерування військово-облікових документів. Підтвердіть, будь ласка, чи справді цей QR-код, витяг з реєстру може замінити паперовий документ.
— Так, звісно.
— Тобто, на сьогодні цього достатньо, якщо тебе зупиняють на вулиці працівники ТЦК чи поліція?
— Абсолютно. Якщо особа не значиться у розшуку, її дані не потребують доповнення, а вона перебуває «на обліку», то цього цілком достатньо. У нас всіх доступ до однієї бази.
— До речі, був період, коли в ТЦК наче не було паперових бланків, люди були змушені чекати.
— Те, що ви зараз озвучили, — ще одна ІПСО. Але, бачите, вона працює. Зараз поясню. Насправді бланків не було ще років 10 тому, чи навіть 15.
У 2016-ому році, здається, Кабмін прийняв постанову, якою визначив, що є військово-обліковим документом. Їх було два види. Або військовий квиток на бланку, з яким справді могли бути якісь певні перебої, або ж тимчасове посвідчення військовозобов’язаного. Під час постановки на облік, або у випадку, якщо документ втрачений, — ми видавали тимчасові посвідчення, які, до речі, є чинні до сьогодні.
— Одна з поширених ситуацій, коли до цього етапу оновлення даних людина мала на руках лише приписне. Зараз вона завантажила собі «Резерв+», успішно оновилася і має, наприклад, статус «на обліку». У ЗМІ поширювати інформацію, що навіть у такому випадку штрафу не оминути. Чи правда це?
— Чому? Ні. Людина оновила дані, виконала вимогу закону. За що виписувати штраф?
Інформацію ми беремо з єдиного державного реєстру. Якщо буде потреба збільшити цю інформацію, військовозобов’язаний отримає повістку і його викличуть у ТЦК. Для більш якісного обліку. Але порушення як такого немає.
Оновлення даних у ТЦК, через ЦНАП чи через додаток «Резерв+» — зв’язане одним модулем з єдиним державним реєстром «Оберіг». Це не різні бази, а одна єдина. Тому тут головне, щоб людина хоч десь оновилася.
До речі, скажу вам, що ми мали випадки, коли військовозобов’язаний спочатку оновився у «Резерв+», потім у ЦНАПі, а тоді ще прийшов до нас — щоб вже точно запевнитися, що її дані оновлені. І такі ситуації були.
ЯК ПРАЦЮЮТЬ ТЦК ПІСЛЯ 16 ЛИПНЯ
— Розкажіть про роботу після 16 липня. Ми чуємо щодня дуже багато інформації, але майже вся вона — неофіційна або дуже розмита.
— Я вас напевно не здивую. Після 16 числа ми виконуємо свою роботу так, як виконували її до цього. Ще раз повторюсь: проведення мобілізації під час дії воєнного стану — це пріоритетне завдання для нас. Звісно, у визначених розмірах і визначених кількостях. Тому, ті завдання, які на нас покладають, — ми й реалізовуємо.
Стосовно ведення обліку. Тут також: він вівся, ведеться і буде вестися. Не потрібно, на мою думку, розділяти тих, хто оновив дані, і тих, хто не оновив. Ми будемо працювати по двох категоріях. І займатимемося своєю повсякденною роботою. Усі ці процедури та алгоритми прописані у 560-й постанові «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період». Все по закону.
— Частина людей свідомо не оновлювали дані і не планують. Готові миритися зі штрафами, блокуванням рахунків та навіть з кримінальною відповідальністю…
— Я не знаю, що вам на це відповісти. Кожна людина — індивідуальна. Але треба розуміти, що ми живемо у дуже непростий час. І якби це пафосно не звучало, є учасниками дуже доленосних подій. Та для багатьох це не є аргументом. Вони свідомо обирають переховуватися, сидять вдома, замовляють доставку продуктів і думають, що їм за це нічого не буде.
З іншого боку, на даний час немає потреби призивати все чоловіче населення. Є кількісні показники, які треба виконувати, бо є потреба у поповненні, ротації. Але такого питання, що треба призвати усіх — на сьогодні не стоїть. Для цього є бронь, яка зараз активно розширюється. В когось є сімейні обставини, хтось має проблеми зі здоров’ям.
— Київ — місто приїжджих людей. Багато мешканців тут працюють, але не прописані і стоять на обліку в інших містах. Вони можуть стати на облік у столиці?
— Стати на облік можна лише за місцем задекларованого або зареєстрованого місця проживання. Тобто, якщо ви тут прописані, або є власником нерухомості у Києві, то можете звернутися до районного ТЦК та СП і вас приймуть. Якщо ж ви лише працюєте тут, але не маєте прив’язки до житла, то, на жаль, у такому випадку вам відмовлять.
— І штрафу за те, що людина не стала на облік за місцем свого фактичного перебування не буде?
— Ні. Але, наприклад, ВПО можуть ставати на облік без прив’язки до житла. Для усіх інших діють вимоги, які назвав вище.
— Буквально днями читала допис юристки, яка переконувала у геть протилежному.
— Не маю абсолютно нічого проти захисту прав, але зараз юристи і адвокати займаються заробітками. І часто працюють на благо ворога, наголошуючи, що без їхньої присутності у ТЦК ваші права повністю порушать. Тому я б ділив на два інформацію, яку вони поширюють.
ПРО ПРИМУСОВУ МОБІЛІЗАЦІЮ
— Поряд з цим ми ставали свідками експрес-мобілізації, коли на вулиці саджали у бус і примусово доставляли в ТЦК. Чому саме такий метод обрали?
— Ми виконуємо лише ті алгоритми, які прописані в керівних документах.
Моя позиція, що кожен має дотримуватися того законодавства, яке в нас діє. І скажу, якби так чинили всі й завжди, то в нас взагалі не було б оцих всіх черг, експрес-мобілізації, як ви кажете, і так далі.
Якщо людину зупиняють на вулиці, а в неї немає при собі ВОД, в базі значиться, що її взагалі розшукують, то ми просто змушені вдаватися до таких методів як примусова доставка до ТЦК.
— Є випадки, коли були бійки, скандали між військовозобов’язаними й працівниками ТЦК та СП. Деякі випадки взагалі кричущі.
— Скажу так: на кожному інструктажі наголошуємо, що треба дотримуватися законодавства під час перевірок документів і так далі.
Але є і багато провокативних ситуацій та реакцій, коли з моїми колегами одразу спілкуються на підвищених тонах, зовсім забуваючи, що ці люди вчора були на передовій, отримали контузії, вижили після важких поранень. А сьогодні вони повинні працювати під таких психологічним та емоційним тиском, бо хтось собі вирішив, що вони чинять незаконно. При цьому — сам ігнорує законодавство.
— Чи готові назвати цифри, яку кількість військовозобов’язаних примусово доставили у Дарницький ТЦК за тиждень?
— Не скажу точну цифру, але це відбувається регулярно. З іншого боку, може, тепер, після 16-го липня все зміниться, бо виявиться, що всі оновили дані.
— Розуміємо, що це точно не так…
— Але ж, слухайте. Якби так сталося, що всі оновилися, впорядкували свої документи, то й автоматично зникли б усі випадки примусових доставок у ТЦК.
— Коли бачиш саме метод примусової мобілізації, одразу в голові виникає думка, що мобілізація в нас провалена. Ви так не вважаєте?
— Скажімо так, це питання, мабуть, треба ставити не мені, а тим, хто бачить картину цілісно і може аналізувати на основі цифр. Ми — наш Дарницький ТЦК та СП — лише невеликий пазл у цій картині. Наша роль не така вже й велика, як може здаватися.
ПРО ОБМЕЖЕНО ПРИДАТНИХ
— В Україні скасували статус обмежено придатних. І тепер можуть визнати «придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК, вищих військових навчальних закладах тощо». Давайте відверто — що на практиці означатиме такий статус і чи можна сказати, що ці люди служитимуть у тилу?
— Є підрозділи як от ТЦК, де можна виконувати роботу без, скажімо так, фізичного навантаження, без носіння бронежилета. І тут людина з певними обмеженнями по здоров’ю цілком може працювати. Хтось може відповідати на телефонні дзвінки, хтось — працювати оператором на цій же системі «Оберіг».
Є також підрозділи зв’язку, які знаходяться на певній відстані від зони ведення бойових дій, але забезпечують зв’язок, без якого не обійтися. Є безпілотні літальні апарати, якими можна керувати на відстані, навіть з кабінету.
Якщо є потреба у таких кадрах, то, звісно, цю категорію будуть призивати, але враховуючи індивідуальні рекомендації по здоров’ю.
— Можемо говорити про те, що процедура щодо раніше обмежено придатних і теперішніх «придатних до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК, вищих військових навчальних закладах тощо» — схожа між собою?
— Десь так воно і є. Але треба розуміти, що велика частина раніше обмежено придатних стане повністю придатною (деталі у наказі №402 Міністерства охорони здоров’я, — ред.), а когось — можуть визнати непридатним з виключенням з обліку.
— На практиці можуть поки що кинути у резерв, і не призивати?
— Так. Буває й таке. Якщо немає потреби.
— А таких випадків, що призвали на одне, а в результаті геть інша посада, яка суперечить стану здоров’я, — може бути?
— Я не можу за це говорити. Наше завдання — це мобілізація.
ПРО ДОВІРУ ДО ТЦК
— Чи існують зараз в принципі якісь методи, шляхи, які, на вашу думку, могли б змінити ставлення до мобілізації, заохотити йти добровільно?
— Мені пригадуються перші тижні після повномасштабного вторгнення, коли в нас все подвір’я було вщент забите людьми, які були готові попри здоров’я, наявність трьох дітей, хворих батьків і дружин — йти воювати. Вони просили дати їм зброю і не хотіли навіть нічого чути про свою непридатність. Сьогодні ситуація інша і вона непроста.
Для мене існує один основний аргумент — триває кривава і затяжна війна. Місія мого покоління, дорослих людей, вирішити це питання один раз і назавжди. Щоб не довелося перекладати відповідальність на наших дітей.
Треба розуміти, що мобілізація не проводиться тому, що комусь нічого робити. Ні. Скажу вам: я б залюбки зараз займався демобілізацією, а не мобілізацією. Але такі наші реалії. У нас війна, ми воюємо з ворогом, серйозним ворогом. Нема вибору: або йти готуватися до мобілізації, проходити базову загальну військову підготовку, освоювати тактичну медицину, або ж сидіти на дивані, критикувати, перекладати рішення своїм дітям… Але в другому варіанті треба розуміти, що невідомо чи держава залишиться.
— На завершення розкажіть, чого чекати призовникам?
— Зміни по строковій службі будуть ймовірно наступного року. Зараз йде підготовка, готуються певні процеси. Можна буде вибрати терміни проходження підготовки, умови, варіанти тощо.
Це все у сукупності, на мою думку, покращить якісний склад військовозобов’язаних та дасть можливість за короткий термін отримати базові навички. І звісно, це зміцнить нашу армію, модернізує її й захистить наше майбутнє.
Олена ПЕТРИШИН, фото/відео Даша ГРИШИНА «Вечірній Київ»